specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Planujecie już, co wysadzić wiosną? 2013-08-27

Czy już planujecie, co wysadzić wiosną? właściwym płodozmianem można na jednej grzędzie osiągnąć w jednym roku dwa lub więcej zbiorów.

 

Planujecie już, co wysadzić wiosną?


Płodozmian to plany, w których stopniowo wysiewamy i zmieniamy rośliny na grzędach. Plany te nie muszą być wykorzystywane tylko w gospodarstwach rolniczo-ekonomicznych. Sami możecie zaplanować, co i kiedy będziecie wysiewać i troche o tym poprzemyślać. Nawet w nocy wam się będzie śniło, gdzie dacie marchew, co wysadzicie potem i co na zimę żeby grzęda nie leżała odłogiem.

Jeśli więc tak się nauczycie myśleć i kombinować, poprawią wam się zbiory na grzędach kilkakrotnie. Nauczycie się wykorzystywać zielony nawóz i hodować rośliny, które może jeszcze nie wysiewaliście.

Racjonalny sposób sadzenia roślin i ich rotacja będzą chronić plony od:

występowania chwastów, szkodników i chorób

pomoże stworzyć warunki do uprawy następnych roślin oraz poprawić ich jakość i wydajność

• dobór roślin i ich właściwe zastosowanie w płodozmianie pozytywnie wpływa na płodność gleby i właściwości fizyczne gleby.

Rośliny na grzędzie podzielamy na przedplon, plon główny i plon następny i dalej potem  podplon i międzyplon.

Przedplony - to warzywa z krótkim okresem wegetacji wzrostu i dojrzewania. Grupa ta obejmuje w szczególności - rzodkiewki, wczesną kapustę, wczesną kalarepę, sałatę, szpinak i groch. Przedplon zbieramy późną wiosną - w maju, najpóźniej w czerwcu.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/vuusevf_1376867007.jpg


Główne plony - to ogórki, pomidory, seler i kukurydza. Są to warzywa, które wytrzymują na grzędzie przez najdłuższy okres wegetacji.

Niektóre z głównych plonów zasiewamy bez siewu i zbioru przedplonów. Do tej grupy należą - marchew, pietruszka i pasternak a także ziemniaki i kalafior. Te wysadzamy wkrótce za sobą.

Następne plony - wysiewamy po zbiorze głównych plonów. Rośliny te mają krótszy okres wegetacji i zbiór jest zwykle jesienią np. późna kalarepa i kapusta chińska. Następne rośliny możemy zbierać też na wiosnę przyszłego roku - takie jak sałata zimowa, por i szpinak.

Jedna z najbardziej udanych kombinacji to - czosnek wysadzany jesienią od razu po zbiorze ogórków. Czosnek następnie zbieramy w lecie przyszłego roku.

Podplony to tzw rośliny uprawiane pod drzewami owocowymi. Są to wczesne ziemniaki, salata i niektóre gatunki kapustowatych.

Międzyplony - mają krótszy okres wegetacji. Uprawiamy jednocześnie z głównymi plonami, które zbieramy później. Międzyplony są zbierane wcześniej dlatego, że w międzyczasie główne plony wyrosną wszerz i mogą je uciskać. Najlepiej rosną kombinacje głównych plonów i międzyplonów: kalarepa - pomidory, marchew – sałatka, por - seler. Dobra jest także kombinacja ogórków i kapusty między nimi - spróbujcie to połączenie na początek.

Dla inspiracji przeczytajcie i lepiej wypróbujcie te kombinacje warzyw:

• Wczesna sałata – buraki

• Wczesna kalarepa - marchew – szpinak

Groch – brukselka

Kalarepa - sałata lodowa rzodkiewki

• Wczesna sałata - kalafior por

Szpinak wiosenny - pomidory - sałatka zimowa

Rzodkiewka - ogórki – czosnek

Podobnych kombinacji jest od groma - ale należy pamiętać, że niektóre rośliny się wręcz nie znoszą i nie będą się rozwijać obok siebie. Mogą na siebie przenosić choroby i szkodniki i w ten sposób hamują wzrost. To jest przykład - fasola - cebula - groszek.

Pomidory nie powinny być sadzone obok ziemniaków.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/vuusevv_1376867015.jpg


 Pomidory nigdy nie wysadzamy na grzędę, gdzie w ubiegłym roku rosły ziemniaki! Bardzo łatwo może sie do pomidorów przenieść pleśń ziemniaczana.


Jeśli będziecie kombinować jedną linię cebuli i jedną linię marchwi - wtedy będziecie chronić obie rośliny przed przenosieniem szkodników.


Na jednej grzędzie możemy również uprawiać warzywa jako tak zwane mieszane kultury - zasadniczo jest to uprawa dwóch lub więcej rodzajów warzyw w jednej grzędzie w tym samym czasie. Jeśli wybierzecie odpowiednią kombinację roślin - to jeden rodzaj wspiera drugi podczas wzrostu i chroni  przed potencjalnymi szkodnikami.


Te kombinacje korzystnych roślin :


pomidory z czosnkiem chronią kapustowate przed bielinkiem kapustnikiem

sałata obok rzodkiewki lub kapusty pekińskiej chroni warzywa przed pchełkami rodzaju Epitrix i chrzaszczami

kukurydza i brukselka dobrze rosną wraz z ogórkami

Co będziecie wysiewać wiosną? Podzielcie się wskazówkami ze znajomymi na Facebooku!

Article related products