specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Minikiwi – mrozoodporne owoce egzotyczne 2013-05-29

 

Uprawa minikiwi w naszych warunkach.

 

Kiwi, które można uprawiać także u nas


Kiwi, po polsku również aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta L.) ma swoje korzenie w Chinach. Ta roślina pnąca rośnie powszechnie w południowych regionach, ale jest jeden rodzaj, który można rozwijać w naszych warunkach. Jest to specjalna odmiana minikiwi. Ta odmiana może wytrzymać mrozy a co więcej, rocznie produkuje dużą liczbę małych kiwi. Normalnie kiwi jest dwupienną rośliną. Ta odmiana minikiwi jest ale dostępna jako samozapylająca. Dla rośliny żeńskiej nie jest konieczna roślina męska.

http://www.rostliny-semena.cz/galerie/1317717748.jpg

 

Owoc pełen witamin

Kiwi jest bogate w witaminę C. Tylko jeden owoc dziennie zapewni dopływ tej ważnej witaminy, która jest bardzo potrzebna zwłaszcza w sezonie przeziębień i grypy. Potas pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi. Co więcej, kiwi jest bogate w błonnik i inne korzystne substancje.

 

Jak go uprawiać

Uprawa minikiwi jest zaskakująco prostą sprawą. Minikiwi jest odporne do wysokości około 650 metrów, i może wytrzymać spadek temperatury do -27 ° C! Ważną cechą minikiwi jest to, że jest bardzo odporne na szkodniki. W naszych warunkach nie ma minikiwi praktycznie żadnych naturalnych wrogów. Minikiwi nie jest w naszych warunkach atakowane przez szkodniki lub pleśnie i grzyby.

Minikiwi nie nadaje się do uprawy jako roślina doniczkowa. Jak wspomniano minikiwi jest rośliną pnącą. Ze względu na mrozoodporność byłoby szkoda nie wysadzić kiwi na dwór. Roślina dobrze rośnie na murkach, balkonach lub pergoliach.

 

http://www.rostliny-semena.cz/galerie/1317717867.jpg

Uprawa sadzonek kiwi

Nasiona mogą być wysiewane bezpośrednio na grzędę lub w miejscę, w którym chcecie minikiwi uprawiać w przyszłości. Ważną fazą jest uprawa sadzonek.  

Młode sadzonki można przesadzić na dwór do gleby praktycznie przez cały rok. Najważniejszym warunkiem tego etapu jest jak największy system korzeniowy. Jeśli wyhodujecie sobie dwuletnie sadzonki, to będzie dobrze.

 

Czego się trzymać podczas wysadzania kiwi?

Minikiwi kocha słońce.  Aby zapewnić dobre zbiory owoców, roślinę należy wysadzić na siedliskach jak najbardziej oświetlonych. W przypadku gdy roślina jest uprawiana na zawietrznej stronie, dobrze jestw zimie chronić iglakami, liściami lub włókniną.

Młode rośliny minikiwi można wysadzać praktycznie w każdej chwili. To zależy przede wszystkim od jakości systemu korzeniowego rośliny. Dobre jest pod młodą roślinkę zakopać nawóz dla lepszego wzrostu. Minikiwi rośnie bardzo szybko i potrzebuje wystarczające ilości składników odżywczych. Minikiwi możemy uprawiać w zwykłym substracie.

http://www.rostliny-semena.cz/galerie/1317718718.jpg

 

Dobre żniwa minikiwi

Minikiwi jest rośliną pnączą, która nie bardzo się rozgałęzia. Tworzy pędy do 5 m długości. Dlatego jest potrzebne dla dobrej żniwy roślinę obcinać. Najlepiej jest wycinać gałęzie od długości 15 cm. Należy pamiętać prostą zasadę, że każda gałązka powinna mieć wokół siebie miejsca dla przyszłych kwiatów i owoców. Cała roślina powinna być rozłożona równomiernie na rusztowaniu, żeby łapała jak najwięcej światła i robiła sobie cieniu.

 

Zbieramy słodkie owoce

Sklizeň minikiwi přichází na podzim. Podobně jako u vinné révy, ani minikiwi netrápí před sklizní drobné mrazíky. Naopak krátké mrazíky mohou chuť plodů ještě zlepšit. Proto se doporučuje počkat, až nějaký ten mrazík rostlinu přepadne. A právě v tento čas je nejlepší tyto malé, asi 2,5 cm veliké plody sklízet.

Kromě velikosti se minikiwi od běžných odrůd liší také chutí. Toto drobné ovoce je sladší a dokonce dosahuje více obsahu Vitaminu C. A právě na podzim si tak můžete zajistit vlastní přísun tohoto a mnoha dalších vitaminů. Kromě těchto výhod má mini odrůda kiwi také další velkou přednost.  Plody netvoří tuhou šlupku a minikiwi se tedy nemusí loupat.

Zbiór minikiwi nadchodzi jesienią. Jak winorośli tak minikiwi nie przeszkadza przed zbiorem mały mróz. Wręcz przeciwnie, krótkie mrozy mogą poprawić smak owoców. W związku z tym, zaleca się, aby czekać na pierwszy mróz. I właśnie wtedy jest najlepszy czas na zbiór tych małych, około 2,5 cm wielkich, owoców.

Poza wielkością minikiwi wyróżnia się od konwencjonalnych odmian smakiem. Ten mały owoc jest słodszy a nawet zawiera więcej witaminy C. I dzięki temu  można sobie jesienią zagwarantować przypływ tego i wielu innych witamin. Oprócz tych korzyści ma minikiwi jeszcze jeden wielki atut. Owoce nie tworzą sztywną skórkę i dlatego nie trzeba je obierać. 

http://www.rostliny-semena.cz/galerie/1317718927.jpg