specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Wrzesień – pierwszy miesiąc jesieni 2013-09-29

  Wrzesień - pierwszy miesiąc jesieni - babie lato, zbiór warzyw i owoców. Robienie słoików. Czyszczenie ogrodu. Kompostowanie. To wszystko jest związane z nadchodzącą jesienią w ogrodzie.

 

 

 

Wrzesień – pierwszy miesiąc jesieni


 

Zaczyna się jesień, pierwsza połowa września jest znana jako babie lato. Nadal świeci słońce i jest ciepło. Ta część jesieni jest bardzo przyjemna. Pod koniec września zaczynają się już niekorzystne warunki pogodowe i deszcz ze śniegiem. Zgodnie z kaprysami pogody pracujemy w ogrodzie. Stopniowo zbieramy owoce i warzywa. Należy także posprzątać ogród. Po zbiorze warzyw z grzęd wyrzućcie liście i łodygi na kompost. Pozbierajcie pospadane liście. Postępujcie systematycznie od jednego rogu ogrodu do drugiego.

 

Wrzesień to miesiąc robienia planów jesiennego sadzenia. Przygotujcie grzędy. Możemy również kupić nasion na wiosnę. Pomyślijcie, które warzywa dobrze wam rosły, co wam smakowało i co chcecie spróbować uprawiać.

 

Z doświadczenia nie jest zalecane ogrodnikom używanie do uprawy roślin własnych nasion. Jeśli odmiana nie jest utrzymywana w hodowli, degeneruje się. Własny materiał siewny nie musi być najwyższej jakości. Zakup nasion nie jest wielkim wydatkiem w budżecie, ale zapewnia Państwu lepsze plony. Nasiona starannie wybieramy. Nie kupujemy tylko gatunek, tak jak marchew, ale także różnorodność, jakość i przydatność na grzędę i konsumpcję, np. marchew wcześna AMSTERDAM. Z taką samą starannością wybieramy ziemniaki lub bulwy i cebulki kwiatowe.

 

Wydaje wam się, że z nadchodzącą jesienią rośnie ilość pracy w ogrodzie? Dni są coraz krótsze, nagle jest ciemno i wy nie nadąrzacie. Wrzesień mija bardzo szybko. Zbieranie owoców, robienie słoików, po prostu nie można nadążyć. Wrzesień to miesiąc, kiedy widzicie swój sukces i zimą jeszcze raz docenicie plony podczas konsumpcji sterylizowanych ogórków lub ciasto ze śliwkami ze słoiczka. We wrześniu jeszcze tyle nie pada. Jeśli macie na grzędzie jeszcze warzywa, nie zapominajcie o podlewaniu.

 

Co wysadzacie w miesiącach jesiennych?

 

Wysadzamy rododendrony, azalie, wrzos, wrzosiec, borówkę, laurowiśnię, kalinę itp. Te rośliny lubią lekko kwaśne gleby z dużą ilością wilgoci i próchnicy. Te rośliny nie sadzimy w gleby gliniaste, ciężkie i wapienne. W tych glebach rośliny żółkną i mają zniekształcone liście. Jeśli macie w ogrodzie cięższą gliniastą glebę a jednak chcecie wysadzić np. borówkę, trzeba wykopać dół o średnicy 1 metra i na 1 metr głębokości. Następnie wymieszać torf, piasek i liście.

 

Dla wrzosu wybieramy odpowiednie miejsce w ogrodzie. Rośliny wrzosowite nie lubią porannego i południowego słońca. Ale popołudniowe słońce znoszą bardzo dobrze. Potrzebują lekki cień. W pełnym cieniu rośliny nie będą kwitły.

 


 

 

 


 

Rośliny przesadzamy razem z ziemią, wsadzimy je do przygotowanej jamy (która musi być co najmniej 2 razy większa niż opakowanie). Nie sadzimy zbyyt płytko lub głęboko. Gleba musi być napowietrzona, nie ubita. Po posadzeniu rośliny podlejemy i obłożymy obornikiem, liściami lub torfem.

 

Inne rośliny,którejesieniąpielęgnujemyiwysadzamy:

 

drzewa iglaste – sadzimy również z ziemią

 

róże – obcinamy pędy rosnące od podstawy

 

trawnik - trawnik, który teraz wysiejemy wytworzy wiosną przyzwoity plon

 

Trawnik - jeśli mamy w ogrodzie miejsca, gdzie trawa nie rośnie, jako np. stały cień, możemy teraz (lub na wiosnę) umieścić w te miejsca odpowiednie rośliny i zastąpić tak trawnik. Miejsce tak będzie ładne i nie będzie nas drażnić spojrzenie na niedoskonały kawałek murawy. Odpowiednie rośliny to barwinek (Vinca L.), bluszcz pospolity (Hedera helix L.), kopytnik (Asarum europaeum L.), dąbrówka (Ajuga reptans), gajowiec (Lamium galeobdolon L.), konwalia (Convallaria majalis L.) i inne.

 

Jeśli macie trawnik w suchej stronie ogrodu - na południowym stoku – i nie bardzo wam rośnie? W tym wypadku uprawiajcie tutaj: Kostrzewę (Festuca glauca L.), rozchodnik (Sedum acre L.), rojnik (Sempervivum L.), tymianek (Thymus serpyllum L.), skalnicę (Saxifraga arendsii L.) i przetacznik (Veronica L.).

 

Wszystkie rośliny uprawiane jesienią potrzebują dobrą i obfitą odżywkę.

 

We wrześniu wysadzamy głównie tulipany i żonkile. Żonkile sadzimy na głębokość 10-12 cm. Istnieje zasada, że sadzimy 3 razy głębiej niż jej średnica. Na zimę okryjemy cebulki warstwą gałązek drzew iglastych.

 

We wrześniu jest czas do sadzenia cebulek - kwiatów. Rośliny Cebulki kwitnące wiosną sadzimy we wrześniu-październiku, żeby zdarzyły się zakorzenić i wiosną dobrze kwitły. (Krokusy i szafran wysadziliśmy już w czerwcu).

 

Cebulki - zgodnie z zasadami sadzimy cebule 3 razy głębiej niż jest ich średnica. Najmniejsze cebulki wysadzamy więc na głębokość 5 cm. Największe cebulki można posadzić do głębokości 20 cm i nawet głębiej.

 


 

 

 

Najlepsze gleby dla cebulek gliniaste, więc lżejsze. Cebulki nie tolerują świeżego obornika. Nawozimy dojrzałym kompostem. W trawie dobrze rosną żonkile, krokusy, tulipany i szafirki.

 

Pojedynczych cebulek nie mieszamy. Zawsze zostawcie jeden rodzaj i jeden kolor razem w grupie. Cebulki nie wysadzamy w linie jak warzywa. Wysadzamy je w nieregularnych grupach. Jeśli nie pamiętacie, co i gdzie wysadziliście, użyjcie oznakowanie etykietami.

 

We wrześniu możemy także wysadzać w ciepłe siedliska rośliny dwuletnie. W połączeniu z tulipanami (białe i czerwone) można użyć bratków. Spróbujcie lekko niebieski odcień. Albo niezapominajki. Odcienie te mogą zrobić niekonwencjonalny skład tricolor, który jest znowu w modzie. Interesujące są także czerwone bratki i czerwone stokrotki. Można oczywiście trzymać wiosenne kolory - żółty, biały i różowy.

 

Dalie - jeśli oczekiwany jest poranny przymrozek, przykryjcie dalie na noc folią lub tkaniną. Jeśli nie uda wam się ich okryć i zniszczy je mróz, to następnie wyjmiemy cebulę z ziemi, oczyścimy i przechowywamy w suchym miejscu. Z grzędy wyjmujemy także mieczyki.

 

Podzielcie się tym artykułem ze znajomymi na Facebooku!

 

 

 

 

Article related products