specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Duża dziewanna wielkokwiatowa w ogrodzie 2013-03-15

 

Duża dziewanna wielkokwiatowa w ogrodzie

Dziewanna wielokwiatowa (łac. Verbascum densiflorum) jest jednym z najstarszych ziół leczniczych. Jest rozpowszechniona w całej Europie. Przygotowujemy z niej herbatę, która pomaga przeciwko chorobom układu oddechowego związanymi z silnym kaszlem, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu krtani i astmie. Kwiaty a korzenie dziewanny były w przeszłości używane nawet podczas chorób biegunki, drgawki różnego pochodzenia a stosowane były także na siniaki. Dziewanna ma bardzo uniwersalne zastosowanie ..

Dziewanna w historii

Już w starożytności była dziewanna znana jako zioło magiczne. W antycznej Grecji  podobno uratowała bohatera Odysea przed magią bogini Kirk, która zamieniła jego załogę w świnie.  Była znana także jako pochodnia. W średniowieczu, Hildegarda z Bingen opisuje w swojej pracy jako dziewannę wullen - co oznacza pełno kwiat i zaleca ją używać jako skuteczne lekarstwo na przeziębienia i  na płuca. Mówi: „ Ale kto jest  w głosie i gardle ochrypły i boli go w klatce piersiowej, niech ugotuje dziewannę i koper włoski takiej samej ilości w dobrym winie, przecedzi przez szalik i często pije a jego głos powróci a ból w klatce piersiowej ustąpi. „ W przeszłości ludzie nazywali ją „świecą królewską“, ze względu na jej piękność i charakter dekoracyjny, ale również dlatego, że tworzyły się z niej knoty do świec. Jednocześnie piekarze podpalali swój piec rozkwitłą łodygą dziewanny. Dawniej, dodawano ją do tytoniu roślinnego, żeby korzystnie wpływała na astmę i tuberculosis. W Czechach, dziewanna wiąże się z powieścią o bogu Perunie, któremu roślina została poświęcona. Dziewanna jest traktowana jako posłaniec śmierci – jeżeli na grobie zmarłego wyrosła właśnie ta roślina, to zmarły był w czyśćcu i uwolnić go stamtąd mogły tylko pielgrzymki do znanej lokalizacji. Zarazem, kto wierzył w czary powinien umyć się naparem przygotowanym z dziewanny, aby pozbyć się złych duchów. Stare plemiona indiańskie stosowały mieszaninę dziewanny do obudzenia osób, które zemdlały.

Inne nazwy: dziewanna, dziewanna podobna, dziewanna lekarska, dziewizna, gorzygrot, kędzierzawica leśna, kędzierzawica polna, szabla.


Dziewannę uprawiamy w ogrodzie

Dziewanna wielokwiatowa (łac. Verbascum densiflorum) jest okazałą rośliną dwuletnią, która może w drugi roku wzrostu osiągć wysokość do 2m. Należy do rodziny roślin trędownikowatych. Roślina lubi chronione, słoneczne miejsca - można ją znaleźć na polanach, w drogach górskich, na łąkach i pastwiskach. Dziewnna lubi przepuszczalne gleby ubogie w składniki odżywcze lub podłoża wapienne. Dziewanny są wysiewane do ogródków ziołowych.Uprawiane są z nasion, które są dostępne w naszym sklepie internetowym. Dziewanna nie nadaje się do uprawy wewnątrz. Najlepsza pora do wysiewu nasion jest od kwietnia do czerwca. Dziewanna jest uprawiana w rozstawie  60 cm x 60 cm. Jejłodyga i liście są pokryte drobnymi włoskami, które chronią roślinę przed wysychaniem, owadami i zwierzętami. Trzpień jest wyprostowany i gęsto liściasty.

Liście są w pierwszym roku filcowatego wzrostu i tworzą rozetę, w drugim roku rosną na trzpieniu. Liście są podłużne, umieszczone na łodydze. Włoski na liściach działają drażniąco na błony śluzowe i są łatwopalne. Roślina dziewanny wielokwiatowej  ma żółte kwiaty, które kwitną od lata do jesieni. Rosną na końcu trzpienia, które są e rzędu gęsto zebrane w grona. Kwitną bardzo krótko - jeden wieczór na roślinie jest tylko pączek,nocą kwitnie i następnego dnia po południu stopniowo przestaje kwitnąć. Kwiaty dziewanny pachną miodem. Jej owocem jest wielonasienna kapsułka.

Kwiaty dziewanny zbieramy w pierwszym roku - zazwyczaj w godzinach porannych, gdy opada rosa. Zebrane kwiaty i liście próbujemy wysuszyć, tak szybko jak jest to możliwe, ale suszenie na słońcu jest nieodpowiednie. Unikamy i sztucznego ciepła. Ważne jest, aby wysuszone kwiaty dziewanny utrzymały żółty kolor. Suszone liście mogą być używane jako naturalny tytoń ziołowy.

Dziewanna przeciwko kaszlu

Kwiat dziewanny zawiera  saponiny, żółty pigment crocetin, substancje śluzowate, hesperydynę, olejek lotny, karoten, kumarynę i inne substancje.

Przeciwko kaszlu pomaga tylko kwiat dziewanny. Łagodzi skurcze podczas zapaleniu oskrzeli, działa na zapalenie błon śluzowych układu oddechowego, leczy zapalenie błony śluzowej gardła. Pomaga w leczeniu astmy i zapaleniu krtani. Stosowany podczas zapaleniu dróg moczowych, utraty apetytu i nieregularnej miesiączki. Używamy go w mieszaninach z innymi ziółami herbacianymi, takimi jak banan, pierwiosnek, hyzop, tymianek, oregano lub bazylia.

W medycynie ludowej są stosowane okłady ze świeżych liści dziewanny na różne obrzęki, choroby reumatyczne i bóle mięśni, powierzchowe owrzodzenia, hemoroidy i inne. Możemy go używać długoterminowo.


Przepisy naszych babć

Herbata z dziewanny

Przygotowujemy go w taki sposób, że do 250 ml wrzącej wody dodajemy 1 łyżkę suszonych kwiatów dziewanny, zaparzymy 10-15 min, potem przecedzimy. Pijemy kilka filiżanek herbaty dziennie. Herbatę z liści dziewanny należy przecedzić przez szmatkę lub drobne sitko.

 

Odwar z dziewanny

Odwar z dziewanny był według naszych babć używany podczas chorób gorączkowych związanych z silnym drażniącym kaszlem. Wspomaga poceniu. Przygotowujemy go z dwóch łyżek mieszanki,którą należy zalać około 500 ml wrzącej wody, zostawimy zaparzać 10 minut i przecedzimy.

 

Olej z dziewanny

Używamy go na ból uszu. Olej z dziewanny przygotujemy w ten sposób, że  do szklanej butelki wlejemy 100 ml oleja z oliwki, dodajemy garstkę kwiatów z dziewanny. Mieszankę w butelce położymy na zewnątrz w słonecznym miejscu i regularnie wstrząsamy. W ciągu 3-4 tygodni olej przecedzimy i możemy go używać.

 

Jako składnik kosmetyków

Kwiaty dziewanny są dodawane do kremów i masek do zmiękczenia i wygładzenia skóry.Silnym wywarem z roślin możemy spłukać naturalne blond włosy i w ten sposób możemy im dać więcej blasku.

 

Jako dekoracja

Łodygi dziewanny można moczyć w łoju i wtedy będą nam służyć jako świeczka. Kwitnące szczyty roślin mogą być używane do aranżacji suszonych kwiatów.

 

Jako likiery smakowe

Jej kwiaty są używane do likierów smakowych.