specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Astry - Rośliny jednoroczne występujące w wielu kolorach 2013-02-23Astery - rośliny jednoroczne występujące w wielu kolorach

Aster chiński (łac. Callistephus chinensis) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych ( łac. Asteraceae). Pochodzi z Azji a w szczególności z Chin. Obecnie jest uprawa astrów szeroko rozpowszechniona. Są bardzo zróżnicowane i na pewno rozjaśnią każdy ogród. Pierwotne astry miały proste kwiaty podobne do jastrunia, pierwsze odmiany zostały wyhodowane w poł. 18. wieku. Od tego czasu zostało wyhodowano mnóstwo kształtów i kolorów tego kwiatu. Dziś są astry podzielone w zależności od wysokości, wysokie około 50-70 cm, średnio wysokie do 30-50 cm i niskiego wzrostu około 25 cm. Według kształtu kwiatów są podzielone na  dachówkowe, piwoniowe, chryzantemowe, koronowe, igiełkowe i pomponowe. 

Wybierz co chcesz - wybór jest zróżnicowany...

Astry chryzantemowe wytwarzają krzaczki, które nadają się do sadzenie w ściółki lub do doniczki. Kolory mogą być różnorodne - biały, różowy, fioletowy...

Przedstawiciel aster piwoniowych, np. Emilka, która ma pełne fioletowe kwiaty  i rośnie do wysokości około 70 cm. jest uprawiana w ściółce. Junona jest także przedstawicielem piwoniowych aster, kolor kwiatu jest lekko żółty. Aster piwoniowy dostępny jest również w kolorze różowym. 

Bardzo ciekawie kwitną kwiaty astry pomponowe. Dorastają do wysokości 70cm, więc bardziej nadają się do uprawy w ściółce. Kolor kwiatów jest np. w kolorze czerwonym, wiśniowym i żółtym. Dwukolorowe pomponowe astry dorastają do wysokości 60cm. Bardzo pięknie wygląda połączenie białego środka i czerwonej krawędzi, jak również kombinacja biało-fioletowa. 

Kwiaty prosto kwitnącej astry przypominają wileobarwne stokrotki. Kwiaty nie są duże, ale na pewno znajd swąoich fanów. Zakres kolorów jest bardzo szeroki.

Hi-no-maru jest nazwa odmiany astra, która rośnie tylko do wysokości 20-25cm,  jego kwiatostan jest bogaty, środek jest różowy, krawędzie kwiatu są białe. Z powodu jego wzrostu nadaje się do uprawy w doniczkach lub w ściółce.

Igiełkowe astry rosną do wysokości ok. 50-60 cm, uprawiane są głównie w ściółkach nadają się do cięcia. Są one dostępne w takich kolorach jak: czerwony, fioletowy, niebieski, różowy, żółty i biały. Kto chce mieć wielokolorowy kwiat ma możliwość do  wyboru i kombinacji kolorów.

Aster karłowaty  jest czeską odmiana, która jest bardzo popularna wśród hodowców. Rośliny są mniejsze, kwiaty są pełne i mniejsze. Aster karłowaty nadaje się do uprawy w ściółkach i w doniczkach. Oko może zachwycać w delikatnym kolorze jasno różowym. Ale dla miłośników kolorów są one dostępne także w innych kolorach i kombinacjach.

Mowa kwiatów: Poprzez astra chińskiego można powiedzieć "umieram z zawiści u twoich stóp".

Uprawa astrów

Astry dobrze rozwijają się w miesjcu jasnym i słonecznym. Gleba powinna być przepuszczalna, raczej wapiennitej. Astry nie znoszą nawozów chlewnych, dlatego jest lepiej używać nawozu z liści i trawy. Wysokie astry powinne być sadzone w siedliska zawietrzne, żeby się ciężkie kwiaty z powodu wiatru nie złamały. Wysokie i średnio wysokie odmiany przeznaczone są do sadzenia w ściółkach i kolejnego cięcia. Niskie odmiany nadają się do uprawy w doniczkach. Astry kwitną od lata do około września lub do pierwszych przymrozków. Astry nie są mrozoodporne, więc należy ich pokryć tkaniną jeszcze przed nadejściem mrozu.

Astry uprawiane są z nasion. Wysiew odbywa już pod koniec lutego a w ciągu marca, żeby młode roślinki dostraczająco się rozwijały przed sadzeniem do końcowego miejsca. Aby zapobiec zarażeniu młodych roślin przez grzyby i szkodniki, to korzystne jest stosowanie substrat i sterylizowane pojemniki. Siew nie powinny być zbyt gruby. Jeżeli astry zostały wysiane do miski, należy je pikować. Należy jednak uważać by nie uszkodzić młode sadzonki, ponieważ są bardzo wrażliwe. Dorosłe sadzonki można wysadzać w ściółkę. Ściółkę z astrami należy regularnie podlewać. Podlewanie należy przeprowadzać zasadniczo wieczorem, kiedy już na stry nie świeci słońce a temperatura się obniżyła. Podlewanie w upalny dzień może prowadzić do brzydkich ciemnych plam na liściach. 

Fusarium - niszczenie astrów

Fusarium to grzyby, które atakują astrów. Grzyby te są bardzo podstępne. Po ataku zaczynają dojrzałe rośliny nagle więdnąć a następnie umierają. Po ataku roślinom już nie można pomóc. Martwe astry należy usunąć jak najszybciej. Nigdy nie należy je umieszczać  w kompost, najlepszym sposobem jest spalenie zainfekowanych roślin, ponieważ wysoka temperatura niszczy zarazki. Najlepszym zabezpieczeniem jest, aby nie postawić astry w tym samym siedlisku a użyć chemicznego zapobiegawczego opryskiwania.

Zasada: Podczas uprawy astrów należy dbać o regularną, coroczną  zmianę stanowiska.