specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Uprawiamy boczniaka ostrygowatego 2013-10-14

 Uprawa grzybów nadrzewnych takich jak boczniak lub polówka

Grzyby nadrzewne uważamy za szkodniki, które mają negatywny wpływ na stan przyrody, lasów, i potrafią drażnić niejednego właściciela domu i sąsiadujących ogród. W większości przypadków te grzyby nie są jadalne i w większości przypadków powodują choroby drzew, ale czasami mogą przynosić korzyści! Jeśli zamierzacie szukać najbardziej typowego przedstawiciela, to zwycięstwo przypada rodzajowi żagwiowatych. Ale nawet w tej kategorii grzybów z niekorzystnym wpływem można znaleźć kulinarne perełki. Jak naprzykład różne rodzaje boczniaków, żółciak siarkowy lub opieńka. W domach najczęściej spotykamy stroczek domowy.

Uprawiamy boczniaka ostrygowatego

Przyjrzyjmy się najbardziej popularnemu rodzaju grzybów nadrewnych i odkryjmy tajemnice warunków jego uprawy. Jest to bardzo prosta sprawa, ale trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Boczniaki uprawiamy na specjalnym drewnie, które spełnia jasno określone kryteria. Użyjmy drewna dąbu, buku, wierzby, topoli albo drewno jabłoni lub orzecha. Upewnijcie się, że drzewo nie było zbyt dawno ścięte, ponieważ zwiększa to ryzyko ataku przez inne grzyby i wtedy nie będą rosły boczniaki. Ponadto, drewno po jakimś czasie traci naturalną wilgotność, która jest także bardzo ważnym warunkiem dla prawidłowego procesu uprawy. A kiedy drewno jest najlepsze do uprawy grzybni? Jest to okres od 2 do 3 miesięca. Na przyrządzenie boczniaka jest wiele receptur można ugotować doskonałą zupę albo zapiec z makaronem.

http://www.rostliny-semena.cz/galerie/C_1316563144.jpg

Uprawiamy grzyby nadrzewne

Znajdźmy gałęż lub pień o średnicy 10-30 cm, w idealnej długości około 35 cm i wywierćcie w nich otwory. Należy zwrócić uwagę na długość drzew i zrobić dziurki po całej długości. Wystarczy na głębokość 4-5 cm, średnicy około 10 mm. W jednej gałęzi lub pniu zrobimy ich osiem. Teraz użyjemy kołki z grzybnią, które wepchniemy do przygotowanych otworów. Aby zapobiec zanieczyszczeniu lub wysychaniu, wszystko zakryjemy parafiną lub woskiem i przeniesiemy w zacienione miejsce. Najlepszym okresem na sadzenie to cieplejsze dni wiosenne i letnie. Wszystko inne pozostawimy naturze. Pień zakopiemy z jednej trzeciej do ziemi i podczas bardzo ciepłych dni regularnie go podlewamy, żeby utrzymać odpowiednią wilgoć. Boczniak będzie owocować w wieloletnich cyklach, w zależności od rodzaju drewna. Jeśli chcemy mieć wpływ na owocowanie i regulować go według indywidualnych potrzeb, tak polecamy trzymać się  następujących wskazówek. Gotowe pnie ze szczepionkami z kołków umieszczymi w worku PE i dodajemy niewielką ilość wody, w ten sposób zapewnimy wystarczającą ilość wilgoci. Znajdźcie odpowiednie miejsce o stałej temperaturze, metoda ta nadaje się do uprawy w domu, nawet w czasie zimy. Jeśli chcecie wywołać owocowanie, wystarczy wyjąć pień z torby i umieścić go w miejscu w temperaturze do 18 stopni. Cykl średnich okresów płodnych trwa do trzech lat, czas rozwoju grzybni to 3-4 miesięce (w zależności od wybranych gatunków drzew i ich twardości).

Uprawa w słomie

Słoma jest kolejnym doskonałym podłożem do uprawy grzybów boczniaków. Najlepszy jest na krótko cięty jęczmień, żyto lub pszenicę. Można całkowicie zapomnieć o słomie świeżej, tak samo jak zgniłej. W tym przypadku nie uda się wam i skończycie na samym początku. Jeśli słoma nie jest wasza, to się upewnijcie, że była przechowywana w suchym miejscu. Umieście ją w 50 litrowych workach z grubszego materiału. Zalejcie wrzącą wodą, aż na sam skraj ostatnich słomek. Słoma musi być całkiem zanurzona w wodzie. W taki sposób przygotowany material odstawcie na kilka godzin i potem wodę wylejcie (wytnijcie dolne narożniki i woda wycieknie pod własnym ciężarem). Następnego dnia włożymy kołki ze szczepieniami i damy w miejsce o temperaturze około 22 stopni. Następnie ważne jest, aby postępować zgodnie ze wskazówkami. Po 4 tygodniach treść powinna być biała. To jest sygnał, który wymaga kilku prosto zrobionych cięć w torbie. Następnie przechowujemy w chłodnym jasnym miejscu. W ciągu kilku tygodni pojawią się w przekrojach pierwsze owoce waszej pracy. Wszystko dzieje się w cyklach, w zależności od warunków pogodowych aż do czasu, kiedy się zawartość całkowicie rozpadnie.

http://www.rostliny-semena.cz/galerie/1316563551.jpg

Podobne grzyby nadrzewne

Polówka wiązkowa - uprawiamy w ten sam sposób, tylko najbardziej lubi drewno miękkie.

Boczniak rowkowanotrzonowy - uprawiamy w ten sam sposób, ale potrzebuje więcej ciepła podczas tworzenia owocników, więc dobrze jest rozpocząć jego uprawę w miesiącach letnich.