specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Kolcowój chiński 2013-07-29

 Uprawa Goji lub kolcowója

 

Kolcowój chiński


Podążajcie śladami eliksiru wiecznej młodości i spróbujcie odkryć lekarstwo na długie i szczęśliwe życie. Jedna z mało znanych podróży zabiera nas do centrum kontynentu azjatyckiego do Himalajów. Tutaj w diecie mieszkańców znajduje się jeden, Europejczykom mało znany owoc, noszący chińskie imię Goji. Dzięki jego konsumpcji ludzie dożyją tutaj wysokiego wieku. Według statystyk najdłużej w całym kraju. To prowadziło naukowców do bardziej szczegółowej analizy lokalnych restauracji i okazało się, że to dzieło kolcowója chińskiego.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/1321550082.jpg


 

Owoc pełen witamin

Ten himalajski cud ukrywa nieopisane bogactwo przechowywane w postaci witaminy C, B1, B2, B6 i E. Częścią jest także przeciwzapalny betasisterol, który jest także wykorzystywany do zwalczania zwiększonego poziomu cholesterolu. Tym ale cały zestaw korzystnych efektów się nie kończy. Pomaga przy problemach z ciężkimi chorobami prostaty a także dzięki składnikom polisacharydy liceum może opóźnić starzenie, gdyż czynnik ten neutralizuje wolne rodniki.

 

Uprawiamy goji

W naszym kraju ta roślina jest mrozoodporna. Jeśli szukamy właściwej botanicznej klasyfikacji, musimy patrzeć w kategorii psiankowatych. Kwiaty są dwupłciowe. Dajmy goji jaśniejsze i cieplejsze stanowisko z dużą ilością wilgoci i naszą nagrodą będzie wspaniały owoc pełen energii i witalności. Doniczka do przechowywania powinna mieć humusową glebę. Przygotujcie się na to, że ten liściasty cierniowy krzew może dorastać do wysokości 2,5 metra i odpowiednio dostosujcie jego miejscę. Ten krzew powinno obcinać do określonego kształtu, który miałby przypominać pień i następnie zachować koronę. W okresie od czerwca do października można podziwiać purpurowe kwiaty i 1-2 cm długie owoce, które pojawiają się dopiero po 2-3 roku po posadzeniu. Kolcowój chiński jest uprawiany wyłącznie dla owoców, ale może być również stosowany jako ukrycie nieestetycznych miejsc i stromych zboczy.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/1321550259.jpg


 

Wysadzanie goji

Dobra gleba dla goji powinna mieć około PH8. Idealna jest gleba napowietrzona, lekka i piaszczysto-gliniasta. Wysadzanie rozpoczynamy w marcu i kwietniu, jest to najbardziej idealny termin dla początku hodowania. Wysadzajcie w wystarczającym odstępie, który nie powinien być mniejszy niż dwa metry. Spróbujcie usuwać z sąsiedztwa chwasty lub zakryjcie ziemię ściółką kory.

 

Nawożenie i podlewanie

W związku z tym dobrze jest zachować solidną prawidłowość. Najlepszym nawozem jest obornik, który używamy jesienią. Pod koniec kwietnia będzie korzystny mocznik i latem fosforan amonu. Od czerwca i podczas kwitnięcia stosujemy nawozy dolistne co 15-20 dni.

Skoncentrujcie się na cieplejszym okresie, w którym ważne jest, aby nawadniać co 25 dni, w chłodniejszym klimacie opóźnienie się rozciąga. Pierwsze i ostatnie podlanie w roku powinno być obfite.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/1321550394.jpg


 

Właściwe cięcie

• 1. Rok

Jeśli chcecie mieć owoce goji jak najszybciej, trzeba zachować pewien sposób przycinania. W pierwszym roku można oczekiwać krzak do 60 cm wysokości, który będzie potrzebował pielągnacji. Około pnia wybierzcie główne proste gałęzie. Te gałęzie stają się później podstawą do bogatej korony i bezlitośnie przytnijcie na długość 20 cm. Tym cięciem zapewnicie sobie dodatkowe rozgałęzienie. Wcześne owoce zapewnimy tym, że zostawimy niektóre centralne gałęzie od głównego pnia. Jeśli niektóre gałęzie przeszkadzają innym, to je obetnijcie w jednym rozmiarze.

• 2. Rok


Znajdziemy silny pionowy pęd, który zaczyna się przy ziemi i określimy go jako przedłużenie pnia. Ważne jest, aby rozbudzić go do rozgałęzienia, więc przytnijcie go przynajmniej o 10 cm. Następne dwie gałęzie skrócimy o około 20 cm, będą służyć jako owocujące pędy. Zostawcie jeden pęd i skróćcie go około 15 cm nad koroną. 5 wtórnych pędów zostawimy, resztę usuniemy.

• 3. Rok

W trzecim roku kopiujemy procedury z roku drugiego. Używamy dolne gałęzie żeby zdobyć koronę. Pędy macierzyste górujące nad koroną usuwamy i jeden przycinamy 15 cm nad koroną. Jeśli nie znajdziecie żadnego z tych pędów, skupcie swoją uwagę na rozgałęzionych oddziałach z górnej części i 1-3 przytnijcie 20 cm powyżej korony.

 

Podstawy przycinania

Główna zasada, która jest ukryta w profesjonalnym przycinaniu, ma zapewnić porządek i niezakłócony wzrost krzewów. Usuwajcie w ciągu roku przeszkadzające sobie gałęzie, przestarzałe i zagęszczone obszary, ale także kiełki korzeniowe. Po zimie usuńcie suche gałęzie, które mogłyby ograniczyć bujny wzrost krzewów.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/1321550559.jpg


 

Ochrona roślin

Jeśli zauważycie jakiekolwiek zainfekowane gałęzie i liście, natychmiast je usuńcie i spalcie. Pozbądźcie się chwastów w bezpośredniej okolicy i spróbujcie lekko nawożyć glebę. Po chemie sięgajcie tylko po konzultacji z ekspertem, który oszacuje typ choroby.

 

Konsumpcja owoców

Goji jest jedną z najrzadszych roślin na naszej planecie. Korzystny wpływ na cały organizm jest znany od wieków, ale wiemy, jak i ile owoców możemy zjeść na co dzień? Odpowiednia dawka dla człowieka jest w zakresie od 6-15 gramów dziennie. Najlepiej w postaci herbaty. 10 g jagód gotować 10 minut w 0,5 litra wody i następnie posmakować pysznej herbaty.