specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Kolorowe hiacynty przed nadejściem wiosny 2013-10-21

Kolorowe hiacynty przed nadejściem wiosny – jaki jest najlepszy sposób na pędzenie hiacyntów? W szklance z wodą, kto doda kawalek węgla i wszystko zapakuje w stożek papieru, wygrał. Czy to takie proste, spróbujcie sami ...

 

Kolorowe hiacynty przed nadejściem wiosny

 

Hiacynt (Hyacinthus L.) - należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae L.). Jest to cebula z klasy jednoliściennej. Jest to wieloletnia roślina. U roślin z cebulą ważny jest jej rozmiar. Im większa i bardziej jakościowa jest cebula, tym lepszy jest kwiatostan. Kwiat hiacyntu jest bardzo ciekawy. Pięknie będzie wyglądać na waszym biurku. O nadejściu wiosny powiadamia także romantyczny zapach i na Walentynki możecie się w nim zakochać.

Hiacynt jest rośliną z kwiatami obupłciowym. Głąbik jest zakończony kwiatostanem groniastym. Okwiat składa się z 6 płatków. Owocem jest kapsułka. Liście zebrane są są w różę, w liczbie 2-6 liści. Liście są proste, siedzące. Blaszki liściowe są zazwyczaj liniowe do lancetowatych.

Tip na Walentynki: Wypróbujcie przezent w postaci czerwonego lub różowego hiacynta. Wybierzcie dla niego osłonkę w odpowiednim kolorze. Ozdobcie go kolorową taśemką. Nie tylko na Walentynki może być kwitnący hiacynt inspiracją.

Kto nie chce czekać na takie piękno do Walentynek, to mamy dla niego tip – pędzenie cebuli! Z pędzeniem możecie zacząć już we wrześniu. Ale im bliżej wiosny, tym łatwiej idze. Ważne jest, aby utrzymać temperaturę zalecaną i ciemno w pomieszczeniu.

Hiacynty można pędzić już od października do grudnia.

Pędzenie jest troche okłamywaniem przyrody. Kiedy cebulkom sztucznie stworzymy zimę i następnie sztucznie ciepło i światło.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/800px-white-and-purple-hyacinths_1381100321.jpg


Pędzieć można nie tylko hiacynty, ale również inne cebulki. Takie jak przebiśniegi, żonkile, szafirki, cebulice, krokusy i konwalie. Wszystkie cebulki można pędzieć tak samo jak hiacynty. Niektórzy potrzebują np. posadzenie w miseczki z gliną i przechowywanie w przyspieszniku.

Pędzenie cebulek

Już w grudniu powinniśmy myśleć o dekoracji z pędzonych kwiatów. Jeśli tego jeszcze nie próbowaliście, macie wyjątkową okazję. Przekonacie się, że to nic trudnego i wam się to na pewno spodoba. Kruche kwiaty w miesiącach zimowych mogą was olśnić i zachwycić.

Hiacynty (Hyacinthus L.) - pędziemy w czystej wodzie. Np. w mniejszych szklankach (od jogurtu, musztardy itp.)

Jak postępować:

1.     Do czystych szklanek damy kawałek węgla

2.     Szklanki wypełnimy miękką, najlepiej przegotowaną wodą

3.     Cebulki hiacyntów oczyścimy od korzeni i brudu

4.     Tak przygotowane cebule umieścimy na szklance

Hiacynty można zacząć pędzić już w październiku. W ten sposób pędzone cebulki niestety nie wykwitną na Boże Narodzenie. Najpierw kwitną w styczniu.

 

Ogólne zasady pędzenia hiacyntów:

Do szklanki dajemy tylko tyle wody, żeby się cebulka prawie dotykała. Pomiędzy poziomem wody w szklance i cebulką powinno być tylko 1 mm wolnego miejsca.

Temperatura wody powinna wynosić około 10 ° C. nie więcej.

Szklankę z cebulką przeniesiemy do ciemnego miejsca. Jeśli nie macie ciemnego pokoju, owińcie słoik wraz z cebulką stożkiem z grubego papieru. Utrzymujcie temperaturę około 10-12 ° C.

Podczas całego procesu pędzenia delikatnie uzupełniajcie wodę (ponownie w temperaturze koło 10 °C, najlepiej przegotowaną) . Wodę wlewajcie tak, żeby nie dotykała cebulki.

TIP: Do pędzenia wybierajcie te największe cebulki. Kwiat tworzony jest z substancji zapasowych w cibuli. Ważna jest niższa temperatura, która roślina potrzebuje, żeby się zakorzeniła.

Cebula zacznie tworzy korzenie w ciągu dwóch miesięcy od początku pędzenia. W tym czasie cebulę obserwujemy. Jak tylko pojawi się między liściami kwiatostan, hiacynty przeniesiemy do cieplejszego pomieszczenia. Jeszcze przez tydzień zostawcie kwiatostan okryty papierem. Na światle i w cieple kwitnie szybciej.

Hiacynty - ich kwiaty będą dla was pociechą wraz z innymi wiosennymi cebulkami. Z nich można utworzyć ciekawą kompozycję kolorów. Pędzenie tych cebulek - oznacza duże oszczędności na wiosnę!


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/800px-floriade-canberra02_1381101974.jpg


Jeśli naprawdę chcecie ładne duże rośliny z dużym kwiatostanem, to podczas pędzenia  nie usuwajcie z roślin papierowe stożki dopóki głąbiki roślin nie osiągną min. 10 cm!

Cebulki hiacyntów po odkwicie nie wyrzucamy. Stopniowo je hartujemy od temperatury pokojowej do zewnątrznej. Pod koniec kwietnia wysadzimy je na grzędę do gleby. Cebulki sadzimy głębiej. Gdy cebulki wyschną, wyjmijcie je z ziemi i przechowujcie. Ważne: Gdy cebula zmiejszy swój rozmiar, nie używajcie ją do pędzenia dwa lata pod rząd!

Podzielcie się inspiracją ze znajomymi na Facebooku!
Czy jesteście zainteresowani pędzeniem hiacyntów? Udekorujcie swoje biurko już teraz!