specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Odżywianie i nawożenie warzyw 2013-08-21

Odżywianie i nawożenie warzyw właściwa ilość składników odżywczych jest niezbędna dla niemal wszystkich rodzajów warzyw. Czy wiecie, które składniki są obecne w glebie i co potrzebują rośliny dla rozwoju kwiatów i owoców?

 

Odżywianie i nawożenie warzyw


Wszystkie rośliny potrzebują dla swojego udanego wzrostu składniki odżwycze. I warzywa potrzebują do życia niezbędne warunki - światło, ciepło, powietrze, składniki odżywcze i nawadnianie. W naszych warunkach klimatycznych mają warzywa wystarczającą ilość światła i ciepłych dni dla swojego rozwoju. Trzeba dostarczać im składniki odżywcze i nawadnianie i to szczególnie wymagającym gatunkom.

Do sukcesu w hodowli warzyw prowadzą następujące kroki:

Prawidłowe zagospodarowanie ziemi

• Regularne nawożenie

Płodozmian w tym samym miejscu

• Odpowiednie nawadnianie

Jeśli dotrzymamy te warunki osiągniemy dobre żniwa. Zmęczona i wyczerpana gleba bez składników odżywczych, z resztkami wciąż tych samych roślin, nie jest wystarczająca dla prawidłowego rozwoju. Właściwe ilości składników odżywczych w glebie wymagają praktycznie wszystkie rodzaje warzyw. Składniki odżywcze to minerały, które rozpuszcza się w glebie. W postaci wodnego roztworu lub stałych cząstek gleby.

Dla normalnego rozwoju potrzebują rośliny dziesięć podstawowych pierwiastków biogennych. Atom tlenu, atom wodoru, węgla, azotu, fosforu, potasu, wapnia, magnezu, siarki i żelaza. W niewielkiej ilości potrzebują pierwiastki śladowe, a to: cynk, bor, miedź, kobalt, molibden, jod, mangan, sód, krzem i inne.

Rośliny wchłanianiają wszystkie substancje odżywcze poprzez korzenie z gleby. W glebie znajdują się wyżej wymienione elementy rozpuszczone w postaci związków, np. azot przyjmują w postaci kwasu azotowego lub amoniaku.

Węgiel, tlen i wodor tworzą kluczowy składnik każdej materii organicznej, która powstaje w procesie fotosyntezy. W przypadku niedostatecznej wentylacji i wilgotności rośliny umierają. Z tego powodu,  że brakuje im tlenu. Okopywaniem gleby wzbogacamy ją w tlen, co pozytywnie wpływa na korzenie i bakterie glebowe.

Azot - jest jednym z najważniejszych elementów odżywiania roślin. Rośliny pobierają azot najbardziej ze wszystkich elementów. Z warzyw potrzebują azotu zwłaszcza zielone warzywa. Brak azotu powoduje utratę chlorofilu w liściach, które żółkną i więdną.

Brak azotu powoduje, że rośliny rosną słabo, słabo kwitną i owocują. Nadmiar azotu promuje bujny wzrost, roślina jest rzadka i podatna na choroby.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/hnojenn_1376335537.jpg


Warzywa, które uprawiacie dla owoców i nasion nawoźcie mniej a warzywa, które uprawiacie dla liści (sałata, szpinak) możecie nawozić azotem podczas całego okresu wegetacyjnego.

Fosfor - występuje w większości owoców i nasion. Fosfor jest ważny dla rozwoju i dobrego zapylenia kwiatów. Niedostateczna zawartość fosforu powoduje niższy poziom środków aromatyzujących. Rośliny kwitną mało i zbyt późno. Warzywa korzeniowe (marchew) mają matowy, niewyraźny kolor. Nadmiar fosforu powoduje szybkie dojrzewanie owoców i przedwczesne starzenie się roślin. Nadmiar fosforu może być regulowany poprzez dodawanie nawozów azotowych i potasu w glebę.

Potas - istotnym elementem w tworzeniu celulozy, tłuszczów, cukrów i skrobi. Wymagające w potas rośliny strączkowe. Niedobór potasu powoduje słabą ogólną kondycję rośliny. Liście się wybielają i żółkną. Pojawiają się czerwonawe plamy, rośliny wytwarzają mniej owoców. Owoce mogą być mniejsze, drobniejsze, trochę pokręcone i mniej trwałe. System korzeniowy roślin nie rozwija się i dlatego są bardzo narażone podczas suchej pogody i zimna.

Wapń - regulacja równowagi chemicznej w glebie. Neutralizuje kwasy organiczne w roślinach. Szczególnie kwas szczawiowy. Niedobór wapnia powoduje żółknięcie i blednięcie liści. Niedoborem wapnia cierpią szczególnie rośliny rosnące w glebie przemoczonej i kwaśnych. Nadmiar wapnia jest częstym zjawiskiem. Jeśli jest w ziemi nadmiar wapnia ograniczymy roślinom spożycie żelaza, magnezu i fosforu.

Magnez - jest najczęściej obecny w nasionach i kwiatach roślin. Jest znaczącym składnikiem warzyw liściastych.

Magnez, wapń i potas powinny być w ziemi w harmoni. Przy braku magnezu liście bledną i żółkną, tak samo jak przy braku wapnia i żelaza.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/hnoji_1376335546.jpg


Siarka- jest częścią wielu białek i olejów roślinnych. Siarkę wymaga większość cebulek, roślin kapustowatych i strączkowych.

Żelazo - ważne jest podczas tworzenia chlorofilu (jak mangan, miedź i cynk). Razem używanedo innych procesów rozwojowych w roślinach. W uprawie warzyw jest zupełnie wystarczająca ilość żelaza, która jest zwykle zawarta w glebie.

Pierwiastki śladowe zwykła ilość w glebie jest dla roślin wystarczająca. Rośliny potrzebują je w niewielkich ilościach. Nadaje się stopniowo dostarczać pierwiastki śladowe w glebę!

Bor - jest jednym z najważniejszych pierwiastków śladowych. Wspomaga proces tworzenia kwiatów i owoców. Niedobór objawia się głównie u buraków, co powoduje zgorzel liści sercowych i u sałaty, gdzie powoduje czarne zabarwienie liści. Wymagające na bor są szczególnie pomidory, młode ziemniaki, kalafior itp.

Glin, krzem, sod i chlor - korzystne dla wzrostu roślin. Wapń i glin wspomagają wzrostu ścian komórkowych. Większość gleb cierpi na nadmiar chloru (jest to spowodowane nadmiernym używaniem nawozów potasowych soli). Najwięcej chloru potrzebują seler i buraki.

Miedź - ma podobne zastosowanie w żywieniu gleby jak żelazo. W przypadku braku roślinom żółkną i opadają liście.

Molibden - wspomaga działanie bakterii glebowych. Rośliny potrzebują go w niewielkich ilościach. U kalafioru powoduje brak molibdenu ślepotę rozet.

Jod - jest ważny w żywieniu człowieka a nie roślin. Jod dodaje się do niektórych nawozów.

Czy podoba wam się ten artykuł? Podzielcie się nim z przyjaciółmi na Facebooku!

Article related products