specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Siew warzyw do szklarni 2013-10-22

Siew warzyw do szklarni zalety szklarni doceniają chyba wszyscy ogrodnicy. Siew warzyw robimy wiosną i wczesną wiosną. Szklarnia, choć trudniej jest ją w ogrodzie wybudować, jest tego warta.

 

Siew warzyw do szklarni


W szklarni hodowane jest 90 % sadzonek warzyw. Warzywa wysiewamy w oddzielne pojemniki i doniczki. Oprócz hodowania sadzonek warzyw używamy szklarnie do uprawy wczesnej sałaty, rzodkiewki lub rzepy. Pędzimy szczypiorek, pietruszkę i inne zioła w doniczkach. Świeże zioła są bardzo zdrowe, nie tylko bogate w witaminę C, która jest bezpośrednio po zimie niezbędna dla organizmu ludzkiego.

Jeśli mamy w szklarni piętro, które może być zrobione tylko z deski pod dachem, kładziemy na nim kaktusy i rośliny egzotyczne. W przedpokoju szklarni mogą rosnąć palmy i cytrusy. Może zastąpić oranżerię.

Warzywa wysiewamy w pojemniki, doniczki i garnki bardzo wcześną wiosną. Niektóre rośliny mogą być wysiewane już w lutym. Pojemniki i słoiki do siewu muszą być czyste, zdezynfekowane, żeby do szklarni nie przenikły szkodniki i pleśń. Podczas siewu postępujemy zgodnie z instrukcjami na torebeczkach od roślin. Niektóre małe nasiona warzyw nie przykrywamy kolejną warstwą gliny - dla lepszego kiełkowania i utrzymania ciepła możemy tymczasowo okryć gazetą.

Wysiewanie warzyw w szkarni

Sadząc warzywa zawsze postępujemy według instrukcji na opakowaniu, w którym nasiona kupiono. Glebę do siewu można poprawić kompostem lub torfem i napowietrzyć piaskiem. Można również zakupić substrat bezpośrednio przeznaczony do sadzenia warzyw.

W skrzynkach umieszczonych w szklarni wysiewamy już w lutym głównie te rodzaje warzyw:

wczesne kapustowate

• wczesne sałaty

seler

paprykę

pomidory

zioła

W szklarni możemy przygotować wysiew nasion arbuzów, ogórków i kukurydzy słodkiej. Nasiona te rosną w miskach lub słoikach. W ten sposób uprawiamy mniejsze ilości sadzonek. To z tego powodu, że doniczki w szklarni zajmują więcej miejsca niż w pełni wykorzystywane pojemniki.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/sklenutk_1378064973.jpg


Podlewanie - w szklarni powinno być delikatne. Zalecamy wybrać odpowiednią konewkę i rośliny podlewać letnią wodą. Beczka wody deszczowej może być umieszczona bezpośrednio w szklarni.

Wentylacja – podczas bardzo słonecznej pogody zalecamy szklarnie wentylować. Wczesne kapustowate i sałaty rozwijają się w temperaturze 16-18 ° C. Ciepłolubne rośliny (pomidory, ogórki, papryka) - rozwijają się w temperaturze 22-25 ° C.

Sadzonki warzyw

Sadzonki warzyw hodowane w szklarni zalecamy przesadzić. Przesadzanie wykonujemy tak szybko, jak roślina tworzy pierwsze listki. Przesadzamy w głębsze pojemniki. Otrzymamy tak lepsze sadzonki! Do pojemników polecamy dodać torf. Przesadzanie zagwarantuje roślinkom lepsze korzenie (np. pomidory przesadzamy 10 cm od siebie). Podczas przesadzania usuwamy rośliny słabe, wycięgnięte, z mało liściami.

Sadzonki możemy uprawiać pojedynczo np. w tabletkach torfu, które umieszczane w plastikowych kubkach. Plastikowe kubki trzymają wilgoć lepiej niż doniczki z wypalanej gliny. Jeśli macie nadmiar doniczek z gliny i chcecie je używać do uprawy sadzonek, zaleca się w przeważającej części posadzić je w ziemię/glebę, żeby łatwiej utrzymać w nich wilgoć.

TIP przy uprawie sadzonek ogórków (i arbuzów) w szklarni wypełnijcie kubki glebą tylko do połowy. Jak będą rośliny stopniowo rosnąć, dosypujcie stopniowo podłoże aż po brzegi. Przed siewem zostawcie nasiona pęcznieć w letniej wodzie.

Kiełkujące rośliny z szklarni stopniowo hartujcie. Zanim wysadzicie je na zewnątrz zaleca się, aby przez pewien czas umieścić je do przyspiesznika, w którym przezwyczają się do niższej temperatury.

Szklarnie spróbujcie używać tak skutecznie, jak to możliwe! Używajcie wyłącznie wysokiej jakości sadzonki warzyw. W maju (po przymrozkach), kiedy zrobi wam się w szklarni miejsce, ponieważ większość sadzonek warzyw przesadzicie już na zewnątrz, wykorzystajcie szklarnię do uprawy papryk, ogórków i pomidorów.

We wrześniu można wysiewać ponownie - rzodkiewki i sałaty. Jesienią można jeszcze hodować kalafior i kapustę pekińską.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/skl_1378064965.jpg


W szklarni może być wczesną wiosną i jesienią bardzo chłodno. Staje się tak też w zimne noce i wietrzną pogodę. Żeby temperatura nie spadała można użyć do tymczasowej izolacji folię polietylenową.

Powietrze pomiędzy szkłem i folią utworzy niezbędną termoizolację.

Zbudowanie szklarni

Jeśli rozważacie budowę szklarni, weżcie pod uwagę następujące czynniki:

Lokalizacja wybierzcie niezacienione, słoneczne miejsce
Ogrzewanie - jeżeli jest taka możliwość, zbudujcie szklarnię blisko domu
Konstrukcja - na dużej otwartej przestrzenie zapuszcie szklarnię w ziemię

Przed budową:

Zróbcie szkic - zaplanujcie wymiary szklarni. Z czego będzie konstrukcja szklarni. Gdzie będą drzwi i jak szerokie (żeby było możliwe wjechać taczką)
Ogrzewanie szklarni - czy to jest konieczne, czy nie. Ogrzewanie jest właściwe, kiedy zamierzacie uprawiać rośliny przez cały rok. Od października spada światło słoneczne i uprawa warzyw na siłę przez całą zimę może być kosztowna.
Pokoje - jeśli macie miejsce na długą szklarnię, zaplanujcie korytarz (korytarz, przedsionek) do ochrony roślin przed bezpośrednim przenikaniem zimnego powietrza

Podczas budowy szklarni powinniście zadbać także o izolację i okrycie lub przyciemnienie dachu.

Czy macie doświadczenie z budową szklarni? Jakie rośliny zwykle wysiewacie w szklarni? Podzielcie się ze znajomymi na Facebooku!

Zamówcie już teraz nasiona warzyw do szklarni!

Article related products