specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Inspirujcie się ziołami przeznaczonymi do cienia 2013-02-25

Inspirujcie się ziołami przeznaczonymi do cienia – większość ziół uwielbia stanowisko na słońcu, ale zioła można hodować też w cieniu. Pomożemy w wyborze, aby w waszej kuchni pojawiły się zioła rosnące w cieniu. 

 

 

Inspirujcie się ziołami przeznaczonymi do cienia

Macie część ogrodu albo grzędy w cieniu i chcielibyście dobrze je wykorzystać i użyć. Oczywiście możecie wysadzić kwiaty wieloletnie, ale bardziej nadają się zioła, które polecimy i doradzimy, jak je zasadzić i pielegnować. Zioła tworzą niezbędną część zdrowego odżywiania. Nie używać za dużo soli to nie tylko trend w zdrowym gotowaniu, ale też zasada bardzo przydatna dla zdrowia. 

Zioła naleźą do grupy roślin, która przynosi najwiecej pociechy. Ich liście i kwiaty napełniają powietrze przepięknym zapachem. Hodowaniem ziół połączycie piękno i pożytek.

Zioła do mięs, marynat, ziemniaków, sałatek, zup, na herbatę, przepisów jest mnóstwo a zwykły kurczak z mieszanką przypraw z własnego ogrodu albo parapetu może bardzo przyjemnie zaskoczyć. I herbata z gałązką macierzanki, albo z mięty i miódu, jest nie tylko tańsza niż ze sklepu ale także dużo lepsza, bo wiecie, że nie została w jakikolwiek sposób chemicznie uprawiona i że pijecie tylko herbatę ze świeżo zerwanych pachnących listków. Z ziół można też zrobić nadzienie do pachnących potpouri, do szaf z ubraniami, do samochodu, dla radości, albo do zapachowych poduszek do spania.

A więc możemy zioła wysadzić w cieniu? Na pewno. Niektóre gatunki uwielbiają cień albo półcień, inne z powodu braku słońca nie wyrosną aż tyle jak na słońcu. No to wybierzmy razem takie zioła, które nas uszczęśliwią na parapecie albo grzędzie w cieniu. Większość ziół potrzebuje przepustną glebę. Na stanowisku w cieniu może być gleba wilgotniejsza i cięższa i dlatego nie trzeba się bać odkryć kawałek ziemi i wsypać sypką glebę, albo użyć żwir.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/0saturejka_1355430662.jpg


Zioła nadające się do cienia:

Aby grzęda ładnie wyglądała, możemy wcześniej zaplanować, jak zioła wysadzimy. Ustalimy środek i skraj grzedy oraz zioła, których chcemy użyć. Możemy zasadzić np. według kolorów (odcieni zielonej, kwiatów) i ładnie grzędę dopasować na grzędzie. Na skraj nadaje się np. szczypiorek, oregano, anyż, majeranek, mięta, pietruszka. Na wypelnienie grzędy szałwia, koper, tymianek cytrynowy, tymianek cytrynowy srebrny, trybula, macierzanka. A na środek rozmaryn, kozłek, lubczyk, szałwia. Ten sam sposób użyjemy też przy wysadzaniu do doniczek i innych pojemników stosowanych do hodowli ziół. Będą ozdobą każdego balkonu, szczególnie jeżeli uda się piękny ksztalt kaskady, od zioła najwyzszego do zwisającego.

Najlepszym czasem na powstanie grzędy albo wysadzenie do pojemnika jest wiosna. Nie trzeba zawsze wysiewać całe opakowanie na jedno miejsce, ale możemy wysadzić część do grzędy i część do doniczki na okno. Zioła są bardzo wrażliwe na mróz, dlatego trzeba wysiewać dopiero na początku maja albo wczesniej do szklarni. Jeżeli niektórą roślinkę zużyjecie całą, nastepną można wysadzić dopiero jesienią. Na środek grzedy opłaca się wysadzać zioła wieloletnie. Zioła ze skraju jako np. szczypiorek lepiej przed zimą wyjąć i zostawić w domu.

Rozmiar grzędy wybieramy w zależności na ilości roślin, które chcemy wysadzić. Trzeba liczyć się z tym, że w cieniu i półcieniu zioła nie wyrosną do rozmiarów, które są deklarowane. Jeżeli nie chodzi o gatunki przeznaczone do połcienia.

Ziemia wzbogacona kompostem nadaje się dla mięty, ogórecznika, cząberu, pietruszki, szczypiorku, bylicy, trybuly, przeciwnie napowietrzona gleba z dodatkiem żwiru nadaje się dla majeranku, oregana, tymianku i lawendy.

Zioła w pólcieniu podlewamy biorąc pod uwage wilgoć ziemi, zdecydowanie nie przelewamy. Możemy nawozić, zawsze do korzeni, najlepiej nawózem w płynie. Zioła regularnie kontrolujemy, czy nie mają żadnych szkodników. Jeżeli ziemia się upcha albo odpłynie, trzeba ją dopełnić i lekkko okopać. Zioła w cieniu wymagają większej opieki, to im ją darujcie.

Zbiór – u ziół zbieramy liście albo całe gałązki. Roślinki w krótkim czasie znowu odrosną.

Zimowanie – gatunki jednoroczne przed zimą odetniemy a korzenie damy do kompostu. Roślinom wieloletnim dostarczcie większą ilość torfu. Rozmaryn wyjmyjcie i dajcie na zimę do doniczki. Szczypiorek i pietruszkę, jeżeli je chcecie zostawić na miejscu, odetnijcie tuż przy ziemi.

Przycięte liście suszymy, tak przygotowane zioła zostawimy w suchym stanie do następnego użycia albo zamrozimy w woreczkach. Zioła są po wyjęciu jak świeże.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/0rozmaruun_1355431442.jpg


Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis L.) – jest to wiecznie zielony krzew z ciemnozielonymi równowąskolancetowatymi liściami z mocnym aromatycznym zapachem. Przyda się do mięsa i marynat. Można też używać do potpouri. Rozmaryn nie lubi za bardzo wilgotnej gleby i za dużego podlewania.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) – jest bardzo ładna roślina z żółtymi pstrymi liściami. Upiekszy każdą grzędę lub parapet. Szałwia ma własności dezynfekcyjne, nadaje się na herbate przy boleniu w gardłe lub do płukania jamy ustnej przy boleniu zębów.

Mięta lekarska (Mentha piperita L.) – jest wieloletnia roślina, która jest w stanie w drobrych warunkach szybko zapełnić całą grzęde. Nadaje się do przygotowania orzeźwiającej herbaty, zerwijcie sześć listków na mały czajniczek, przetrzejcie w dłoni i wlejcie gorącą wode. Doprawcie miodem. Jest to niepowtarzalne przeżycie z własnie zrobionej herbaty, która ciagle dorasta. Zakochacie się w łagodnym, świeżym smaku. Z mięty można też przygotować smaczne mochito.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/00_1355438147.jpg


Macierzanka (Thymus L.) – albo też tymianek jest rośliną o aromatycznym zapachu. Jest to niski krzewinek. Jedna gałązka macierzanki doda zapachu każdej filiżance herbaty.

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale L.) – jest byliną która doprawi każdą zupe – ma smak jak maggi. Lubczyk wytrzyma bardziej wilgotną glebę.

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.) – ma jasno różowe kwiaty i liście z bardzo intensywnym zapachem, które świetnie się nadają do przygotowania mięsa oraz sosów. Jest częścią ziół prowansalskich, wystarczy dodać cząber, liść laurowy, tymianek i możecie sobie zrobić mieszanke z własnego ogródka. Kurczak z ziołami prowansalskimi ma wyśmienity lekki smak. Roślina co roku znowu odrasta.

Majeranek ogrodowy (Majorana L.) – rośnie bardzo dziko. Drobne zielone listki mają specyficzny słodko-pikantny smak. Używa się do sosów lub przygotowania mięs. Zupa czosnkowa z własnym majerankiem ma mocniejszy smak.

Cząber ogrodowy (Satureia hortensis L.) – jest niską rośliną jednoletnią, ma zielone wąskolancetowate listki. Nadaje się do przygotowania mięs mielonych, często używana w kuchni bałkańskiej, do posypywania ziemniaków, sałatek, serów, ryb itp.

Trybula ogrodowa (Anthriscus cerefolium L.) – jednoletnia roślina łatwa do uprawiania, wymagająca cienia. Trzeba obcinać kwiaty, żeby roślina dłużej wytrzymała i żebyśmy mogli dłużej zbierać liście. Smak ma między anyżem i pietrzuszką. Nadaje się do kuchni francuskiej, do przygotowania mięsa i ryb. Roślina traci przy ususzeniu intensywny zapach, dlatego lepiej jest ją zamroźić.

Article related products