specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Wiosna jest tuż tuż za drzwiami 2013-02-26

 Wiosna jest tuż tuż za drzwiami – trzeba się dokladnie przygotować, nie wystarczy tylko dobry humor i ochota na hodowlane sukcesy

 

 


Wiosna jest tuż tuż za drzwiami

Wiosna jest dla ogrodników najpiękniejszą porą roku. W naszej strefie łagodnego klimatu wydłużają się dni i robi się coraz ciepłej. Zaczyna się okres aktywności wegetatywnej roślin i zwierząt. Wiosna nie kieruje się czasem lecz temperaturą. Początek wiosny rozpczyna się od momentu kiedy temperatura w dzień utrzymuje się średnio w granicach 5 °C, koniec wiosny jest wtedy, kiedy temperatura dzienna osiągnie średnio 15°C.

Na wiosnę trzeba się odpowiednio przygotować. Bądźcie na wiosne kreatywni i zaradni, odsetki będziecie zbierać przez cały rok ogrodnika. Wiosenne cebulki – zaskoczą i pocieszą. Z zainteresowaniem będziecie obserwować każdy liść, każdy pączek kwiatka, który pojawi się tuż po roztopieniu śniegu. Małe szafranki możecie rozrzucić do trawy. Będzie to radość przy każdym odejściu do pracy i przy każdym powrocie. Wiosenne cebulki też bardzo dobrze wygladają w doniczce i ładnej osłonce. Np. hiacynt jako ozdoba na biurko a narcyzki można uprawiać na oknie w kuchni.

Luty

Obcinanie drzew i krzewów – jest poważną cześcią wiosennych przygotowań, które można robić już wtedy, kiedy jeszcze śnieg leży na ogrodzie. Drzewa nie obcinamy dopóki są silne mrozy. Obcinamy morelki i jabłka. Używamy nożyczki do gałęzi. Jeżeli mieliśmy problemy ze szkodniakami zaczynamy też spryskywać drzewa owocowe przeciwko grzybom strzępkowym, mączniakowi, zwójkom i mszycom. W lutym już możemy wysiewać goryczkę. Miskę z nasionkami wyniesiemy na ogród lub balkon i zostawimy żeby zapadła śniegiem. Także wysiewamy niektóre byliny – szczególnie wyżliny, askamitki, lobelie, szałwie itp.  

Już w lutym kładziemy na grzęde plastikowe oraz szklane pokrowce, żeby gleba zdarzyła się pod nimi ograć zanim zaczniemy wysiewać warzywa i kwiaty. Jeżeli są już ładne dni, kopiemy grzedy i nawozimy kompostem lub nawozem. Do kopania używamy odpowiedniej szpadli. Grzędy uprawiamy motyką lub grabiamy. Jeżezli macie małych pomocników popatrzcie też na narzędzia dla dzieci w naszym e-shopie.

W lutym trzeba też zacząć poświęcać więcej czasu roślinam domowym. Nadchodzi odpowiedni czas na ich przesadzanie. W miare jak rośnie intensywność światla, możemy powoli zacząć rośliny nawozić.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/0kvetoucut-viyieyz_1360966014.jpg


Marzec

Marzec jest czasem wysiewania i wysadzania. Dużo czasu poświęcamy na wysiewanie nasionek warzyw i kwiatów. Zawsze bardzo dokładnie przeczytamy instrukcje na opakowaniu od nasionek – kiedy i w jaki sposób rośline wysiewać. W marcu zaczynamy napowietrzać trawę. Pielęgnujemy i obcinamy korzenie roślin wodnych i bagnistych. Jest to też pora na obcinanie róż i żywopłotów. Używamy do tego nożyce na żywopłoty. W marcu pielęgnujemy zazimowane kwiaty balkonowe, które obetniemy, przesadzimy, nawozimy i powoli wynosimy na światło.

Wysiewamy kwiaty jednoroczne i rośliny pnące, zioła, groszek i warzywa. Obcinamy róże zanim pojawią się tegoroczne pędy – powoli odkopujemy ziemię, która chroniła je przed zimnem. Pod koniec marca zaczynamy nawozić róże.

Teraz jest najwyższa pora na wapnowanie trawnika. Wapnowanie neutralizuje glebę i zapobiega tak pojawianiu się mechu. Pod koniec marca lub na początku kwietnia możemy dosiewać puste miejsca w trawniku mieszanką do tego celu przeznaczoną. Jak zbliża się wiosna trzeba też skonczyć zimowe obcinanie drzew. Większe miejsca po ucięńciach chronimy  przeciwko chorobom balsamem dla drzew lub woskiem.

Przygotowujemy grzędy. Szykujemy się na wysewanie roślin i wysadzami przygotowane sadzonki. Z wysadzaniem sadzonek kontynułujemy też w kwietniu. Do hodowania sadzonek w tym roku wypróbujcie specjalne tablety kiełkowe z torfu lub doniczki.  

TIP: Wypróbujcie kołek do sadzenia lub kołek do rzędów wraz ze sznurkiem. Może sobie powiecie że jest to nie potrzebne, że potraficie zrobić grzędy od oka. Ale w końcu docenicie przecyzyjną współprace rąk i narzędzi. Dla równomiernych rzędów wypróbujcie paski siewne dla niektórych rodzajów warzyw, albo maszynkę do wysiewania klasycznego.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/1258833966.jpg


Kwiecień

W kwietniu kwitnie już część ogrodu z cebulkami wiosennymi. Królem ogrodów i bukietów wiosennych jest tulipan. Nie obawiajcie się wysadzić więcej roślin. Widok na ogrod kwitnący wczesną wiosną zadowoli każdego. Kwiaty po odkwicie trzeba obcinać. W kwietniu trzeba wysadzić reszte ogrodu – nie zapomnijcie o oczku wodnym, które trzeba wyczyścić i wysadzić na nim nowe kwiaty. Lilie wodne lub inne rośliny bagniste można zacząć nawozić.  

Jeśli macie w tym roku ochotę na nowy żywopłot to w kwietniu jest najwyższa pora na jego powstanie. A jeżeli potrzebny jest nowy trawnik, to kwiecień jest właśnie jego miesiącem. Jeśli już trawnik macie, to jest czas by go pierwszy raz skosić.  Skoszoną trawę można wsypać koło świeżo wysadzonych bylin, róż lub drzew ozdobnych. Trawa utrzyma więcej wilgoci. Trawnik napowietrzamy grabiamy lub wertykulatorem. Jest to też pora na wysadzenie nowych drew owocowych.

Wiosna w ogrodzie bedzie zaraz w pełni. Nie przegapcie w tym roku wysiewania kwiatków, żebyście zdarzyłi nie tylko zobaczyć kwiaty ale też zbierać owoce w okresie, kiedy najlepiej dojrzewają.

Article related products