specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Figowiec jako elegancka bonsai 2013-09-05

Figowiec jako elegancka bonsai - to radość na wiele lat. Drzewa figowe łatwe w uprawie, nadające się do mieszkań. Ich miniaturowy szlachetny wygląd dodaje błysk każdemu wnętrzu. Bonsai ukrywa rolnictwo i sztukę.

 

Figowiec jako elegancka bonsai


Figowiec należy do rodziny morwowatych (Moraceae L.). Drzewo figowe reprezentuje kilka gatunków roślin ozdobnych i drzew z jadalnymi owocami. Figowiec pospolity (Ficus carica L.) ma jadalne owoce. Owoce jemy świeże lub suszone lub przetwarzane na dżemy i chutneys. Jadalne owoce ma także rodzaj figowiec groniasty (Ficus glomerata L.) rosnący w Azji. Wcześniej uprawiano na lateks figowiec sprzężysty, który w lasach osiąga wysokość do 30m. Ciekawy jest figowiec bengalski (Ficus benghalensis L.), który tworzy kolumnowe wspierające się korzenie z poziomych gałęzi bocznych. Z jednogo drzewa tak może być całe las. zdolność ma również figowiec pagodowy (Ficus religiosa L.).

Jako rośliny doniczkowe są uprawiane głównie: figowiec benjamina (Ficus benjamina L.), sprzężynowy (Ficus elastica L.), dębolistny (Ficus lyrata L.) i długolistny (Ficus longifolia binnendijkii L.).

Niektóre gatunki są uprawiane jako bonsai, np. figowiec tępy (Ficus microcarpa L.) i Ficus retusa znany jako "żeń-szeń".

Figowiec jest to wiecznie zielone drzewo pochodzące z Indii. W warunkach domowych wzrośnie do wysokości 0,5-2m. Jest to roślina o sztywnych liściach skórzastych, które są stosunkowo wytrzymałe. Młode liście są świeżo zielone, starsze liście mają ciemniejszy odcień. Liście mają zawsze wysoki połysk. Mogą mieć one mutacje kolorów, pręgowane z białym, z białymi krawędziami itp. Figowiec jest bardzo popularny wśród hodowców. Nie potrzebuje dużo światła, podlewania i opieki.

Uprawa figowca

Jeśli się chcecie naprawdę cieszyć figowcem i mieć ciekawą roślinę, spróbujcie uprawiać dobrze kształtowne i interesujące gatunki figowców jako bonsai. Wybór gatunku bonsai jest ważny. Figowce nadają się do uprawy jako bonsai w warunkach domowych, nawet w bloku. Nie przeszkadza im gorące lub suche powietrze w zimie. Kto chce rozpocząć uprawę bonsai, to bardzo polecamy właśnie figowiec. Będziecie zadowoloni, roślinka będzie się rozwijać i będzie można się zakochać w bonsai od razu. Uważajcie tyłko, żeby rośliny nie były przemoczone, zadużo nawożone i nie stały w przeciągu.

Z figowca możemy stworzyć bonsai domową lub zewnętrzną. To zależy od tego, jaki rodzaj przestrzeni mamy, jaki gatunek wybierzemy i jak chcemy, żeby roślina w końcu wyglądała (kształt bonsai). Przy uprawie bonsai jest dobre wziąć pod uwagę warunki klimatyczne, w których normalnie roślina rośnie, żeby wiedzieć jak ją traktować jako miniaturkę. Bonsai to nie jest tylko mini drzewo. Rozróżnianych jest kilka kryteriów wysokości, najwyższy bonsai ma i 60 cm.

Bonsai oznacza w tłumaczeniu roślinę w płaskim pojemniku. Mówiąc o pojemniku, ten jest ważny także z estetycznego punktu widzenia, będzie dekoracją wnętrz przez kilka lat.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/bonsai-tree-071_1354486759.jpg


Jak na bonsai

Bonsai to miniaturowa roślina, która jest ozdobą każdego wnętrza. Robi wrażenie majestatyczne i wiarygodne. Jest to hobby na kilka lat, być może na całe życie. Z figowców można ukształtować piękne i interesujące odmiany, a kto się na tym troche zna, trochę, może wytworzyć niemal wszystkie rodzaje bonsai przez japońską skalę. Chociaż bonsai pochodzi już z starożytnych Chin, Japońcy doprowadzili tą sztukę do doskonałości.


5 podstawowych stylów bonsai:
styl wyprostowany regularny - prosty pień
styl wyprostowany nieregularny - pień jest lekko falisty
styl pochylony pień jest znacznie pochylony do lewej lub prawej strony
styl półkaskadowy pień jest wygięty do podłoża, wierzchołek i spód pnia są na tej samej wysokości

styl kaskadowy - pień jest wygięty do podłoża, mniej lub bardziej poziomo wierzchołek powinnien znajdować się poniżej dna pojemnika.

Gatunek nadający się do kształtowania to Ficus retusa i Ficus religiosa. to ciekawe odmiany, bo mają specyficzne korzenie i pień. Mają rozgałęzioną koronę, która ma dobrze zbudowane główne gałęzie - podstawę do kształtowania. wiecznie zielone, z mnóstwem listków, które mają krótkie ogonki. Kora drzewa jest szaro-brązowa, z odrobiną zieleni. Figowce można umieścić w słońcu, ale musi się powoli przyzwyczajać, żeby mu się nie spalili liście. W zimie, jak wszystkie figowce, wymaga temperatury powyżej 14 ° C i bez przeciągów. Ten rodzaj bardzo dobrze toleruje cięcia, z wystarczającą ilością światła obrasta nawet ze starszych pędów. Obcianamy go za drugim liściem, po wytworzeniu pędu z 5-6 lisciami. Takim regularnym cięciem osiągniemy rozwój małych liści. Kiedy obcinamy liście, powinniśmy pozostawić na gałązce mały kawałek ogonku liścia. Jeśli tak nie zrobimy i pień z jakiegoś powodu uszkodzimy, zacznie z niego wyciekać mleko. Ranę pielęgnujemy grubszą warstwą lateksu lub wosku do szczepienia.

Podłoże do uprawy figowców i bonsai należy doprawić w taki sposób, że na jedną część substratu dodajemy 2 części drobnego żwiru, gliny lub perlitu. Możemy również użyć japońską glinę suszoną na słońcu. Podłoże powinno być dobrze przepustne. Jeśli mamy wyższy pojemnik na większą roślinę, w takim razie dajemy na spód grubszy żwir, ok. 2 cm. Jeśli roślinę przesadzimy, trzeba uważać przy podlewaniu, żeby gleba nie była sucha, ale także żeby w misce nie stała woda. Podczas przesadzania zawsze obcinamy korzenie. Sadzonki figowca przesadzamy co ​​roku, co dwa lata rośliny dwuletnie, u starszych rośliny po pięciu latach. Jeśli jest chłodna pogoda podlewamy mniej, gdywyższe temperatury podlewamy rośliny często lub możemy zraszać. W czasie wegetacji możemy roślinność nawozić. We wrześniu dodajemy potasu. Uważajcie na podlewanie twardą wodą, wapń może roślince zaszkodzić. Wapń można z wody wyeliminowanie przez dodanie torfu do roślin. Można także podlewać schłodzoną wodą przegotowaną.

Figowiec będzie nam bardzo dobrze rosł. Jego zdrowy wygląd uczyni nas szczęśliwymi. Możemy sobie zrobić więcej bonsai z jednego rodzaju i mieć tak kolekcję ciekawych kształtów. Figowce najczęściej kształtujemy w stylu kaskadowym, dwupiennym, trzypiennym,  wyprostowanym lub drzewo na skale. Koronę potem w stylu chmurki lub parasola.

Ogólne zasady:
Próbujmy zrobić jak najniższa bonsai, idealny stosunek wynosi 1:7, to oznacza pień 2 cm, wysokość 14 cm
Głównie usuwamy grubsze gałęzie, bo trudniej się kształtują. Pozostawiamy słabsze gałęzie, bo tak korona wygląda bogaciej
Usuniemy przednie gałęzie, żeby mieć dobry widok na pień i na całą roślinę
Usuniemy jedną z gałęzi, które rosną zbyt regularnie przeciwko sobie
Dolna część pnia, około jednej trzeciej, jest całkowicie bez gałęzi
Główna gałęź bonsai rośnie jak najniżej i jest skierowana w lewo lub w prawo, zawsze nieco do przodu
Widziane z góry gałęzie powinny być rozmieszczone równomiernie i nie powinny sobie robić cień
Po przycięciu korona powinna wyglądać na mniejszą niż jej rzeczywisty kształt
Gałęzie nie powinny stykać się w pobliżu pnia
Każde cięcie jest raną dla rośliny, zawsze trzeba dać jej czas do regeneracji, dalsze cięcia powtórzymy po 2 miesiącach


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/800px-chinese-banyan--1971-2007_1354486701.jpg