specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Bakterie i zgnilizna na roślinach 2013-09-03

Bakterie i zgnilizna na roślinach - choroby roślin, którym nie można pozwolić się rozwinąć. Czytajcie więcej na temat ich zapobiegania i ochrony roślin ...

 

Bakterie i zgnilizna na roślinach


Bakteryjne choroby roślin i zgnilizna to choroby, których należy unikać, nawet zanim jeszcze rozprzestrzeniły się na roślinach uprawnych. Jeśli są odpowiednie warunki do rozprzestrzeniania się tych chorób, działajcie szybko i jak najszybczej zabrońcie epidemii.

Choroby bakteryjne

Bakterie atakują rośliny, drzewa i krzewy bez różnicy. Rozmnażają się w miesiącach letnich, przy stałej temperaturze 25 ° C. Czają się w glebie i na roślinach nawet kilka zim z rzędu. Jak dziąłają:

 

warzywa - efekt bakterii jest niszczący, warzywa regularnie kontrolujemy i usuwamy zakażone części

rośliny ozdobne - zazwyczaj nie są atakowane przez bakterie tak często. Rośliny ozdobne walczą więcej ze szkodnikami i chorobami grzybowymi

drzewa owocowe - bakterie powodują tak zwaną zaraze ogniową. Kiedy macie podejrzenie na występowanie tej choroby, informujcie biuro działu ochrony roślin lub rolnictwa w urzędzie miasta


Na co zwrócić uwagę? Bakterie przenoszą głównie owady:

 

mszyce - przenosią bakterie w organizmie. Podczas ssania młodych pędów liści roślin mszyca może przenieść chorobę.

prędziorek chmielowiec - zostawić w roślinach nakłucia po ssaniu i roślina staje się mniej odporną na ataki bakterii
wciornastka - ssie spód młodych liści. Puste komórki roślinne po wyssaniu wypełniają się powietrzem i bakterie mają wolną drogę

 

Jak zwalczać bakteriozy?

Porażone drzewa, rośliny i krzewy trzeba dokładnie i głęboko przyciąć. Do walki z tą chorobą nie ma skutecznego sprayu lub chemikaliów. Piłe podczas cięcia drewna zanurzajcie w alkoholu. Soczyste rośliny i zioła usuńcie całe. Natychmiast po cięciu i po wykopaniu porażonych roślin wszelkie części wyrzućcie!


Świeże rany po cięciu drzew owocowych pielęgnujcie woskiem. Chrońcie świeżo obcięte rośliny przed burzą i ciężkim deszczem. Bakterie mogą się dostać w otwarte rany, które są bardziej podatne na zarażenie.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/bak_B_1377121739.jpg


Zakażone rośliny nawożcie z umiarem. Nawożeniem można zrobić jeszcze więcej szkód. Ważna dla roślin jest wystarczająca ilość składników odżywczych. Jeśli cierpią na brak lub nadmiiar składników odżywczych są bardziej podatne na choroby i ataki szkodników.

Zapobieganie

 

Najważniejsze jest zapobieganie:
• kupujcie tylko zdrowe i odporne rośliny
wysiewajcie na grzędę mieszane gatunki roślin, nie wysiewajcie kilka razy ten sam gatunek warzyw w jednym miejscu
• usuwajcie szkodniki - powodują otwarte rany na tkankach liści roślin
sprzątajcie w ogrodzie - regularnie zbierajcie liście, usuwajcie chwasty

 

Zgnilizna korzeni roślin

Również w tej chorobie jest najważniejsze zapobieganie. Rośliny muszą być chronione i monitorowane, żeby się u nich grzybica nie pojawiła. Grzybica dotyczy rośliny, warzywa i drzew. Przejawia się w taki sposób, że niszczy korzenie roślin i w końcu niszczy i zabija całą roślinę. Zgnilizne powodują grzyby żyjące w glebie lub na korzeniach roślin.

Zgniliznę możemy poznać tak, że liście roślin więdną. Wyglądają tak, jakby roślina cierpiała suszą. Liście żółkną i zwisają (później brązowieją). Wykopcie koło rośliny dziurę do głębokości 15 cm, aby sprawdzić uwilgotnienie gleby i korzeni. Jeśli gleba jest sucha, możecie roślinę bezpiecznie podlać i kontynuuować w uprawie. Jeśli są korzenie roślin poczerniałe i śmierdzą, są one narażone na gnicie.

Jak zapobiec występowaniu pleśni?

 

Wybierajcie wytrzymałe - odporne odmiany roślin

Usuńcie zainfekowane rośliny (z korzeniami)

• Podlewajcie tylko wtedy, gdy gleba jest naprawde sucha

• Zwiększajcie przepuszczalność gleby użyciem kompostu lub piasku


Jeśli macie gliniastą glebę, która zatrzymuje dużo wody, to wybudujcie w ogrodzie podniesioną grzędę, którą otoczcie deskami i wypełnijcie jakościowym przepuszczalnym podłożem.

Jeśli podłoże jest ciężkie i zatrzymuje się w nim woda, to jest bardzo prawdopodobne występowanie grzybów, które rozwijają się w tych glebach. Jeśli już macie w ogrodzie/na grzędzie grzyb, poprawcie jakość gleby tak, że do niej zakopiecie kompost, żwir lub piasek.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/ba_B_1377121748.jpg


Odmiany odporne przeciwko różnym chorobom to tak zwane uszlachetnione odmiany - są nazywane odpornymi odmianami.

Śródki grzybobójcze przeciw bakteriozie

Środki grzybobójcze wspomagają przeciwko zgniliznie. Jeśli zgnilizna występuje u roślin cebulowych, należy użyć środka grzybobójczego. Ten wsypiemy razem z cebulkami do plastikowego pojemnika i przechowujemy tak aż do siewu.

Do tego, aby wykorzystać w leczeniu fungicyd skutecznie, konieczne jest wykrycie i identyfikacja chorób grzybiczych, które zaatakowały nasze rośliny.

Macerowanie nasion

Macerowanie nasion jest często pomijaną metodę, która pomoże zniszczyć zarazki grzybów i szkodników.


Czy macie wskazówkę, jak chronić rośliny przed chorobami i szkodnikami? Podzielcie się nią z przyjaciółmi na Facebooku!

Article related products