specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

WIOSNA – żeby nasiona lepiej kiełkowały 2013-09-02

WIOSNA - żeby nasiona lepiej kiełkowały - nauczcie się planować sadzenie warzyw! Kupcie nasiona wcześniej! Sprawdźcie naszą ofertę i wybierzcie te odmiany, które jeszcze nie hodowaliście i spróbujcie nowych smaków. Wypróbujcie nowe metody, aby zwiększyć zdolność kiełkowania nasion.

 

WIOSNA – żeby nasiona lepiej kiełkowały


Już teraz można rozpocząć planowanie sadzenia warzyw w nowym sezonie. Zobaczcie naszą ofertę nasion i może zmienicie swoje przezwyczajenie i wysadzicie nowe gatunki warzyw.

Nasiona warzyw zawsze kupujcie z wystarczającym wyprzedzeniem! Niektóre rodzaje warzyw nie mogą być wysiewane z opóźnieniem, bo moglibyście  się nie doczekać zbioru (owoce nie zdąrzyłyby się rozwinąć i dojrzeć).

Nasiona kupujcie tylko w specjalistycznych sklepach - u nas. Odmiany są prawdziwe i czyste. Kiełkowanie nasion jest gwarantowane. Moment, do którego zagwarantowane jest kiełkowanie nasion jest zaznaczony na tylnej części opakowania. Opakowanie z nasionami otwierajcie zawsze tak, żeby nie rozerwać tej części. Zamkniętą torebkę zatrzymajcie w razie reklamacji, ale również dla siebie, aby kolejny rok wiedzieć, czy nasiona nadają się jeszcze do siewu. Według informacji na opakowaniu można się również natychmiast dowiedzieć, kto nasiona wyprodukował. Nigdy nie kupujcie nasion luzem na wagę, bo nie macie pewności co do ich pochodzenia i daty ważności.

Jeśli kupione nasiona natychmiast nie wysiewacie, niezbędne jest aby były prawidłowo przechowane do wykorzystania w przyszłości. Żeby nasiona nie zpleśniały, powinny być przechowywane w suchym miejscu. Nasiona tracą zdolność kiełkowania, gdy są przechowywana w temperaturze powyżej 15 ° C. Nasiona powinny być przechowywane np. w zamkniętym słoiku lub torebce, aby nie wciągały wilgoci z powietrza. Idealna temperatura do przechowywania otwartych torebek z nasionami jest do 10 ° C.

Nasiona warzyw, które utrzymują minimalny okres kiełkowania to - cebula i pasternak (2-3 lat). Wręcz przeciwnie, zdolność kiełkowania do 8 lat mają arbuzy i dynie. Przeciętną zdolność kiełkowania 3-5 lat mają pomidory, ogórki, rośliny strączkowe, warzywa kapustne, marchew i szpinak.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/vuusev-avokuida_C_1376945621.jpg


Jak łatwo wypróbować zdolność kiełkowania nasion? Na płaską miskę połóżcie cienką wartwę bawełny i na nią rozłóżcie kilka nasion. Zwilżcie. Możecie zwilżyć zraszaczem. Okryjcie szklaną osłoną lub folią.

Jak łatwo wypróbować zdolność kiełkowania nasion?

W przypadku większych nasion - dynia, fasola, kukurydza - użyjcie tej samej procedury, ale zamiast bawełny zastosujcie piasek lub trociny. Temperatura pomieszczenia powinna być w tym eksperymencie około 20 ° C. Skąd poznajemy skuteczność kiełkowania? Im więcej nasion wypróbujemy, tym dokładniejszy będzie eksperyment. Kiełkowanie - 100 nasion użytych = 100% zdolność kiełkowania.

Jak wspierać kiełkowanie nasion?


Maczanie nasion

 

• nasiona przed posadzeniem pokropić letnią wodą i pozostawić do spęcznienia, potem pozostawić do wyschnięcia.

maczaniem eliminują się z nasion składniki chemiczne, tak zwane inhibitory, które opóźniają lub uniemożliwiają kiełkowanie

namoczone nasiona napowietrzajcie - np. drżenim miski, w której kiełkują

oświecajcie, dajcie nasiona pod lampę

namoczonym nasionom zmieniajcie wodę. Optymalna temperatura wody to 20-25 ° C. Im dłużej będziecie nasiona moczyć, tym mniej czasu potrzebują do kiełkowania

Kiełkujące namoczone nasiona nigdy nie przesadzajcie w suchą glebę. Kiełki by wtedy uschły i rośliny w ogóle by nie wyrosły. Glebę przed siewem trzeba dokładnie zwilżyć. Statystycznie wzrasta kiełkowanie namoczonych nasion dwukrotnie.

Ogrzewanie nasion

Nasiona ogrzewamy jeszcze przed kiełkowaniem. Wykonywane jest tak, że nasiona ogrzewamy ok. 2 godzin w powietrzu o temperaturze 40-50 ° C. Jeśli nie macie ciepłą nagrzewnicę powietrza, możecie podgrzać nasiona pod lampą - w rozsądnej odległości! Ciepło jest szczególnie skuteczną metodą, stymuluje wzrost roślin, wdrażanie kwiatów i owoców. Ogrzewanie jest szczególnie przydatne u nasion ogórków.

Jarowizacja nasion

Jak sama nazwa wskazuje, jest to metoda przebudzenia nasion przed wiosną. Ta metoda jest skuteczna zwłaszcza dla nasion pomidorów. To zwiększa ich wartość biologiczną. Nawilżone nasiona przechowujemy w ciepłym otoczeniu, następnie krótko schłodzimy i przechowujemy w lodówce 1-2 dni.

Uwaga! - Nasiona, która tolerują wernalizację - cebula, kalarepa, seler i wszystkie gatunki, które są podatne na kwitnięńcie, a nie jest to dla nich priorytetem!

Ogrzewanie nasion jest bardzo skuteczną metodą, która wspiera wzrost roślin, rozwój kwiatów i owoców. Wypróbujcie kilka nowych metod, aby zwiększyć zdolność kiełkowania nasion!


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/vuusevvvk_B_1376945632.jpg


Tylko dobre nasiona z odpowiednią żywotnością zapewniają wysokie i zrównoważone plony.

Obtaczanie nasion

Ta metoda zapewnia młodym roślinom odżywianie natychmiast po kiełkowaniu. Zwilżona nasiona warzyw obtaczamy warstwą nawozu organiczno-mineralnego w proszku, który zawiera niezbędne składniki odżywcze i substancje wzrostu w takich proporcjach, żeby je kiełkujące nasiona i młode rośliny mogły w pełni wykorzystać. Nasiona wysiewajcie natychmiast po obtaczaniu.

Nawóz w proszku, który pozostaje po zaprawianiu nasion, rozpuśćcie w wodzie i używajcie do podlewania, np. w przyspieszniku.

Czy dowiedzieliście się czegoś nowego, coś, czego nie próbowałiście dotychczas? Czy zainteresowała was niektóra z metod, które wspierają kiełkowanie nasion i decydowaliście się ja na wiosnę wypróbować?

Czy macie doświadczenie z nasionami, które nie chcieli kiełkować? Co śpiewacie, żeby lepiej rosły? Napiszcie do nas i podzielcie się z przyjaciółmi na Facebooku!

 

Article related products