specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Strelicja 2013-05-29

 

Strelicja - egzotyczna roślina z pięknymi ekstrawaganckimi kwiatami. Nadaje się do każdego wnętrza.

 

Strelicja


Strelicja (Strelitziaceae L.) - egzotyczne rośliny należące do rzędu imbirowców (Zingiberales L.). Są one podobne do drzew bananowych. Ich środowisko naturalne jest w tropikach - Ameryka Południowa, Afryka Południowa i Madagaskar. Strelicje kwitną pięknymi ekstrawaganckimi kwiatami idekoracją każdego wnętrza. Możecie uprawiać strelicję królewską (Strelitzia reginae L.) - kwitnie pomarańczowymi kwiatami i strelicję białą (Strelitzia nicolai L.) kwitnie kremowymi kwiatami. Strelicja królewska ma pomarańczowe kwiaty, podobne do grzebienia koguta. Kwitnie wczesną wiosną i latem.http://www.rostliny-semena.cz/galerie/258px-strelitzia-reginae3_1369687186.jpg


 

Strelicje - są to średnio rozgałężnione byliny. Pochodzą z tropików i są podobne do palem. Ogólny wygląd rośliny jest interesujący i ekstrawagancki. Nawet nie można je łatwo opisać. Liście strelicji są proste, podwójnie zorganizowane. Wyrastają one z ziemi w rozetę liści. Blaszki liściowe są podwójne, równoległe. Blaszki między żyłami stopniowo się odrywają i dlatego mogą wydawać się pierzaste. Kwiaty mają złożony pionowy kwiatostan. W tym pionowym kwiatostanie wyrastają mniejsze wierzchotki kwiatów. Wierzchotki kwiatów są często wspierane liściamy, które są uderzająco kolorowe i mają kształt kości łódkowatej. Kwiaty strelicji nie mają regularny charakter. Płatków jest sześć, ale nie są one takie same. Zewnętrzne płatki wolne, boczne płatki kwiatu połączone ze sobą i znacznie pochylone. U tego rodzaju strelicji dwa boczne płatki połączone i tworzą wydłużony kształt strzałki, który przytula strunę i belkę. Owocem strelicji jest kapsułka, która jest często zdrewniała. Nasiona są czarne, często mają kolorowy i owłosiony pęcherzyk. Opis takiej ekstrawaganckiej rośliny i jej kwiatu nie jest łatwy, ale jest warto taką piękną i egzotyczną roślinę uprawiać i na nią popatrzeć.

 

Uprawiamy strelicje


Choć wyglądają na złożone, ich uprawa w ogóle trudna nie jest. Egzotyczne strelicje możemy uprawiać w pokoju i na balkonie, będą się rozwijać tak samo dobrze jak w tropikalnej szklarni. Strelicja rośnie w słonecznym miejscu na południowej stronie domu. W lecie na balkonach na zakrytych miejscach. Pasuje jej maksymalny przepływ światła słonecznego. Oczywiście że będzie rosła też na północnej stronie domu, tylko będzie wyciągnięta, bledsza, z minimalnym wzrostem. W dzikiej przyrodzie strelicje rosną do wysokości 12 m. W domu dorastają do wysokości około 1m. Strelicja biała wyrośnie do wysokości 2-3 metrów.

Nasiona kiełkują w temperaturze około 25 ° C. Do kiełkowania można użyć mini szklarnie i odpowiedni substrat lub nasionka położyć na tabletki torfowe. Temperatura kiełkowania nie powinna się zmieniać. Jeśli utrzymujecie stałą temperaturę podczas kiełkowania około 20-25 ° C, sadzonki będą widoczne w okresie od jednego do dwóch miesięcy. Przed siewem nasiona należy moczyć przez 1-2 dni w cieplej wodzie. Nasiona nadają się do kiełkowania przez jeden rok.

W ciągu dwóch lat trzeba o roślinkę dbać. Utrzymywać wilgoć gleby i poziom składników odżywczych. Najlepszym podłożem dla tej egzotycznej rośliny jest mieszanka z kompostu, piasku i torfu w stosunku 3:2:1. Podłoże, które jest lekko zasadowe, przepuszczalne i bogate w substancje odżywcze.http://www.rostliny-semena.cz/galerie/768px-strelitzia-nicolai_1369687227.jpg


 

Starsze rośliny przesadzamy do większych pojemników. Na dole ułożymy większą warstwę żwiru do odwadniania. Korzenie strelicji rosną głębiej niż normalne rośliny domowe. Strelicje regularnie podlewamy, uważamy na przelanie. Stojąca woda może doprowadzić do gnicia korzeni. Rośliny również regularnie zraszamy. Jeśli jesteście na wakacjach, nie panikujcie, roślina ze względu na swoje liście skórzaste wytrzyma tydzień bez podlewania. To, że roślinom brak podlewania lub zraszania poznacie tak, że zaczną jej usychać liście. Jeśli macie suchie powietrze w mieszkaniu, przyda się regularne zraszanie jak u bananowców.

Nawożenie strelicji jest ważne. Nadają się nawozy od wiosny do jesieni na kwitnące rośliny doniczkowe. Nawozimy co dwa tygodnie. Zimą stosujemy nawóz dla roślin doniczkowych ozdobnych liściastych, które są używane przez 1 miesiąc.

Kwiaty pojawiają się wokół roślin do pięciu lat po posadzeniu. Stare kwiaty przycinamy przy łodydze. Roślinę przesadzamy dopiero wtedy, kiedy korzenie wypychają ją na górną krawędż doniczki.

Od wiosny do jesieni strelicje lubią temperaturę od 20 do 25 ° C. Zimą trzymamy ją w temperaturze 15 ° C. Jeśli roślina spedzi zimę w wyższej temperaturze zaczyna na wiosnę kwitnąć póżniej. Podlewamy umiarkowanie. Jeśli roślina jest od początku przyzwyczajona w mieszkaniu do stania w jednym miejscu pasuje jej zimowanie w wyższych temperaturach i pokój z dużą ilością słońca.

Strelicja jest egzotyczną rośliną, która rozjaśni wasze wnętrze swoimi ekscentrycznymi kwiatami. Cierpliwość przy kiełkowaniu nasion się opłaca i wyhodujemy sobie trwałą i regularnie kwitnącą roślinę.