specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Gotowana kukurydza z własnego ogrodu 2014-05-15

Ulubioną gotowaną kukurydzę można wyhodować w własnym ogrodzie..

 

W tym artykułe przeczytacie: uprawiane odmiany, uprawa kukurydzy, zawarte witaminy, właściwości lecznicze, sposoby wykorzystywania, przepis na kukurydzę.

 

 

 

Gotowana kukurydza z własnego ogrodu


Kukurydza (Zea L.) – rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae L.). Do jedzenia najlepiej nadaje się kukurydza zwyczajna (Zea mays L.), która jest typowym gatunkiem rodzajuKukurydza jest znana już ponad 2500 lat. Do Europy dotarła około XV i XVI wieku z Ameryki. Słodka kukurydza została wyhodowana później, znana jest dopiero od XVIII ieku. Kukurydza cukrowa jest uprawiana na ziarno, które jest zbierane w tzw. dojrzałości mlecznej (przed dojrzeniem). Są hodowane i inne odmiany, np. kukurydza twarda, kukurydza koński ząb i kukurydza pękająca, która nadaje się do przygotowania kukurydzy prażonej (popcornu). 

 


Uprawiane odmiany kukurydzy cukrowej


  • Golden Bantam - średnio późna odmiana kukurydzy cukrowej o średnim wzroście. Wymaga ciepłej wilgotnej gleby piaszczysto - gliniastej. Kukurydza Golden Bantan to odmiana o dużych walorach smakowych, odznacza się dużą urodzajnością plonów. Kolby mają długość ok. 20 - 22 cm i zbierano je kiedy ziarno jest miękkie i soczyste. W trakcie dojrzewania zmniejsza się zawartość sacharozy.

 

  • Andrea  F1 - to odmiana średnio wczesna, mieszańcowa. Tworzy duże kolby. Gatunek jest przeznaczony do bezpośredniego spożycia jak i do przetwarzania - zamrażania i konserwowania. Roślina jest średnio wysoka. Odmiana dobrze rodzi, kolby są całkowicie wypełnione ziarnem o złotożółtym kolorze.

 

  • Tauris F1  - to odmiana bardzo wczesna. Gatunek przeznaczony jest do bezpośredniego spożycia jak i do przetwarzania. Kolby są w kształcie stożka, ziarna są jakościowe, koloru żółtego. Wydajność tej odmiany jest wysoka. Roślina rośnie do wysokości około 145 cm.

 

  • Kukurydza słodka do konserwowania przeznaczona do zbioru niedojrzałych kolb w woskowej dojrzałości mlecznej. Kolby są konserwowane całe, jak ogórki.

 

  • Kukurydza truskawkowa - to odmiana ozdobna, która nadaje się do suszenia. Kolby są małe. Większa ilość czerwonych kolb przypomina truskawki. Truskawkową kukurydzę hodujemy podobnie jak popularne odmiany. 

 

 

 

Uprawa kukurydzy


Uprawa kukurydzy nie jest trudna. Nasiona wysiewane są w kwietniu bezpośrednio do przygotowanego gruntu. Siejemy w rzędach w rozstawie od 15 do 20 centymetrów, odległość między rzędami powinna wynosić ok. 40 centymetrów. Najlepsze siedliska dla kukurydzy są miejsca z dużą ilością słońca.

tip

Kolby smakują najlepiej w okresie dojrzałości mlecznej.

Na glebę ma kukurydza specyficzne żądania. Obfite podlewanie w okresie wegetacji będzie wspierało rozwój mięsistych kolb i soczystych ziarn. Większość odmian kukurydzy zbiera się w okresie tzw. dojrzałości mlecznej, gdy ziarna są jeszcze miękkie. Smak ziarn jest w tym okresie najlepszy.

 


Witaminy zawarte w kukurydzy

Ziarna kukurydzy zawierają duże ilości witamin z grupy B, szczególnie B1 (tiamina), B3 (biotyna), B5 (kwas pantotenowy) i B9 (kwas foliowy). Minerały, które występują w kukurydzy, to żelazo, magnes, selen, cynk i mangan. Ziarna są bogate w błonnik, białko i nienasycone kwasy tłuszczowe. Kukurydza może służyć jako źródło energii dla całego organizmu, ponieważ ziarna tworzone są w dużej części z glukozy.

 

Właściwości lecznicze kukurydzy

 

Kukurydzę należy spożywać podczas stresu w sytuacjach, gdy trzeba szybko pobudzać mózg. Ziarna kukurydzy są bardzo soczyste i ich właściwości lecznicze pojawiają się bardzo szybko. Oprócz pozytywnego wpływu na układ nerwowy i witalność, kukurydza wzmacnia serce,  utrzymuje równowagę hormonalną, ma pozytywny wpływ na płodność, zwiększa sprawność seksualną i pobudza metabolizm. Od najdawniejszych czasów wierzy się w właściwości omładzające kolb kukurydzy. 

 

Sposóby wykorzystania kukurydzy


Zastosowanie kukurydzy jest bardzo szerokie i zawsze zależy od konkretnego rodzaju kukurydzy. Kukurydza słodka wykorzystywana jest do bezpośredniego spożycia, do zamrażania i konserwowania. Z dojrzałych ziarn wytwarza się mąka kukurydziana, skrobia kukurydziana lub olej kukurydziany. Kukurydza jest także uprawiana dla paszy dla zwierząt. Z kukurydzy pękającej można przygotować popcorn. Gatunki ozdobne kukurydzy stosowane są do celów dekoracyjnych.


Ugotujcie sobie kukurydzę z własnych zbiorów


Porcja dla 4 osób:

  • 4 obrane kolby kukurydzy (najlepiej w dojrzałości mlecznej)
  • 2 łyżki soli
  • 3-4 litry wody
  • kawałek masła

Jak postępować?

Obrane kolby kukurydzy należy umieścić do odpowiedniego garnka i dodać wodę, aby były całkowicie zanurzone. Do wody należy dodać soli i gotować. Podczas gotowania od czasu do czasu trzeba się upewnić, że wszystkie kolby nadal są pod wodą, jeżeli nie, to dolejemy do garnka gorącej wody. Kolby gotujemy do miękkości około 20 minut.

tip

Kukurydza bardzo dobrze smakuje z grilla - wystarczy zmieszać olej z sosem barbecaue i położyć na grill.

Długość gotowania zależna jest od rodzaju i stadium dojrzałości kukurydzy. Kiedy kukurydze są ugotowane, należy wyjąć je z wody i nasmarować masłem. Przed jedzeniem je z każdej strony posolimy. Gotowana kukurydza najlepiej smakuje zaraz po ugotowaniu, kiedy jest gorąca.