specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Przechowywanie warzyw 2013-10-06

Przechowywanie warzyw - cały sezon pielęgnowaliście warzywa i hodowaliście najlepsze gatunki, teraz trzeba wszystko szybko pozbierać, żeby się nie zniszczyło. Zbieracie warzywa w tym roku po raz pierwszy? Doradzimy wam najlepszy sposób ich przechowywania. Czytajcie więcej ...

 

Przechowywanie warzyw


Żeby było co przechowywać, należy najpierw zebrać warzywa z grzędy. Zbiór, choć się nie wydaje, jest bardzo czasochłonną sprawą. Jest to głównie dlatego, że jeśli będziecie zbierać powoli i chaotycznie, możemy zniżyć jakość warzyw. Warzywa będą za bardzo dojrzałe, zgniłe, zniszczą je pierwsze chłodniejsze noce. Są łatwiej podatne na pleśń i bakterie grzybne. Konieczny jest nie tylko dokładny zbiór zwykłych warzyw, ale także warzyw przeznaczonych do przechowywania.

Skłonność do nadmiernego dojrzewania mają np. rzodkiewki, które robią się twarde i pękają. Również ogórki mają tendencję do przerostu. I oczywiście sałata, bo tą jeśli nie zbierzecie na czas, zrobi się gorzka i przekwitnie.

Wczesne warzywa - zbieramy bez przerwy. Są to gatunki, które stopniowo dojrzewają. Warzywa te jeśli zostałyby pozostawione na roślinie, zgniły, i zepsułyby się. Są to szczególnie pomidory, zielona fasola, ogórki, kalafior, kalarepa itp. Jednorazowo zbieramy czosnek, pietruszkę, marchew i późną kapustę.

Jesienne przymrozki mogą spalić mniej odporne warzywa. Po przemarznięciu będą się gwałtownie psuć. W porę zbieramy czosnek i cebulę. Można je zbierać już pod koniec sierpnia.

Niektóre gatunki warzyw szybko więdną. Dlatego zbierają się wieczorem lub we wczesnych godzinach porannych. W szczególności je to zbiór rzodkiewki, kalarepy i marchwi w gorące letnie miesiące. Aby zapobiec więdnięciu, usuwamy liście zebranych warzyw.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/800px-gntvegcart_1379106919.jpg


Natkę i liście szpinaku i kopru (które chcemy krótko przetrzymać) kładziemy i z korzeniami w wiadrze z wodą.

Przechowywanie warzyw

Warzywa przechowujemy przede wszystkim dlatego, żeby mieć wystarczającą ilość w zimie i wczesną wiosną. Jeśli to jest możliwe, należy skorzystać z piwnic, ogrodów zimowych oraz innych odpowiednich pomieszczeń. Niektóre warzywa są na tyle mrozoodporne, że możemy je zostawić w luźnej glebie na grzędach.

Przechowywanie warzyw w pownicy

Podczas przechowywania warzyw w piwnicy jest szczególnie ważna higiena i czystość środowiska, w którym będą przechowywane warzywa. Przed przechowywaniem warzyw piwnicę dobrze wywietrzymy i wydezynfekujemy. Dezynfekcję przeprowadzimy za pomocą knotów z siarkią, które zapalimy i zostawimy przez dwie godziny. Piwnicę możemy wymalować mlekiem wapiennym. Warto wymalować ściany i sufit.

W piwnicy przechowujemy zwłaszcza warzywa korzeniowe. Marchew i pietruszka składamy do elementów stożkowych o okrągłej podstawie. Przekładamy piaskiem. Kapustę przechowujemy w skrzynkach. Wszystko musi być czyste. Pamiętajcie, że w jakim stanie będziecie warzywa przechowywać, w takim je będziecie używać.

Jest niezbędne zachować w piwnicy przez cały czas optymalną temperaturę i wilgotność. Wymianę powietrza zapewniają otwory wentylacyjne lub okno. Optymalna temperatura przechowywania warzyw to 1-4 ° C. Jeśli jest na zewnątrz zimno, nie wietrzymy. I odwrotnie, jeżeli temperatura w piwnicy jest wyższa, chłodzimy go za pomocą powietrza z zewnątrz. Do piwnicy na pewno sobie kupcie wilgotnościomierz. Wilgotność względna w piwnicy powinna być na około 90%. Wilgoć w suchej piwnicy wzrosnie użyciem wilgotnego torfu lub skrapianiem podłogi.

Jeśli masz bardzo suchą piwnicę (w nowym budynku, w kamienicy itp.) warzywa korzeniowe można przechowywać w perforowanej torbie z polietylenu.

Ciekawe jest też przechowywanie warzyw na płytach styropianowych. Jeśli jesteś właścicielem małej i często przemarzającej piwnicy lub przechowujecie warzywa na działce, która nie jest przeznaczona do użytku przez cały rok, jest to dla was dobry wybór. Styropian zapewnia dobrą ochronę przed niskimi temperaturami. W "domku" ze styropianu możecie przechowywać warzywa nawet na otwartych balkonach i werandach. Z budownictwa jest znana zasada, że styropianowa płyta o grubości 10 cm zastąpi mur o grubości 30 cm.

Jeśli zaczniecie budować pudełko do przechowywania warzyw na balkonie, to wytwórzcie go z drewnianych desek i wypelnijcie go styropianem. Styropian dobrze podłączcie, żeby izolacja była doskonała. Połączenia nie mogą mieć przerwy. Jeśli pojemnik jest narażony na śnieg i deszcz, zapewnijcie mu również nieprzepuszczalny daszek.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/800px-melides-tomaten_1379106940.jpg


Zbiór pomidorów wykonujcie ciągłe. Natychmiast po dojrzewaniu owoców.

Przechowywanie warzyw w przyspieszniku

Jeśli jesteście właścicielami przyspiesznika i każdy rok z niego wywożycie glebę, to potem nadaje się on do przechowywania warzyw. W szczególności warzyw korzeniowych i kapustowatych. Glebę musimy wykopać na co największą głębokość i spód wysypiać piaskiem. Warzywa korzeniowe przechowujemy z bryłą korzeniową a także je zasypujemy piaskiem. Przyspiesznik możemy wietrzyć aż do pierwszych przymrozków. Potem okryjemy je oknami a kiedy są naprawdę ciężkie mrozy, ocieplamy liściami lub słomą.

Przechowywanie warzyw w grzędzie

Niektóre rodzaje warzyw można zostawić na grzędach nawet w miesiącach zimowych. I przechowywać je na otwartej przestrzeni. Z zamrożonej gleby jest ale trudno warzywa zbierać. Szczególnie warzywa korzeniowe i por. Np. brukselka zbierana po pierwszym mrozie jest smaczniejsza. Pozostałe warzywa, które mogą pozostać przez zimę na grzędzie to: pietruszka, kapusta, por, pasternak, czarne korzonki itp.

Jak przechowujecie warzywa wy?

Podoba wam się ten artykuł? Podzielcie się nim z przyjaciółmi na Facebooku!

Article related products