specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

W styczniu grzmoty, częste słoty 2014-01-07

Styczeń – w styczniu grzmoty, częste słoty - na zewnątrz jest zimno i nie można pracować, bo ogród jest pod śniegiem. Obserwujcie pogodę, wybierajcie i pielęgnujcie narzędzia ...

  

W styczniu grzmoty, częste słoty

 

W styczniu nie można pracować w ogrodzie. Jeśli jest mróz i śnieg to najlepiej, jak zostawimy ogród w spokoju.

 

Czy wiecie, że pokrywa śnieżna chroni ogród przed mrozem i dostarcza mu wilgoć? W styczniu jest niezbędne monitorowanie prognozy pogody, aby w razie potrzeby chronić roślin przed mrozem. Styczeń bez śniegu potrafi wyrządzić wielkie szkody.

 

Styczeń to miesiąc, kiedy trzeba poświęcić czas sprzętu ogrodniczemu, sprzątaniu szopy lub altanki.

 

Każdy ogrodnik jest dumny ze swoich narzędzi. Bez odpowiednich narzędzi nasza praca byłaby zbyt trudna. Narzędzia pomagają nam w sukcesach ogrodniczych. Wiemy z doświadczenia, że cięcie tępą ​​piła to harówka. Użyć piły wysokiej jakości to radość.

 

Pielęgnacja narzędzi :

 

Czyszczenie - oczyszczymy łopaty, szpadle i taczki z gleby


Impregnacja - narzędzi może zniszczyć rdza. Na rdzę dobrze działa olej lub smar. Patyki dla pomidorów, spód drabiny, wsparcia do drzew, drewniane pudełka i inne drewniane narzędzia zdezynfekujcie roztworem siarczanu miedzi.


Naprawa - wykonujemy drobne prace naprawcze. Sprawdzamy wszystkie uchwyty i uszkodzone wymieniamy na nowe. Mocujemy chwiejne końcówki. Naprawiamy dziurawe zbieracze owoców.


Szlifowanie - ostrzymy wszystkie kosy, sierpy, siekiery, noże i szpadle. Noże i nożyczki ostrzyć tylko z jednej strony. Piły na przemianlegle. Kosiarki i wycinarki krzaków zaniesiemy do profesjonalnego serwisu.


Przechowywanie - narzędzia przechowujemy w odpowiedni sposób. Najlepsze jest powiesić narzędzia na ścianie.


Uzupełnianie - zobaczcie czasami w sklepach ze sprzętem ogrodniczym, bo możecie znaleść różne ulepszenia i nowości na rynku. Rozwój idzie do przodu i usprawnia narzędzia. Należy również wymienić stare za nowe. Nie zapomnijcie kupić nowe pułapki na myszy, wosk, sznurek, goździe itp.

 

Narzędzia to największa inwestycja. Każdy ogrodnik powinien zadbać o zainwestowane środki i dopilnować, żeby narzędzia służyły jak najdłużej.http://www.rostliny-semena.cz/galerie/january_1381842913.jpg


 

Jakie narzędzia potrzebujemy?


Podstawowe narzędzia :


Między podstawowe narzędzia należą narzędzia do pracy z glebą. Potrzebujemy:


Dwa szpadle - szpiczasty (nadaje się do głębokiego przekopywania w twardych lub kamienistych glebach i wykopów przed sadzeniem drzew) i prosty (nadaje się do przekopwywania w średnich i lekkich glebach i zakopywania obornika).


Widły amerykańskie - niezbędna do oczyszczania gleby od chwastów i do wyjmowania kwiatów i cebulek


Motyki - potrzebujemy pięć rodzajów - szeroką (do kopania, pielenia i rozbijania skorupy gleby), ciężką kut (do cięższej pracy w ogrodzie, przekopywania obornika, okopywania ziemi wokół drzew i przygotowania dziur do sadzenia drzew), również podwójną (z jednej strony są widełki, z drugiej strony jest motyczka w kształcie serca – szczególnie do pielenia i okopywania w ciasnych rzędach), dwupałąkowa (do pielenia) i w końcu mała motyczka (motyka do jednej ręki do pracy na małych obszarach, którą używamy przy przesadzaniu warzyw i którą potrzebujemy do pielenia w ogródkach skalnych i w grzędach kwiatowych).


Pług - nadaje się do głębokiego rozluźnienia gleby wiosną lub po zbiorze pierwszych płonów.


Grabie – powinniśmy mieć troje. Żelazne, wąskie i szerokie, drewniane i druciane.


Łopaty - dwie. Szpiczastą do układania gleby i piasku i okrągłą do pracy z lżejszą glebą i kompostem.


Kilof - do cięższej pracy.


Potrzebujemy również miotłę, pikownik, łopatkę do sadzenia, konewki, piły - ramówkę, płatnicę, dużą piłę, małą piłę odsadnicę, sierp, kosze do zbiorów owoców, zbieracz owoców, noże, węże, rozpylacze, nożyczki, szczotkę drucianą, pudełka do przechowywania owoców, węże ogrodowe i wiele innych.

 

Ponadto trzeba mieć zawsze pod ręką małą apteczkę.

 

Ptaki w ogrodzie

 

Do ogrodu zapraszamy użyteczne ptaki - sikorki, pełzacze, kowaliki i dzięcioły. Wręcz przeciwnie nieproszonymi gośćmi są - kosy, wróble i szpaki. Ptaki w zimie przyciąga do ogrodu żywność - karmidełka i budki. Najbardziej przydatnym ptaszkiem jest sikorka, który żywi się głównie owadami szkodliwymi.


Karmniki - umieszczamy w taki sposób, aby były zabezpieczone przed pogodą. Do zawieszonych karmników, które się ruszają, zwykle nie wchodzą bezużyteczne wróble.http://www.rostliny-semena.cz/galerie/800px-fuglebru-t_1381842907.jpg


 

Styczniowa odwilż

 

Może spowodować uszkodzenie ozdobnych części ogrodu. Ciężki i mokry śnieg może złamać kruche gałęzie roślin ozdobnych. Szczególnie wrażliwe rośliny w kształcie kolumny, które wyginają się pod ciężarem śniegu i mogą się złamać. Jeśli to możliwe, ciężki śnieg z gałęzi strząsniemy. Normalna pokrywa śnieżna chroni rośliny przed mrozem. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo obfitych opadów śniegu, zwiążcie kolumnowe rośliny liną. Są to głównie thuje, jałowiec, cyprys, cis i inne.

 

Jeśli się ociepli i nie ma wystarczająco dużo śniegu, podlejemy wiecznie zielone drzewa (drzewa iglaste i liściaste). Zielone roślinynie uszkodzi mróz, ale brak wilgoci, bo z zamarzniętej gleby roślina nie może wchłonąć wodę. I dlatego że wiecznie ziełone rośliny nie przechodzą odpoczynku wegetacyjnego, mogą się bardzo szybko wysuszyć. Wyglądają, jakby zmarzły.

 

Cięcie roślin ozdobnych

 

Jeśli jest łagodna zima, można rozpocząć cięcie roślin ozdobnych. Przygotujcie sobie piłę i ostry nóż. Przemyślcie nad kształtem krzewów ozdobnych. Wszystkie krzewy można ciąć według tego samego wzorca. Stare i zbyt gęste krzewy rozjaśnijcie. Usuńcie słabe i suche gałęzie, również krzywo rosnące gałęzie i gałęzie rosnące do środka krzewu. Jeśli będziecie usuwąć grubszą gałąź, nasmarujcie ranę woskiem.

 

Żywopłoty

 

Jeśli macie w ogrodzie żywopłot z drzew liściastych, to możecie obcinać przyrosty z zeszłego roku. Podczas cięcia uważajcie, żeby drzewo miało kształt stożkowy. Inaczej wyrastające górne gałęzie zacienią dolne gałęzie i żywopłot następnie zacznie od spodu usychać.

 

Czy jesteście zainteresowani tym artykulem? Podzielcie się ze znajomymi na Facebooku!

 

Nasiona warzyw w e-shopie