specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Nawozy organiczne 2013-08-22

Nawozy organiczne - dla niektórych może to być retro, dla kogoś bio. Do nawożenia można używać różne produkty do przemiany materii. Zielony nawóz. Czy wiecie, jak wytworzyć kompost? Czytajcie więcej ...

 

Nawozy organiczne


Nawozy organiczne odgrywają ważną rolę w uprawie warzyw. Nawozy organiczne nawozami ekonomicznymi. Dodają glebie duże ilości składników mineralnych, substancji organicznych i mikroorganizmów. Zwiększają powstawanie próchnicy w glebie, wspierają aktywność mikroorganizmów i zwiększają żyzność gleby.

Między nawozy organiczne należą:

Obornik, gnojowica - nawóz jest niezbędny dla większości rodzajów warzyw uprawianych w ogrodzie. Bezpośrednie nawożenie obornikiem nie odpowiada wszystkim roślinom. Obornik jest nawozem, który po dodaniu do gleby rozkłada się powoli i rośliny mogą czerpać z niej składniki odżywcze przez kilka lat.

Obornik zawiera 75 % wody, 15 % materii organicznej, 0,5 % azotu, 0,1-0,2 % fosforu i 0,3-0,6 % potasu.

Obornik wpływa pozytywnie na podstawowe fizyczne właściwości gleby. Gleby lekkich zagęszcza, zwiększa ich spójność i zdolność do utrzymania nawadniania. Cięższe i ubite gleby napowietrza i zwiększa ich przepustowość.

Rodzaje obornika:


nawóz koński - jeden z najlepszych. Świeży nawóz nadaje się do tworzenia gorących ognisk. Starszy i dojrzały obornik koński nadaje się do wszystkich rodzajów gleb, które napowietrza i ociepła.

obornik owczy - jest bogatszy w składniki odżywcze niż nawozu koński. Nadaje się również do tworzenia ognisk, ale szybczej traci wartości grzewcze

krowi nawóz - jest chłodniejszy, wodnisty. Często się miesza z obornikiem końskim. Nadaje się do nawożenia jesienią.

obornik świński - jest zimny. Zalecane jest go przed użytkowaniem dać do kompostu.

obornik od królików i ściółki drobiu - zawierają duże ilości składników odżywczych. Najbogatszy w składniki odżywcze jest obornik gołębi. Obornik królików jest dobre najpierw dać do kompostu. Obornik drobiu najlepiej jest pozostawić 2-3 tygodnie zakisić i rozwodniony używać jako pożywny płyn do polewania.

Jaki nawóz może być także stosowany:

Popiół - powstaje przez spalanie drewna. Zawiera od 5 do 15% kwasu fosforowego, 8-10% potasu,  25-40% wapnia oraz niewielkie ilości magnezu i siarki. Popiołu dajemy około 2 kg do 10 metrów kwadratowych. Używamy go jesienią lub zimą, co najmniej kilka tygodni przed siewem. Popiół nie zawiera azotu, podczas nawożenia popiołem trzeba używać także nawóz zawierający azot.

Popiół węglowy zawiera znacznie mniej składników odżywczych niż popiół z drewna. Zawiera ona znaczne ilości siarki. Popiół może być dodany do kompostu.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/compost_1376510662.jpg


Sadze - mogą być dodawane do kompostu i lub prosto do nawożenia. Zawierają bardzo mało składników odżywczych. Ich ciemny kolor - czarny - zwiększa ciepło ziemi.

Gnojowica - stosowana jako nawóz azoto-potasowy. Zawiera pobudzające substancje, które korzystnie wpływają na wzrost roślin. Używamy do nawożenia jesienią i zimą. Gleba nie powinna być zmarżnięta lub podmokła. Jeśli chcecie używać gnojowicy podczas  okresu wegetacji roślin, rozcieńczajcie ją min. 3x.

Torf - pozytywnie wpływa na właściwości gleb ciężkich i piaszczystych. Torf zwiększa ciepło gleby. W glebach piaszczystych utrzymuje nawadnianie i składniki odżywcze. Ciężkie ziemię napowietrza. Jego główne zastosowanie jako nawozu jest:

poprawia glebę w szklarniach

jest odpowiedni do hodowania sadzonek

Nawóz zielony - jest substytutem dla obornika. Jako nawóz zielony nadają się rośliny bobowate (rośliny strączkowe i koniczyny). Rośliny te mają bogaty system korzeniowy, który pozostawia w glebie kanałki wzbogacone w próchnicę. Poprzez te kanałki w glebę łatwo przenika powietrze i woda. Składniki odżywcze przechowywane w roślinach są po okopaniu dostępne w górnej części powierzchni gleby dla następnie uprawianych warzyw.

Nawóz zielony wysiewa się od lipca do końca lata. Po zielonym nawozie możecie z powodzeniem rozwijać kapustowate i warzywa korzeniowe.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/compos_1376510652.jpg


Do cięższych i bardziej wilgotnych gleb powinny być wykorzystywane jako nawóz zielony ziarna bobu. Zielony nawóz wysiewajcie po zbiorze wczesnych ziemniaków i innych wczesnych warzyw.

Robimy kompost

Kompostu nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie. Kompost zastępuje nawożenie obornikiem lub torfem. Kompost dodaje w glebę nie tylko składniki odżywcze, ale także mikroorganizmy glebowe i najważniejszy składnik - humus.

Kompost robimy w zacienionym i suchym miejscu w ogrodzie. Optymalne wymiary kompostu to szerokość = max. 2 metry, wysokość = max.1 i długość dowolna.

Do przygotowania kompostu potrzebujemy różnych pozostałości z upraw i odpadów, które mieszamy z warstwą orną w stosunku 5:1. Ten poces nazywano humifikacją (wierzchnia warstwa gleby zawiera wiele drobnoustrojów, które sprzyjają rozkładowi).

Podstawowy materiał do kompostowania uzyskujemy stopniowo w okresie wegetacji roślin. Dodajcie - resztki roślinne, wycinki roślin, niekwitnące chwasty, pozbierane liście. Do kompostu z pewnością nie dajemy - chwasty, chore rośliny, spleśniały rośliny, dojrzałe rośliny i warzywa, które już opracowały nasiona. Do kompostu nadaje się obornik i torf (utrzymuje wilgoć w kompoście).

Dodając wapień kompost ograniczami rozwój bakterii. Na jednym metrze sześciennym kompostu dodajemy 10 kg mielonego kamienia wapiennego.

Temperatura w czasie dojrzewania kompostu nie powinna przekraczać 65 ° C. Gdy temperatura jest wyższa, to jest konieczne polewać kompost wodą. Optymalna temperatura w kompoście podczas dojrzewania wynosi od 35-40 ° C. W tej temperaturze, wytwarza się większość próchnicy. Podczas suchej pogody podlewamy kompost wodą lub gnojowicą. Powierzchnie kompostu ciągle okrywamy skoszoną trawą, aby zapobiec wysychaniu kompostu.

Przynajmniej raz na rok kompost przekopiemy. Jest to potrzebne do napowietrzania kompostu. Przerzutki również przyspieszają dojrzewanie kompostu.

Do kompostu może być dodany przyspieszacz kompostu. Warto również, aby dostarczyć składniki odżywcze w postaci nawozu - superfosfatu. Z składnikami odżywczymi nie oszczędzamy, do kompostu zużyjemy 5-8 kg.

Czy podoba wam się ten artykuł? Podzielcie się nim z przyjaciółmi na Facebooku!

Article related products