specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Okra czyli ketmia jadalna 2013-03-05

Okra czyli ketmia jadalna

Większość z nas zna okrę jako krzew ozdobny lub roślinę pokojową. Do rodziny ketmii należy także ketmia jadalna (Hibiscus esculentus, syn. Abelmoschus esculentus),należąca do rodziny ślazowatych (łac. Malvaceae), którą warto wyhodować. Jest to roślina jednoroczna, ciepłolubna z pięknymi żółtymi kwiatami z czerwonym okiem w środku. Te kwiaty są obupłciowe i rosną wśród liści dolnych. Jest to wielka roślina, owłosione łodygi dorastają do wysokości 3 metrów. Duże liście są ułożone na przemian są dłoniaste z ząbkowanym zakończeniem brzegów liścia. Owocem jest jadalna, 6-20 cm długa w kształcie stożka kapsułka, podłużnie rowkowana, która może zawierać do 60 nasion.

Pochodzenie i nazwy alternatywne

Pochodzenie okry nie jest dokładnie znane. Jego ojczyzną może być Afryka lub Indie. Jest uprawiana głównie w obszarach tropikalnych i subtropikalnych, gdzie możemy spotkać się z nim i pod innymi nazwami. Okra, (tak mówi się ketmii jadalnej w Afryce i Ameryce), Gombe (nazywa się to w krajach hiszpańskojęzycznych), bamija (w krajach bałkańskich i Turcji), Bhindi (nazywają go mieszkańcy Indii).

Wymagania uprawowe

Jadalny hibiscus lubi słoneczne i ciepłe siedliska, chronione przed wiatrem. W naszym klimacie może być z powodzeniem uprawiany w szklarniach lub w tunelach foliowych. Kto nie ma ogrodu, a jednocześnie chciałby uprawiać ten niezwykły gatunek hibiskusa, to może spróbować uprawiać nawet na balkonie. I to będzie dobry wybór. Nasiona wysiewa się końcem lutego i w ciągu marca w małych doniczkach i należy im zapewnić najlepszą temperaturę, najlepiej powyżej 20 stopni Celsjusza. Kiełkowanie nasion możemy przyśpieszyć, gdy przed sadzeniem zanurzymy je przez 24 godziny w wodzie. Pod koniec maja, gdy nie ma już niebezpieczeństwa przymrozków możemy materiał siewny umieścić w stanowisko stałe. Gleba do sadzenia powinna być próchniczna, piaszczysta, dobrze przepuszczalna. Wymagania uprawowe tego rodzaju hibiskusa można porównać do uprawy ogórków szklarniowych. Ponieważ rośliny rosną dużo, należy je związać do słupków lub w inny sposób zapewnić wsparcie. Stawiamy je od siebie w odległości co najmniej 60 cm, a jeśli nawet przetniemy na wysokości 60 cm szczyt wegetacyjny, będziemy wspierać ich rozgałęzienie. Regularnie i odpowiednio podlewamy. Za pomocą mulczu, którego umieścimy wokół roślin, zapewnimy więcej wilgoci, a także będziemy unikać wzrostu niepożądanych chwastów.

Hibiscus nam rośnie lepiej, gdy zapewnimy roślinie składników odżywczych, dzięki znawozom. Możemy nawozić  co 14 dni mineralnymi kombinowanymi nawozami lub płynnymi nawozami pochodzenia organicznego.

Zbiór owoców

Wynagrodzeniem rośliny za dobrą opiekę są owoce podczas sezonu wegetacyjnego tworzy 4-6 kapsułek. Są zbierane jeszcze niedojrzałe, młode, najlepiej piąty dzień po kwitnieniu, kiedy są wciąż kruche, wewnątrz są mięsiste i śluzowe o długości 6 cm, w środku jeszcze bez nasion.

Zastosowanie

Owoce są szeroko wykorzystywane w kuchni. Można je jeść gotowane lub surowe. Z surowych można przygotować pyszne sałatki, gotowane mogą być dodawane do zup lub jako dodatek do dań głównych, szczególnie do smażonych lub mięsnych. Żeby owoce po ugotowaniu nie były śliskie, to je najpierw pokropimy sokiem z cytryny i odstawimy na chwilę. Jeżeli będziemy owoce smażyć, to nożem usuniemy czubki i jednakowo jak kalafior 10 min przed smażeniem gotujemy w osolonej wodzie. Z nasion jest w kuchni używany olej lub możemy sobie przygotować kawę z dojrzałych nasion.

Jeśli chcemy owoce zachować do późniejszego użycia, nadaje się zamrażanie i  suszenie. Okra jest dietetyczna, ma niską wartość energetyczną, zawiera wiele witamin, w tym wysoką zawartość witaminy C, witaminy B, witaminę A, kwas foliowy. Zawiera również magnez, wapń, żelazo, mangan, pota, białka i węglowodany. Ma korzystne działanie na przewód pokarmowy.

Przepis na zakończenie

Pieczona musaka z okry

500 g kapsułek okry, 2 łyżki masła, 2 łyżki octu, średnia cebula, olej, 2 jajka, 125 ml mleka (pół szklanki), sól

Postępowanie:

Najpierw młode kapsułki okry gotujemy w lekko zakwaszonej wodzie. Połowę kpasułek umieścimy do naczynia do pieczenia, posypiemy smażoną cebulką, przykryjemy kolejną warstwą okry i włożymy piekarnika. Po 5 minutach przelejemy ubitym jajkiem w mleku i pieczemy pieczemy aż do uzyskania złotego koloru. Nadaje się jako przekąska przed głównym posiłkiem lub jako deser. Smacznego.