specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Pachnie cytryną, ale jak cytryna nie smakuje 2013-02-17

Rzadkością wśród traw jest trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa, Cymbopogon citratus jest tropikalna trawa, która jest znana z kuchni azjatyckiej. Jest to wąska, szaro - zielona roślina z ostrymi liśćmi, która w dużym stopniu przypomina zwykłą trawę. Trawa cytrynowa zwana palczatką cytrynową ma zapach cytryny, ale nie ma kwaśnego smaku cytryny. 

 


Jego środowiskiem naturalnym jest tropikalny region Cejlonu i Indii, gdzie rośnie niemal wszędzie. Skutki trawy cytrynowej znane były już 3000 lat temu przez starożytnych Egipcjan. Plemiona w Azji i Afryce środkowej stosują ją do dziś jako środek leczniczy przeciwko malarii, grypie i zaburzeniu nerwowemu. W Indii jest używana do leczenia kaszlu i reumatyzm, natomiast w Chinach jest używana do regularnego czyszczenia krwi. W medycynie naturalnej jest stosowana głównie  do leczenia paradontozy. W naszym kraju jest uprawiana w ogrodach, w doniczkach na balkonie lub wewnątrz mieszkania. 

Inne nazwy trawy cytrynowej to palczatka cytronelowa, cytronella, lemon grass, lemon tea, lenabat lub sereh. Nazwa pochodzi od jej ostrego zapachu cytryny. 

Jak uprawiać trawę cytrynową

Trawa cytrynowa jest egzotyczną rośliną, która rośnie do wysokości 1 -1,5m należy do rodziny wiechlinowatych (łac. Poaceae). Jest krewną kukurydzy i ryżu. Chodzi o wąskie, około pół metra, zielone łodygi, uderzająco podobne do angielskiej cebuli zwanej scallion. Kwiatostan złożony z kłosów palczasto ustawionych na szczycie źdźbła. Trawę cytrynową możemy uprawiać w doniczce, którą możemy umieścić od wiosny do jesieni w słoneczne miejsce w ogrodzie lub na balkonie. Dla dorosłej rośliny najbardziej nadaje się donica o średnicy min. 20cm, by zachowała zawartość olejków eterycznych. We wnętrzu ją umieszczamy w miejscu zorientowanym na południe. 

Nasiona trawy cytrynowej sadzimy w glebie gliniastej lub do podłoża przeznaczonego do uprawy roślin subtropikalnych. Najpierw na siedlisko. Sadzimy je płytko, należy je posypać cienką warstwą gleby i przykryć folią z tworzywa sztucznego i upewnić się, że temperatura w pomieszczeniu będzie około 22-23°C. Nasiona wykiełkują do około 10-20 dni. Czas od czasu nasiona rosimy. 

Młode sadzonki należyć przenieść do donicy i zalać je obficie. Roślina lubi siedlisko słoneczne (przynajmniej 6 godzin dziennie) i dostarczające podlewanie. Należy uważać, by roślina nie została przelana, ponieważ nienawidzi podtopienie, więc należy podlewać tylko wtedy, gdy gleba jest sucha. Nie znosi mrozówy, więc do zimowania należy roślinę przenieść do pomieszczenia w chkodne miejsce (około 10°C) i oczywiście ograniczymy poldewanie.

Kiedy trawa cytrynowa jest wystarczająco silna, możemy zacząć przycinać tuż nad powierzchnią gleby. Potem ją ołupiemy, pokroimy i roztłuczemy by uwolniły się olejki eteryczne. 

Trawa cytrynowa jest w domu, w kuchni indyjskiej i tajskiej

Charakterystycznym ziołem do potraw indyjskich i tajskich jest właśnie trawa cytrynowa. Idealnie łączy się z imbirem, kolendrą, chili, curry i mlekiem kokosowym. Cytronella nadaje się do ryb, owoców morza, krewetek, kurczaka i ryżu. Do sałatek dodawane są końcówki trawy, silniejsze łodygi są dodawane do bulionu, ale zanim jest spożywany, to łodygi usuwamy. Trawa cytrynowa ma właściwości antybakteryjne, więc można z niej przygotować wywar na przeziębienie. Jest składnikiem perfumówi detregnetów, które wzbogaca o piękny cytrynowy zapach. Możemy ją dodać do kąpieli.

Tropikalna cytronella Cię zkoncentruje 

W leczeniu zaburzeń żołądkowych, a także do zwiększenia koncentracji jest przydatna trawa cytrynowa, która swym zapachem przypomina melisę. Wspomaga podczas objawów grypy i przeziębienia. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Może być stosowana do leczenia zakażeń grzybiczych skóry, zaburzenń nerwowych, depresji, w leczeniu astmy i reumatyzmu. Trawa cytrynowa ma również właściwości antyoksydacyjne, które spowalniają starzenie.

Zawiera  - olejki eteryczne, cytral, neroli, limonen, linalol i geraniol.

Trawa cytrynowa może być używana w aromaterapii.

Trawa cytrynowa Cymbopogon citratus lub lemongrass, to roślina egzotyczna, która rośnie do wysokości 1 - 1,5 m uprawiamy ją z nasion. Małe rośliny sadzimy w doniczkach, które są umieszczone na balkonie lub w ogrodzie. Trawa cytrynowa lubi miejsca nasłonecznione i mnóstwo wilgoci. 

Kiedy jest roślina wystaraczająco silna, możemy zacząć ją przycinać. Charakterystyczny jest dla niej zapach cytryny, ale nie spakuje jak cytryna. Lemongrass jest używana jako przyprawa potraw egzotycznych, owoców morza i kurczaka. Trawa cytrynowa ma właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i ma działanie przeciwutleniające. Cytronella odświeża i zdezynfikuje powietrze w mieszkaniu i jest skutecznym środekiem odstraszającym!