specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Jak wyhodować zdrowo wyglądającą bonsai 2013-04-15

Jak wyhodować zdrowo wyglądającą bonsai

Miniaturowe rośliny, wyglądające jako bardzo stare drzewa, posadzone w specjalnych pojemnikach, nie trzeba przedstawiać - to bonsai. Słowo bonsai może być przetłumaczone jako "drzewo w naczyniu", gdzie pierwsza część słowa "bon" oznacza tacę i "sai" oznacza drzewo. Sztuka kształtowania i uprawy bonsai pochodzi z Azji. Miejscowi mistrzowie potrafią, korzystając ze specjalnych technik kształtowania, wyczarować piękne drzewka bonsai, przypominające drzewa stare setki lat. Ten klejnot, jednak nie można wyhodować za rok, jest do tego potrzebna ciężka praca, trwająca kilka lat. Ale z niektórych roślin można wyhodować piękne bonsai w ciągu kilku lat. Spróbuj sobie wyhodować bonsai np. z „Ficus benjamina“.

Bonsai z roślin pokojowych

Bonasai pokojowe są uprawiane wewnątrz pomieszczeń i można je kształtować z wielu gatunków roślin. Bardzo popularny jest np. Figowiec benjamina (łac. Ficus benjamina). Figowiec nie jest zbyt trudny do uprawy i w stosunkowo krótkim czasie,utworzy gęsty pieniek, który jest podstawą każdej dobrej bonsai. Jako bonsai pokojowa jest uprawiana tak roślina, która nie przetrwałaby zimy. Ale także bonsai pokojowe lubią świeże powietrze. Po odejściu ostatnich mrozów, można przenieść bonsai na taras lub do ogrodu. Od początku jest niezbędne rośliny przyciemnić, żeby uniknąć spaleniu liści ostrymi promieniami słonecznymi. Rośliny umieszczone na słońcu będą szybko wysychały, więc je należy regularnie podlewać. Jesienią, jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków,należy bonsai przenieść z powrotem do mieszkania.

Uprawa bonsai pokojowych

Bonsai pokojowe  są uprawiane podobnie jak rośliny, z których nie można utworzyć bonsai. Rośliny bonsai potrzebują dla zdrowego wzrostu mnóstwo światła, ciepła i wilgoci. Idealne jest umieszczenie bonsai w pobliżu okna, żeby nie musiały się „wyciągać“ za światłem. W suchym środowisku mieszkania dochodzi do szybkiego wysychania podłoża, którego jest w pojemnikach bardzo mało, dlatego należy zwracać uwagę na podlewanie. Podłoże nie powinno nigdy wyschnąć całkowicie. Zbyt suche podłoże źle znosi wodę. W suchym środowisku, właściwe jest, aby zwiększyć wilgotność przy użyciu nawilżacza. Rośliny lubią być latem na świeżym powietrzu. W sezonie wegetacyjnym zaleca się nawozić bonsai nawozem specjalnie dla nich przeznaczonym. W pojemniku jest bardzo mało substratu i rośliny z niego szybko wyczerpią wszystkie składniki odżywcze. Wiosna to idealny czas do przesadzania bonsai, co doda im składniki odżywcze ważne dla wzrostu roślin w następnym sezonie. Najlepiej jest kupić bezpośrednio wymieszany substrat dla bonsai - zawiera wszystko,czego bonsai potrzebują do zdrowego wzrostu. I nie musisz się martwić, że rośliny będą przerastać. Wszelkie przerośnięte pędy można łatwo przyciąć do pożądanego kształtu. Pokojowe bonsai mogą być kształtowane, przycinane i przesadzane prawie zawsze, najlepszy czas to miesiące wiosenne.  Fikus benjamina jako bonsai pokojowa

Figowiec benjamina czy też fikus benjamina jest rośliną, która jest do utworzenia bonsai pokojowej stosowana najczęściej. Najbardziej atrakcyjne są jej kolorowe formy. Fikusy dobrze rozwijają się w jasnym i ciepłym miejscu. W zimie temperatura nie powinna spadać poniżej 10 ° C. Figowiec należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Roślina nie lubi nadmiaru wody, co przejawia się pozbywaniem się liści. Pozbywanie liści może spowodować brak światła i nagła zmiana środowiska. Podczas przesadzania należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić korzeni.

Bonsai zewnętrzne

Jako bonsai zewnętrzne są uprawiane rośliny, które są w stanie przetrwać zimę bez problemów. Chodzi o drzewa, które często rosną w przyrodzie. Bonsai zewnętrzne są kształtowane z drzew liściastych i iglastych. Często są do tego używane sosny i drzewa klonowe. Te drzewa umarłyby w pomieszczeniach, ponieważ cały rok na świeżym powietrzu jest dla nich nardziej naturalny. Przed zimą, konieczne jest zimowanie bonsai, ponieważ korzenie w płytkiej misce umarzłyby. Wskazane jest, aby przed zimą rośliny wyjąć z naczynia wraz z korzeniami i włożyć je do gleby. Rośliny bonsai mogą być włożone do ziemi wraz z miską, ale w tym przypadku muszą być włożone na skos, aby nadmiar wody mógł być odprowadzony. Podczas suszy należy pamiętać o podlwaniu nawet w okresie zimowym,drzewa liściaste są szczególnie narażone na niedobory wody w zimie!

Uprawa bonsai zewnętrznych

Bonsai zewnętrzne uprawiane są w jasnych miejscach, idealne miejsce jest w lekkim cieniu lub w miejscu chronionym od bezpośredniego ciepła południa. Bonsai bardzo szybko wysychają, dlatego regularne podlewanie jest niezbędne. Podczas upałów latem czasami 2x dziennie (rano i wieczorem). Podlewanie zawsze zależy od konkretnych potrzeb poszczególnych roślin. W okresie wegetacji, od wiosny do około końca sierpnia należy do podlewania w regularnych odstępach czasu dodawać nawóz. Od jesieni do wiosny, bonsai zewnętrzne nie należy nawozić. Wiosną bonsai mogą być przesadzane, korzystnie stosuje się substrat  wymieszany specjalnie dla bonsai. Zmiany bonsai mogą być prowadzone przez cały sezon wegetacyjny.

Uważaj, jeśli zewnętrzną bonsai przenosisz do wnętrza np. na wystawę, nie zostawiaj ich tam zbyt długo, gdyż brak światła i świeżego powietrza może nieodwracalnie uszkodzić rośliny!


Sosna Thunberga 

Sosna Thunberga (łac. Pinus thunbergii) pochodzi z Japonii, gdzie często jest używana właśnie do tworzenia bonsai. Ta sosna ma długie, grube, ciemnozielone igły, które są  zebrane w pęczki po 2. Do uprawy jako bonsai nadają się sosny formy karłowatej, które mają krótsze igły. Sosna może być kształtowana w bonsai prawie we wszystkich stylach podstawowych, nie nadaje się tylko do stylu miotlastego.

Klon

Klon (łac. Acer) należy do popularnych roślin, ze względu na kształt ich liści i ich charakterystyczny kolor jesienią. Corocznie liście klonów opadają i wiosną rosną ponownie. Regularnym przycinaniem można osiągnąć tego, aby liście zmniejszały się. Bonsai utworzone z drzew klonowych na pewno zdominują cały ogród.

 

Przycinanie bonsai

Przycinanie i drutowanie to najbardziej podstawowe czynności podczas tworzenia bonsai. Wszystkie zabiegi powinny się odbywać w okresie wzrostu. Do kształtowania bonsai wprowadzono w Japonii style funkcjonalne, które można znaleźć w literaturze stosowanej. Studiowanie literatury stosowanej nigdy nie jest złe, ale zawsze zależy od fantazji danego plantatora. Jeśli nie planujemy wyhodować okaz, z którym będziemy zwiedzać wystawy, możemy bonsai kształtować według  gustu. W przypadku iglastych bonsai jest uszczykiwane około  2/3 z całkowitego wzrostu. Za pomocą specjalnych szczypiec należy utrzymać koronę bonsai w pożądanym kształcie. Liście drzew liściastych mogą być celowo zmniejszać przycinaniem niektórych dużych liści , nowe liście będą wyrastać mniejsze. Kształtować gałęzie do odpowiedniego miejsca można drutem, który delikatnie otacza gałązki i kształtuje je do żądanej pozycji. Drut należy zostawić na bonsai maksymalnie 3 miesiące. Jeśli w tym czasie nie dochodzi do pożądanego kształtowania, można drutować ponownie.

 

 

Zasada kształtowania – najpierw kształtuje się pień a dopiero potem gałęzie!

Wskazówka do nawożenia bonsai

-          nie należy używać nawozów bezpośrednio po przesadzanie – rośliny mają wystarczającą ilość składników odżywczych z nowego substratu

-          nawozić należy raczej mniej aniżeli dużo

-          chore i uszkodzone bonsai nie potrzebują nawożenia - najpierw muszą się wyleczyć

-          bonsai pokojowym  wystarczy zazwyczaj tylko pół zalecanej dawki nawozu