specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Co robić z niedojrzałymi pomidorami 2013-10-21

Co robić z niedojrzałymi pomidorami –pomidor to soczysty owoc rośliny jednorocznej, któremu pod koniec roku kończy się sezon wegetacyjny. Co robić z niedojrzałymi pomidorami? Jak je przechowywać, przetwarzać? Czytajcie więcej ...

 

Co robić z niedojrzałymi pomidorami


Pomidory to najbardziej popularne warzywo. Są hodowana setki rodzajów pomidorów. Mają ciekawe kolory, kształty i smaki. Zawierają duże ilości witaminy C, B1, PP, prowitaminy A i przeciwutleniaczy. Mają one wysoką zawartość cukrów (fruktoza) i wiele składników mineralnych. Fruktoza jest o jedną piątą słodsza niż glukoza.

Pomidory są botanicznie rośliną jednoroczną. Zazwyczaj wysiewa się je w połowie marca do miski siewnej. Po majowych przymrozkach, często pod koniec maja, przesadzamy sadzonki na grzędy lub do szklarni. Podczas wegetacji należy nawozić pomidory nawozami takimi jak np. azotan amonu z wapnem .

Pomidory wysadzone pod koniec maja przyniosą pierwsze owoce na początku lipca. Mają stosunkowo długi okres wegetacji (120-140 dni). Słodkie owoce zbieramy przez całe lato. W drugiej połowie sierpnia lub na początku września odcinamy nad ostatnim oczkiem płodów czubek rośliny. W taki sposób wspieramy wczesne dojrzewanie owoców. Pomidory są wrażliwe zarówno na późne przymrozki wiosenne jak i na pierwsze mrozy jesienią.

Przed przyjściem pierwszych mrozów pozbieramy wszystkie zielone owoce. Owoce muszą być rozwinięte. Owoce pomidora, które są dojrzałe "sztucznie" nie mają takich właściwości jak pomidory, które są " czerwone" bezpośrednio na roślinie. Istnieje kilka opcji, co z niedojrzałymi pomidorami zrobić:

rozpowszechnianie na folii - niedojrzałe pomidory rozłożymi na folii polietylenowej, która umieścimy w przyspieszniku lub w szklarni. Pomidory dojrzewają stopniowo.

zawieszenie całej rośliny całe rośliny wraz z niedojrzałymi owocami pozbierami i powiesimy w cieplejszym pomieszczeniu

zużycie - według receptur i zasad określonych w artykule poniżej

Niedojrzałe pomidory mogą być przechowywane. Nie całkiem dojrzałe pomidory można przechowywać 1-2 miesięce w temperaturze 1-2 ° C. W pełni nie dojrzałe pomidory (zielone pomidory) mogą być przechowywane przez okres do jednego miesiąca, w temperaturze 16-18 ° C.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/800px-green-tomatoes_1381068315.jpg


Pomidory zazwyczaj zbieramy pod koniec sierpnia. Pod koniec miesiąca wierzchołki pomidorów obetniemy. Dajemy tak większą szansę dojrzeć już rozwinętym owocom.

Niedojrzałe pomidory - tipy

Niedojrzałe pomidory położymy w skrzynkach lub klatkach w ciepłym miejscu, żeby się zaczerwieniły. Jeśli macie całe rośliny zawieszone w suchych pomieszczeniach, regularnie je sprawdzajcie. Zgniłe owoce w obu przypadkach należy natychmiast usunąć.

Owoce, które już zaczynają się rumienić, zrywajcie i przechowujcie wraz z pręgiem.

Jeśli razem z pomidorami przechowujecie i kilka jabłek, możecie tak przyspieszyć zaczerwienienie. Jabłka zawierają niewielką ilość etylenu, który przyspiesza dojrzewanie.

Jeśli nie macie miejsca, aby zawiesić całe rośliny, powieście tylko ”grona” owoców na gałązce.

Niedojrzałe pomidory zbieramy we wrześniu. Zostawimy je rozłożone w skrzynkach lub na arkuszach folii polietylenowej dojrzewać.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/800px-end-of-summer-tomatoes_1381068307.jpg


Jeśli zdecydujemy się przetworzyć wszelkie warzywa, to muszą być zawsze smaczne, zdrowe, czyste i zadbane.

Przepisy z zielonych pomidorów

Zielone pomidory mają wyższy poziom tamatyny. Tomatyna jest trucizna warzyw odstraszająca owady. Zawierają ją pomidory i inne rośliny z rodziny psiankowatych. W dojrzałych pomidorach jest zawartość tomatyny niska od 0,03 do 0,08 mg/100g. Poziom w niedojrzałych zielonych pomidorach jest znacznie wyższy a to 0,9-55 mg/100g. Taka ilość może zagrażać ludzkiemu życiu. Zielone pomidory i wyroby z nich nie mogą spożywać kobiety w ciąży.

Uwaga: Ta roślinna trucizna (Tomatyna) zawarta w zielonych pomidorach może spowodować zatrucie organizmu ludzkiego. Może zaszkodzić już w dawce 25 mg. Śmiertelna dawka to 400 mg. Objawy zatrucia to: gryzienie i pieczenie w gardle, biegunka, senność, lęk i drgawki. Może wystąpić pocenie się, duszność i utrata przytomności.

Zielone pomidory zawierają również solaninę, która ma podobne właściwości do tomatyny. Występuje również w kiełkach ziem

Jak to jest w praktyce? Nie zaleca się jeść więcej niż 100 g zielonych pomidorów w jakiejkolwiek formie. Zielone pomidory nie powinny być stosowane u dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących.

Zielone pomidory stosowane w mieszaninach z innymi rodzajami warzyw. W procesie produkcji takich jak czatni. Upewnijcie się, że zielone pomidory były używane w rozsądnych ilościach.

Zielone pomidory używajcie do słonych i octowych przetworów. Kwaśne środowisko zmienia składniki toksyczne na mniej toksyczne. Natomiast środowisko słodkie nie nadaje się! Cukier stabilizuje szkodliwe składniki.

Ketchup z zielonych pomidorów (nie nadaje się dla kobiet w ciąży)

1,4 kg zielonych pomidorów, pociętych na kawałki, umyjemy i zagotujemy z 1/2 kg jabłek i dwoma cebulami. Zmiksujemy na miazgę. Dodamy przygotowaną nalewkę z 0,2 dcl octu, pieprzu, soli (ziele angielskie, nasiona gorczycy w zależności od smaku) i doprowadzimy do wrzenia. Zagotujemy i gorącym napełnimy słoiki. Sterylizujemy w kąpieli wodnej przez co najmniej 20 minut.

Jakie macie doświadzenie z niedojrzałymi pomidorami?

Podzielcie sie tym artykulem ze znajomymi na Facebooku!

Article related products