specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Budujemy ogród skalny. Co trzeba wiedzieć, zanim zaczniemy 2013-06-24

 Budujemy ogród skalny. Co musicie wiedzieć, zanim zaczniecie - skład ogrodu skalnego nie jest kolekcją kamieni i roślin, powinien starannie odzwierciedlać styl i środowisko naturalne w ogrodzie, właściwie dopełnić całość. Staranny dobór roślin alpejskich, egzotycznych i ozdobnych podkreśla charakterystyczny styl ogrodu i jego założyciela.

 

 

Budujemy ogród skalny. Co trzeba wiedzieć, zanim zaczniemy


Ogród skalny (alpinum L.) jest zadbaną częścią parku lub ogrodu naśladujący krajobraz górski lub skalny. Według gustu możemy mieć w ogrodzi kawałek prerii, torfowiska lub jeziora. Ogród skalny nie jest tyłko grzęda z kamieniami Nawet niewielki obszar ogrodu wystarczy do zbudowania ogródku skalnego. Jednak musi to być zrobione z gustem i wrażliwością na środowisko, żeby ogród skalny nie wzbudzał oburzenia i został prawidłowo dobrany do roślin i stylu. Żeby po prostu ogród skalny był harmonijny a rośliny nie cierpiały, tyłko kwitły.


 


Sposób budowania ogrodu skalnego

Będziemy potrzebować żwir, kamienie o różnych rozmiarach, kamyczki, piasek i pojedyncze kamienie w różnych kształtach. Możemy również skorzystać z ciekawych elementów lub imitacji. Ten materiał znajdziecie w naturze, na wakacjach, przywieziecie z urlopu lub kupicie w sklepie z materiałami budowlanymi. Jeśli to możliwe, wybierzcie słoneczne stanowisko z dobrze przepuszczalną glebą. Latem jest ważne, żeby ogród skalny się nie wysuszył, dlatego należy go często zraszać.

Kamienie są dla ogrodu skalnego bardzo ważne. Spełniają cel estetyczny i funkcjonalny. Odpowiednio umieszczone kamienie zatrzymują wilgoć i zapewniają roślinom cień. Za pomocą kamieni tworzymi odpowiednie warunki do sadzenia roślin. Odpowiedni dobór kamieni pomaga w naśladowaniu środowiska naturalnego.

Wysadzanie ogrodów skalnych

 • Usuńcie glebę na całej powierzchni przyszłego ogrodu skalnego. Zróbcie dół na głębokość ok. jednej łopaty. Do wysokości 20 cm wsypcie żwir.

• Na warstwę żwiru dajcie kamienie o różnych rozmiarach.

• Pośród kamienie rozsypcie warstwę grubego piasku lub gruzu do wysokości 5-10 cm, a następnie dodajcie glebę.

• Jeśli chcecie, żeby ogród skalny wytworzył górski charakter, dodajcie jeszcze inne mniejsze kamienie i korzenie. Na te potem dajcie ziemię lub odpowiedni substrat. Gleba musi być odpowiednio przygotowana, zgodnie z planem sadzenia. Jeśli macie zamiar posadzić rośliny wśród skał, wybierajcie tylko podłoże mineralne. Dla większości alpejskich roślin okazał się najlepszy mix z 1/2 aż 3/4 piasku, żwiru i gleby humusowej o niskim lub neutralnym pH. Można też dodać gruby torf. Piasek z torfem nadaje się dla paproci.

• Wysadzajcie wybrane rośliny. Ogród skalny nie zapominajcie regularnie pozbawiać chwastów i rośliny utrzymywać na pożądanej wysokości.

Przydatne rośliny do ogrodu skalnego to: żagwin (Aubrieta), smagliczka (Alyssum), goździk kartuzek i stokrotki. Piękny wygląd z odrobiną srebra i szarości da nam wysadzenie trawy ozdobnej.

Interesującymi rośliny alpejskimi są sukulenty - Aeonium tabuliforme i Aeonium spathulatum. Podłoże dla sukulentów obejmuje torf, piasek kwarcowy, substancje odżywcze, pierwiastków gliniastych i śladowych. Większa część materiału porowatego eliminuje gnicie korzeni roślin.


 


Sukulenty - Aeonium - rodzaj sukulentów z rodziny gruboszowatych. Znanych jest około 40 rodzajów pochodzących z Wysp Kanaryjskich i Madery, po jednym gatunku z Afryki i Portugalii.

Droga do ogrodu skalnego

Około ogrodu skalnego dla jego lepszej dostępności możemy mieć kamienną ścieżkę, pojedyncze deski lub kamienne schody. Bardzo popularne są wysokie kamienie w stylu menhirów. Przy ich użyciu uważajcie, nie wszędzie pasują ze względu na wielkość ogrodu skalnego. Ogród skalny i skały otaczające powinny być w rozsądnych rozmiarach.

Ogród skalny możemy mieć tylko dla zabawy, wysadzając byliny i sukulenty, które lubimy albo możemy mieć artystyczny ogród skalny, który ma styl i siłę, aby olśnić. Zagwarantować majestat dla następnych pokoleń z celem zrobienia artystycznego wrażenia. Jeśli zdecydujecie się na artystyczne rozwiązanie, bardziej kolorowy design za pomocą gliny lub kolorowych szkiełek, należy pamiętać, że kamienie są integralną częścią ogródka i mają tworzyć przyjemne tło jego piękna.


 


Wybór roślin

Ważną częścią ogrodów skalnych są rośliny. Rośliny alpejskie są rozległą grupą roślin. Są to rośliny przyzwyczajone do warunków górskich, nie za dobrze tolerują stronę południową. Integralną częścią są byliny, trawy, sukulenty i drzewa. Gatunki drewne dobieramy w zależności od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi i według artystycznej intencji, które będą odzwierciedlone w skalniaku. Wybierajcie uważnie, tutaj, jak i w życiu, mniej jest więcej, lepsza jest jakość niż ilość. Zalecamy na przykład użyć z jednej rośliny więcej gatunków i sztuk. Na rynku jest wiele różnych roślin, które mogą być stosowane i wysadzone.

Rośliny drzewiaste w ogrodzie skalnym lub okolicy sadzimy jak najszybciej. Wybierajcie nisko rosnące gatunki. Umieszczenie drzew powinno wyglądać naturalnie. Drzewa na brzegu skalniaki powinny być niskie z większymi liśćmi i powinny wizualnie zwiększać jego wysokość. Natomiast drzewa na górze powinny zmniejszyć optycznie wysokość. Drzewa nie powinny w żadnym wypadku robić roślinom cień. Odpowiednie drzewa to kosodrzewina, jałowiec, różanecznik, kalmia, cyprys ...

Jeśli znajdziemy dla ogrodu skalnego odpowiednie miejsce, to będzie to słoneczny i zacieniony bok. Zacieniona część jest odpowiednia dla rośliny leśnych - corydalis, zawilec, przylaszczka, miodunka, konwalia, kopytne, paprocie, barwinek, bluszcz. Dla radości z pierwszych wiosennych kwiatów dodajemy parę cebulek i rośliny bulwiaste - śnieżnik, przebiśniegi, śnieżyce, szafirki, czosnek. Na skraju skalniaka lub na większym obszarze możemy wysadzić także rośliny wyższe - dziewanna, tojad, ostróżeczka, kokoryczka, mikołajek, naparstnica, barszcz, orlik, paprocie, pustynnik, trawy ozdobne, wrzos. Dla pozycji zbyt słonecznych wybieramy trawy i rośliny kochające słońce. Częścią ogrodu skalnego mogą być również obszary wodne lub bagna, które nadają się dla roślin bagnistych i bylin hydrofilowych.

Aby ogród skalny był ciągłe zielony i ładny, trzeba go pielić. Glebę wokół roślin może delikatnie poluzować. Uzupełniając ściółkę oraz torf. Zalecamy podlewanie wodą deszczową lub wodą bez wapnia. Najlepiej jest podlewać wieczorem lub rano, aby zapobiec gwałtownemu schłodzeniu gleby. Najlepsze jest zraszanie. Kamienie umieszczone na skalniaku zatrzymują w sobie ciepło i przekazują go roślinom. Dla roślin ważna jest wilgotność. Zimą delikatne rośliny okryjemy lub owiniemy w tkaninę. Na wiosnę, po usunięciu ochrony, usuwamy zmarznięte rośliny, dopełniamy glebę i torf. Również zamocujemy luźne kamienie. Ogród skalny chronimy przed szkodnikami, myszami, ślimakami i przed grzebaniem ptaków. Utrzymanie ogrodu skalnego jest trudne, ale jest warte świeczki. Ogrody skalne są perełkami w naszych ogrodach.