specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Maj ogrodników 2014-05-05

 

Maj ogrodników - to najbardziej zapracowany miesiąc. Ale jednocześnie też najbardziej uroczy i bardzo inspirujący, dzięki powodzi kwiatów i rozwijających się sadzonek

 

 

O czym przeczytacie w tym artykułe: o pielęgnacji pomidorów, trawniku, drzew, roślin doniczkowych oraz walce z chwastami

 

Maj ogrodników


Jest to najbardziej inspirujący miesiąc w roku ogrodnika. Budzące się pąki i kwiaty dodadzą entuzjazm do uprawy innych roślin. Spojrzenie na świeżo skoszony trawnik jest więcej niż zadowalające i pobudza nas do następnych dni pracy. Maj jest głównie miesiącem kwitnięcia. Kwitną nie tylko rośliny, ale także drzewa owocowe i krzewy. Zacznijmy stopniowo - co należy zrobić w ogrodzie. Wszelkie opóźnienia w majowej pielęgnacji roślin mają wpływ na żniwa owoców lub kwiatów. Skontaktujcie się z nami na Facebooku, w jaki sposób udaje wam się pracować w ogrodzie, jakie ciekawe rośliny uprawiacie czy, jakie piękne kwiaty u was właśnie kwitną. Ja osobiście lubię kwitnące magnolie i wiosną zawsze czekam na ich spektakularne kwiaty.


Cebulki


Cebulki odkwitnięte cebulki pozbawiamy nasion (żonkile i tulipany). Usuwamy uszkodzone i zainfekowane tulipany. Sprawdzamy letnie cebulki przed ich posadzeniem na grzędę. Spleśniałe i wysuszone cebulki wyrzucimy. Po 15 maja wysadzamy w wybranych punktach cebulki i bulwy mieczyków, lilii i hiacyntów. Z cebulek bardziej uczulonych na cieplo wysadzamy tygrysice, dalie i begonie - te raczej wysadzajcie dopiero pod koniec maja.

 

 


Byliny oraz rośliny jednoroczne i kwitnące


Bylinyi kwiaty jednoroczne kwiaty jednoroczne i wieloletnie są najbardziej satysfakcjonujące rośliny do kwitnąch skrzyni. Sadzonki wysadzamy w skrzynki lub do ogrodu. W drugiej połowie maja wysadzamy rośliny dwuletnie. Jest to też najlepszy czas żeby wysadzić kwiaty do doniczek i skrzynek. Można mieszać roślin kwitnące i wieczniezielone. Można udekorować schody, parapety, tarasy i narożniki. Wybór jest olbrzymi. Wybierać można według kolorów, rozmiarów, wyglądu lub szerokości gatunków w jednym rodzaju - na przykład limonka. Wymyślajcie i twórzcie najpiękniejsze kombinacje. W przypadku poważnej suszy podlewajcie także rośliny alpejskie, byliny i grzędy kwiatowe. W maju również pryskamy róże przeciwko czarnym plamom. Do oczek wodnych wysadzamy lilie.


Truskawki


Truskawki - regularnie okopujemy i pozbawiamy się chwastów. Jeśli truskawki nie rosną na czarnej tkaninie, podstawiajcie pod rośliny plastikowe kosze, bawełnę drewną lub kore. Po odkwicie truskawki obficie podlewajcie. Regularne podlewanie stosujemy po odkwicie aż do dojrzewania owoców. Nowe truskawkowe języki usunięmy tylko wtedy, gdy nie będziemy ich stosować do rozmnażania.jahodník


 

Pomidory


Sadzonki wysadzami na grzędę. Wysadzamy je głęboko i pod kątem. Lepiej się zakorzenią. Bezpośrednio po usztywnieniu roślin, pomidory wiążemy do wsparcia i obcinamy boczne pędy listków.


Warzywa


Warzywa na grzędzie warzywa, które wysiewamy dopiero po 15 maja to pomidory, ogórki, fasolai dynia. Ponadto groch, buraki i kalafior. Przesadzamy warzywa korzeniowe. Wysiewamy późne gatunki marchwi. Niektóre warzywa można zbierać w maju - sałata, rzodkiewka i szpinak. Ze szklarni przesadzamy na grzędę sadzonki seleru, bazylii i majeranku. Przyspieszniki i szklarnie zapelniamy sadzonkami ogórków, pomidorów, melonów, bakłażanów i papryki. W ciepłe dni nie zapomnijcie w szklarniach i przyspiesznikach wietrzyć. W maju także ziemniakom przysypujemy ziemię.


Chwast w ogrodzie


Chwast w ogrodzie jest niekończącym się maratonem. W sprzyjającej pogodzie i odpowiedniej wilgotności gleby usuwajcie chwasty w ścieżkach i chodnikach. Grzędę przed pracą okopcie i lekko podlejcie. Regularne okopywanie powierzchni gleby jest skuteczne przy zwalczaniu chwastów. Do podlewania w tym okresie nadaje się woda stojąca, która jest podgrzewana przez słońce. Żeby zachować grzędę wolną od chwastów, używajcie profilaktyczne sciółkę.

 

 


Trawnik


Trawnik regularnie, to znaczy raz w tygodniu ścinajcie i usuwajcie skoszoną trawę grabiamy lub kosiarką. Po koszeniu trawnik obficie podlejcie i użyjcie nawóz. Usuwajcie z trawnika chwasty, żeby nie wykwitły i nie rozmażaly się. Chwasty można zwalczać i opryskami chemicznymi. Skoszony trawnik bez pestycydów można użyć na kompost. Do kompostu w żadnym wypadku nie używajcie wapna - mineralizacja powstrzymuje gnicie kompostu.


Drzewa i krzewy


Świeżo posadzone drzewa możemy zacząć przywiązywać do wsparć. Gleba wokół nich w końcu osiadła. Do wiązania używamy sznurka. Jeśli niektóre drzewa nie zrobiły pąków, można je wykopać z ziemi, obciąć korzenie i moczyć przez dwa dni w wiadrze z wodą. Następnie znowu je zasadzimy. Drzewa dokładnie podlejemy. Jeśli uprawiacie bez i wiśnie, stopniowo usuwajcie przekwitłe kwiaty. Jeśli już odkwitły żywopłoty - porzeczki i forsycje, dokładnie je obetniemy. Robimy opryski na śliwki i jabłka przeciwko owadom pilarzowatym. Chronimy rośliny różowate przeciwko parchu. Brzoskwiniom i innym owocom pestkowym obcinamy gałązki do trzech pędów. Jeśli dopiero teraz zdecydowałyście się, że koło nowej pergoli nie dacie róże ale winorośl, to jeszcze na początku miesiąca macie czas na jej wysadzenie.

 

 


Iglaki


Drzewa iglaste - karłowatym sosnom obcinamy młode miękkie pędy. Możemy wysadzić iglaki posadzone w glebie, dokładnie je podlejemy i użyjemy nawóz. Iglaki wysiewamy bardzo ostrożnie. Drzewa iglastesą dominującymy częściamy ogrodu.voskovka


 

Rośliny domowe


Rośliny domowe - regularnie podlewamy i wystarczająco nawozimy. Rośliny, które w tym roku nie przesadzamy, zasypiemy nową warstwą gleby. Zróbcie to tak, że górną warstwę wykopiemy aż do korzeni roślini usuniemy i wsypiemy świeżą glebę. Rośliny domowe możemy wynieść na światło dzienne i opłukać pod prysznicem. Nie wystawiajcie ich na dużym wietrze i na bezpośrednim światle słonecznym. W maju jest idealny czas do siewu nasion kaktusów.

 

 


Jeśli regularnie walczycie ze szkodnikami w ogrodzie, przynęty i pułapki umieściajcie tak, aby nie naruszyły pożytecznych gatunków. Jeśli macie w ogrodzie gniazdo ptaków, zadbajcie o spokój dla ich gniazdowania.

Rozkoszujcie się każdym posiłkiem ze świeżym szczypiorkiem. Jeśli gotujecie często puree ziemniaczane z pewnością użyjecie świeże ziołai  spróbujcie użyć mleka zamiast śmietany.