specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Ogórecznik lekarski – zapomniana roślina lecznicza 2013-06-06

 

Ogórecznik lekarski-zapomnianaroślina leczniczabędziecie w tym roku kisićogórkilub próbowaćmajonez domowej roboty? Dajcie szansę temu ziołu iodkryjcie nowesmaki wkuchni

 

Ogórecznik lekarski – zapomniana roślina lecznicza


Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) - to roślina jednoroczna z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae L.). Zioło lecznicze nieco zapomniane, ale nie mniej smaczne i ciekawe. Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego (Europa Południowa) i Orientu, gdzie rośnie na suchych miejscach. U nas jest uprawiany jako warzywo i oczywiście jako roślina lecznicza. Uprawa ogórecznika nie jest tak rozpowszechniona jak w innych krajach, gdzie jest ogórecznik doceniany jako zdrowe, smaczne i świeże warzywo. Wykorzystuje się liście młodych roślin. Są one stosowane w sosach, zwłaszcza sosach kremowych.

Ogórecznik uprawia się w ogrodach, na brzegach klombów i w ziołowych ogrodach. Można również rozwijać go w domu w doniczce na parapecie. Na grzędzie bardzo często dziczeje. Wynika to z faktu, że doskonale rozmnaża się z nasion. Chociaż jest to zioło jednoroczne, dzięki temu samo rozsiewaniu wytrzyma na grzędzie w jednym miejscu przez kilka lat.

Ogórecznik osiąga wysokość 30-80 cm. Należy do grupy roślin szorstko owłoszonych. Cała roślina jest owłosiona szczecinami, rośnie dziko i szybko. Łodyga jest prosta, rozgałęziona. Liście ogórecznika są gruczołowe, zwężone w dolnej części ogonka. Kształt jest eliptyczny. Pachnie jak ogórki. Ogórecznik kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są błękitne i duże. Niektóre mutacje mogą mieć kwiaty białe lub różowe. Niektóre formy nawet czerwonawe. Jest to bardzo estetyczne zioło. Kwiaty tak samo jak liście smakują jak ogórki.

 


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/brutnakk_1370080345.jpg


Owocem ogórecznika  jest rozłupka. Jednoroczna nasiona są czarna, wygięta na końcu, o znacznych rozmiarach (3,5 cm grubości na 8-10 cm długości i 5 cm szerokości). Nasiona ogórecznika zawierają olej.

W medycynie był w przeszłości stosowany w leczeniu stanów zapalnych. Wywar z liści i kwiatów stosowano do oczyszczania i odwadniania organizmu, także w gorączce.

Ogórecznik był i jest rośliną miododajna, docenianą w pszczelarstwie. Ogórecznik może mieć również efekty przeciwdepresyjne i uspokajające. Ma działanie moczopędne. W przypadku problemów podajemy wywar z ogórecznika 2-3x dziennie jedną filiżankę. Zbiera i suszy się głównie kwitnąca nać ogórecznika. Zapobiega nadmiernemu poceniu się ciała - jeśli chcecie wypróbować jego działanie, przygotujcie sobie wywar z ogórecznika i truskawek, który stosujcie co drugi dzień, od 4 do 6 filiżanek dziennie. Ogórecznik nie powinnien być stosowany długoterminowo, może mieć szkodliwy wpływ na wątrobę. Jeśli odpowiada wam moc uzdrawiania, zamiast zwykłych dawek herbaty możecie stosować ogórecznik do kąpieli i okładów.

 

Uprawa ogórecznika

Ogórecznik nie ma specjalna wymagania w stosunku do gleby, może być uprawiany na całym świecie. Jeśli szukacie dla niego naprawdę dobrego miejsca, to najlepiej odpowiada mu dobra, lekko wilgotna ziemia zawierająca wapno i słoneczne położenie. Bardziej lubi niższe wysokości. Grzędę wybierajcie mądrze, bo ogórecznik wysiewa się samodzielnie, pomimo że jest to roślina jednoroczna to w jednym miejscu rośnie przez kilka lat. Do siewu potrzebujemy bardzo mało nasionek ogórecznika. Wysiewamy tylko na małą grzędę, gdzie się sam rozrośnie. Ogórecznik może być zasiany wśród innych warzyw, które wyrosną szybciej i wcześniej i będziemy zbierać albo w drugą stronę szybczej pozbieramy młode rośliny ogórecznika do spożycia. Ogórecznik nie wymaga żadnych specjalnych upraw, nawożenia i podlewania. Potrzebuje trochę miejsca, więc nadaje się do wysadzania 20 cm od siebie. I uważajcie na chwasty.

Ogórecznik zbieramy albo jako całe młode rośliny, które wyciągniemy z ziemi całe wraz z korzeniami, albo większym roślinom stopniowo odrywami najmłodsze liście. Jeżeli wszystkie liście nie zużyjemy, można je włożyć do pudełka lub torebki i przechowywać w zamrażalce.

 


  

 


 Przygotowujemy zdrowe dania z ogórecznika

 W lecie każdy wyszukuje zdrową żywność, która nie jest trudna do przygotowania i de facto można ją przygotować "Chop Chop" a także pięknie wygląda na talerzu. Kiedy przygotowujecie sałatkę do mięsa z grilla, gości możecie mile zaskoczyć nietypowym ziołem. Ponadto, kwiaty ogórecznika można posypać cukrem i wtedy mogą służyć jako słodycz, którą pocieszycie i dzieci. TIP: Przepis! - Szybką duszoną sałatkę przygotujemy tak, że obsmażymy cebulę na patelni, dodamy czosnek, wlejemy gotowane liście ogórecznika i lekko osolimy. Możemy pokropić śmietaną albo dodać gęstą śmietanę. I możemy serwować. Surowe liście ogórecznika posiekane na drobno można dodać do jogurtu wraz z solą i pieprzem, oliwą z oliwek i zrobić tak niekonwencjonalny sos do mięsa. Możliwe jest również posiekać ogórecznik i dodać do domowego majonezu. Gastronomia jest w lecie na szycie i dlatego spróbujcie wielu różnych mutacji potraw i smaków. Póżniej już was nic nie zaskoczy nawet w tej najbardziej luksusowej restauracji. Im więcej smaków spróbujecie tym większym będziecie ekspertem.

Proste i różnobarwne sałatki przygotujemy tak, że porwiemy liście ogórecznika na mniejsze kawałki, dodamy oliwę z oliwek, sól i pieprz. Liście ogórecznika nie są głównym składnikiem sałatki, są tam tylko jako zioła do smaku i zapachu. Możecie dodać pomidory, seler, paprykę i inne. Kto lubi, może dodać jogurt lub śmietanę. Ogórecznik można również stosować w biednej sałatce ziemniaczanej z chrzanem, jajkiem i cebulą. Tutaj zastępuje smak ogórka.

Wypróbowaną zalewę do ogórków chyba z niechęcią zastąpicie czymś nowym, nie wypróbowanym. Dla odważnych - do solanki dodajcie liście ogórecznika, liście winorośli, małą gałązkę estragonu i gałązkę koperku.