specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Obsadźcie ogródek w czerwonym kolorze 2013-03-01

 Obsadźcie ogródek w czerwonym kolorze – grzęda pełna energicznego czerwonego koloru jest kontrastem dla spokojnej zieleni.

 

 

 

 

Obsadźcie ogródek w czerwonym kolorze

Jeżeli jesteście zwolennikami wyraźnych kolorów, to na pewno sięgnijcie po czerwonym jako kolorze dla tegorocznych grzęd. Między kwiatami jednorocznymi znajdziecie wielki wybór roślin łatwych do uprawiania. Te kwiaty szybko rosną, w ciągu kilka dni bardzo się rozrastają i możecie je przesadzać nawet wtedy, kiedy kwitną. Przyjemność sprawią też w pojemniku za oknem lub na balkonie. Rośliny jednoroczne są idealnym rozwiązaniem dla wielkich grzęd. Z mniejszych, gęsto rosnących gatunków można zrobić ładny kwiatowy dywan, który będzie ozdobą aż do pierwszych przymrozków. Warunkiem dla bogatstwa kwiatów jest słońce i odżywcza gleba przez cały czas.

Przed wysiewaniem kwiatów jednorocznych niezbędne jest bardzo dobre okopanie grzęd. Dodajcie 5 cm warstwę kompostu i bardzo dobrze wymieszajcie. Grzędę wyrównajcie grabiami. Kwiaty jednoroczne wysiewajcie od wczesnej wiosny i w połowie maja przesadzajcie na ogród. Rośliny dobrze podlewajcie. Grzędę utrzymujcie okopaną i bez chwastów dopóki nie zostanie całkowicie zarośnięta kwiatami.

TIP – Tworzenie nowych pączków kwiatów jednorocznych możecie wspomagać tym, że będziecie ciągłe odrywać odkwitnięte części i obcinać kwiaty do wazonu. Możemy wam polecić specjalną mieszankę kwiatów jednorocznych do cięcia, które nadają się do wysadzania w grupach i mieszanki na balkony, które wysiewają się tuż po przymrozkach wprost do skrzynek.

Wysiew kwiatów jednorocznych

Do wysiewania najbardziej nadają się płytkie miski lub małe doniczki. Można też użyć mini szklarnie z wentylacją, które nawet w mieszkaniu symuluje wilgotny klimat szklarni. Miski do wysiewani mają rowki i zapobiegają tak zbyt wielkemu nawodnieniu spodu miski. Można użyć także plastikowe kubeczki od jogurtów, tylko nie zapomnijcie zrobić na spodu kilka dziur, żeby woda mogła odciekać. Miski nie zapełniajcie glebą aż po sam skraj, zostawcie zawsze koło 5 mm od góry dla łatwiejszego podlewania.

Substrat wybieramy już wymieszany – substrat do wysiewu. Nie nadaje się ziemia z ogrodu, gdzie mogą znajdować się różne grzyby i uszkodzić nowe roślinki. W dobrym substracie nie brakuje delikatnie mielonego torfu i dodatku wapnia.

Przed wysiewem połóżcie substrat w rogach miski lub kubeczka i bardzo dobrze przyciśnijcie. Drobne nasionka wysiewajcie równie i rzadko. Lekko je przyciśnijcie ręką do ziemi. I najlepiej przez sitko zasypcie cieniutką warstwą ziemi. Większe nasionka możecie wysiewać do doniczek pojednyńczo. Nasionka wgnieciemy do takiej głębokości jaka jest ich wysokość. Zawsze kontrolujemy instrukcje na opakowaniach od nasionek, niektóre gatunki jako np. naparstnica i lobelia kiełkują na światłe i nie należy zasypywać ich ziemią. Jeżeli wysiewami nasionka do szklarni lub większych pojemników, możemy do wysiewania użyć maszynkę, która pomoże nam z równomiernym wysiewem.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/ueerven_B_1360706034.jpg


Żeby nasionka dobrze kiełkowaly, trzeba znależć im odpowiednie miejsce. Doskonała jest wygrzewana szklarnia, ale wystarczy także ciepły i słoneczny parapet. Jeśli jest pod parapetem kaloryfer, kontrolujemy miski, żeby nie wysychały. Dobrze ogrzana ziemnia jest podstawą dla kiełkowania roślin. Na chłodnym korytarzu roślinki nie wykiełkują.  

Nad miski możemy też umieszczyć folię, która zagwarantuje większe ciepło. Jak się pojawią pierwsze listki, folię zdejmijcie albo podnieście, żeby roślinki nie zgniły. Jeśli sadzonki dziko się rozrastają, można je wysortować. Zawsze zostawcie większe i mocniejsze roślinki. Większe możecie przesadzić do oddzielniej doniczki.

Kwiaty jednoroczne pochodzą z różnych stref klimatycznych, dlatego wysadzamy je do ogrodu dopiero po majowych przymrozkach, to znaczy po 15 maju. Kwiaty jednoroczne wysadzami na słoneczne miejsce. Wysadzać możemy za pomocą płaskiego widelca. Rośliny regularnie podlewajcie i nawoźcie.

Czerwony do pojemnika

Do lata należą kolorowe pojemniki pełne kwiatów na balkonie lub tarasie – bogactwo kwiatów werbeny, lobelii i petunii. W domu możemy sobie wyhodować sadzonki z nasionek. Warunkiem jest wysiew już w lutym i gwarancja temperatury koło 25 °C. Sadzonki wymagają dużo światła, żeby roślinki były silne. Słabe rośliny są wyciągnięte do światła. Od kwietnia hartujemy rośliny wietrzeniem, z przesadzaniem do pojemników na balkon poczekamy do połowy maja. Do skrzynek możemy wysadzić oprócz doświadczonej klasyki także ostro czerwoną szałwię, która jest odporna na mocny wiatr. Podstawowym warunkiem dla bogatych kwiatów jest poza wyborem odpowiedniego pojedmnika także wybór roślin z uwagi na to, w którą strone macie okna lub balkony.

Rośliny na strone północną – begonia, fuksja, tojeść. Rośliny na słoneczny balkon – werbena, gazania, osteospermum. Można też wypróbować rośliny pnące na grzęde lub do pojemników, jak np. nasturcja. Nie trzeba sobie zostawiać nasionka z roślin po odkwitnięciu. Wypielegnowane z nasionek gatunki nie będą takie same jak pierwotne a każdy rok przychodzą hodowcy z nowościami, które orzeźwią waszą grzęde i przesuną was dalej.

Pojemnik jest ważnym elementem, na słonecznym parapecie w zwykłym pojemniku roślinę zagotujecie. Skrzynki samo nawadniające mają dużą przestrzeń, która zapobiega gniciu korzeni. Skrzynka ma wystarczająco dużo otworów, które zapewniają podchodzenie wody i napowietrzanie substratu. Wystarczająca ilość wody i nawozu gwarantują bogatstwo kwiatów nawet w gorącym lecie.

Luty to miesiąc, w którym trzeba przemyśleć, co w tym roku będzie ozdobą naszych skrzynek. Dla konserwatywnych są tutaj pelargonie – przepiękne wielke czerwone kwiaty a w miejsce, które jest położone w cieniu polecamy fuksje – ekzotyczne królowe z czerwonymi wiszącymi kwiatami.

Dla eksperymentatorów mamy pnące nastrucję lub czerwoną szałwię. Poduszki w doniczkach zrobi lobelia lub ubiorek. Bogatstwem kwiatów nie zawiedzie was petunia. Mnóstwo czerwonych kwiatów pocieszy was przy każdym spojrzeniu na dom lub balkon.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/ueervena_1360706004.jpg


Czerwony na grzędzie

Tak samo jak o skrzynce tak i o grzędzie prawdziwy ogrodnik miałby pomyśleć już teraz, muszy wiedzieć jakie wybrać rośliny – kwiaty jednoroczne, które orzeźwią ogród. W tym roku wybierajcie z mnóstwa kwiatów w czerwonym kolorze. Czerwony dodaje blasku, energii i pozytywnej siły.

Dobre jest wyhodować sobie sadzonki kwiatów jednorocznych. Jeżeli macie małe mieszkanie i grzędę na działce, istnieją także kwiaty jednoroczne które można wysiewać wprost do ogrodu, jako np. czarnuszka i nagietek lekarski. Rośliny same wyrosną na grzędzie i nie trzeba je specjalnie pielegnować.

Czerwona inspiracja dla tegorocznego sezonu – drobne kwiatki aksamitki wąskolistej wykombinujcie z lobelia w czerwonym kolorze. Niesamowicie wygląda grzęda osadzona astrami i miąkiem. Do cięcia nadaje się ciekawy prawoślaz lub goździk. Wypróbujcie nietradycyjnego fiołka i stokrotkę v odcieniu czerwieni. Jeżeli nie przepadacie za kwiatami, to możecie wypróbować np. papryczki chilli, które zapewniają ucztę smakosza.

Article related products