specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Pachnące pomidory z własnego ogrodu 2013-03-05

 

Pomidor jest warzywem o jadalnych owocach, występuje w wielkiej iloścą gatunków, które między sobą wyróżniają się kolorem, smakiem oraz kształtem i które jednoczy to, że są bardzo smakowitym i kolorowym warzywem lubianym przez dzieci i dorosłych.

 

Pachnące pomidory z własnego ogrodu   

Pomidory – są gatunkiem warzywa o jadalnych owocach, który jest hodowany na naszym kontynencie dopiero od odkrycia Ameryki, kiedy były sprowadzone wraz z ziemniakami. Pochodzą z Ameryki Środkowej lub Pólnocnej. Pomidor zwyczajny, albo też pomidor jadalny (Solanum lycopersicum L.) jest rośliną jednoletnią, należącą do rodziny psiankowatych. Owocem jest jagoda – pomidor.

Pomidor jest bardzo lubiany na polskich ogródkach, hoduje się we wszyskich swoich odmianach – gatunkach, od małych cherry pomidorków, które lubią szczegółnie dzieci, przez żółte, wydłużone albo też żebrowane podobne do papryki aż do wielkich mięsistych pomidorów. Pomidorki można też często spotkać na balkonach.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/rajce_1353625785.jpg


Gatunki pomidorów

Na świecie istnieje koło 7500 gatunków pomidorów

 Pomidory dzielimy na:

·          Wysokorosnące – nadają sie na grzędę i do szklarni. Hodują się ze wsparciem. Boczne pędy odcinamy, żeby zwiększyć ilość owoców. Kwiaty i owoce wyrastają wprost z głównej łodygy. Np. Perun – dziko rosnący niski gatunek, z wielką ilością pomidorów o kształcie podobnym do gruszki, Start – sprwdzony i bogaty gatunek z wydłużonymi i czerwonymi owocami.

·          Krzaczaste – niskie gatunki nadają się do uprawiania na balkonech, wyższe na grzędach. Pomidory nie trzeba obcinać, mają własne pędy zakońzone kwiatem. Np. Cherolla – średniego urodzaju, Vilma – najlepszy wyhodowany gatunek na balkony typu cherry.

 Według kształtu wyróżniamy:

 gruszkowe – kształt gruszki, nadają się do domowego przygotowania musztardy, marmolad lub keczupu.

·          cherry pomidorki – drobny, okrągły kształt, słodka, nadają się dla dzieci, do sałatek.

·          koktajlowe  - do sałatek, drobny okrągły kształt

·          czereszniowe – drobne, słodkie pomidorki

·          bananowe – ciekawy gatunek o ozdobnym wyglądzie, nadają się do kuchni ciepłej lub zimnej

·          melonowe – piękne soczyste pomidorki do natychmiastowego użytku lub do gotowania

·          porzeczkowe – dekoracyjne, słodkie pomidorki, smakołyk nie tylko dla oka


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/rajcem_1353623447.jpg


Hodujemy pomidory

Pomidory hodujemy zawsze według instrukcji z opakowania, według gatunku, który sobie wybraliśmy. Ogólnie trzeba dotrzymywać kilka podstawowych zasad, żebyśmy wyhodowali to warzywo prosto jak w szklarni, tak na grzędzie, lub w skrzynce albo doniczce na balkonie.

Jeśli uprawiamy rośliny w szklarni, możemy sobie wybrać jakikolwiek gatunek. Jeśli hodujemy na grzędzie, trzeba ją nakryć czarną włókniną. Pomidory lubią ciepło i świeże powietrze – dlatego szklarnie wystarczająco wietrzymy. Gatunki wysokorosnące hodujemy w szklarni klasycznie z wsparciem albo na siatkach zawieszonych do sufitu szklarni. Jeżeli roślina osiągnie już sufit a nie ma jeszcze żadne kwiaty, to trzeba ją obciąć.

Jeżeli hodujemy na zewnątrz, trzeba wybrać odmiany polne. Rośliny lubią grzędy ogrzewane słońcem i korzenie w ciepłe. Po deszczu może się pojawić choroba grzybowa, i dlatego takie liście trzeba obcinać. Skutecznym działaniem profylaktycznym jest spryskiwanie przeciwko pleśni i podlewanie przy korzeniu.

Pomidory mają od kiełkowania do zbioru dosyć długi sezon wegetacyjny i dlatego trzeba je dobrze pielegnować. Nasionka wysiewamy już w marcu, trzymamy je w ciepłe dopóki nie skończą się majowe przymrozki. Pomidor jest odporną rośliną, wytrzymuje chłodne dni, ale tuż po kiełkowaniu  potrzebuje ciepło. Sadzonki hodujemy idealnie 2 miesiące. Roślinka powinna być wysoka koło 20 cm. Powinna być pięknie krzaczasta, nie szczupła i wyciągnięta do światla.

To teraz przygotujemy sobie grzędę. Okopiemy na głębokość 25 cm. Do ziemi zakopiemy kompost. Kompost potem dodajemy wprost do dziurek dla sadzonek. Pomidory wysadzamy na głębokość koło 5 cm, żeby roślina była bardziej zakryta i mogła sobie zrobić dodatkowe korzenie na powierzchni.

Jeżeli będziemy hodować bio pomidory bez nawozów i spryskiwania, to na pewno będzie trzeba schować pomidory pod dach. Żniwa zawsze zależa na pogodzie. Dlatego trzeba zdąrzyć wcześny wysiew. Rośliny nawozimy dostępnym nawozem. Albo też granulowanymi nawozami organicznymi. Uwaga na przenawożenie azotem, który powoduje tworzenie liści zamiast owoców.

Podlewamy oszczędnie, najlepiej przed południem, dorosłe rośliny podlewamy co 2 lub 3 dzień. Jest niepożądane, żeby gleba koło pomidorów była ugnieciona wodą, albo żeby woda stała przy łodydze. Glebę możemy lekko okopiwać. Liście nigdy nie moczymi.

Obcinanie robimy regularnie, zawsze kiedy boczne pędy wyrosną wprost z łodygy. Większość gatunków hodujemy tylko na jeden pęd. Odmian balkonowych i krzaczastych nie obcinamy.

Pomidory balkonowe – łatwo się hoduje w doniczkach. Są praktycznym i nowoczesnym dodatkiem każdego balkonu. Pomidory uprawia się z rozsady i potem wysiewamy do pojemników   (samo nawadniające skrzynki), albo doniczki o średnicy ponad 25 cm. Pomidory potrzebują bardzo pożywny grunt, dlatego darujmy im glebę z kompostem,  możemy też dodać troche nawozu organicznego. Wybieramy takie odmiany krzaczastych/balkonowych pomidorów np. typ Vilma i hodujemy 3 roślinky w 100 cm skrzynce, w 60 cm skrzynce uprawiamy 2 roślinki. Pomidory hodowane na balkonie także podlewamy przy korzeniu i jeżeli to możliwe uprawiamy pod ścianą, ukryte przed deszczem. Jeżeli pragniemy naprawde bogatą żniwa, nie możemy się bać rośliny nawozić, możemy tylko kompostem albo torfem, a jeżeli to nam się nie podoba , no to używamy nawóz organiczny albo przemysłowy. Nigdy jednak nie przekraczamy zalecanego dawkowania.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/rajueen_1353623384.jpg


Zdrowotne korzyści z pomidorów

 

Pomidory zawierają wielkie ilości przeciwutleniaczy. Są zdrową obroną komórek naszego ciała przed komórkami rakotwórczymi. Zawierają one także likopen, który działa przeciwko starzeniu się komórek, wzmacnia nasz immunitet, obniża cholesterol, odmładza cerę, działa korzystnie na paznokci i włosy, ogranicza powstanie chorób cywilizacyjnych serca i naczyń krwionośnych. Likopen zatrzymuje się w pomidorech także po przeróbce termicznej. Pomidory zawierają także duże ilości witaminy C i betakarotenu. Zawierają 90 % wody i prawie żaden tłuszcz,  duże ilości blonnika, dlatego są zalecane przy dietach redukcyjnych. Zawierają także potas, który wspomaga organizmowi z odwadnianiem i działa na poprawę regulacji ciśnienia krwi.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/rajcet_1353623434.jpg


Pomidory w kuchni

Delikatesem są suszone pomidory, które możemy przyrządzić w bardzo prosty sposób w domu, czy naturalnie na powietrzu albo w suszarce. Takie suszone płatki pomidorów konsumujemy jak chipsy. Albo możemy je rozgnieść w dłoni jako przyprawy do makaronów, albo wymieszać z oliwą z oliwek i taką marynatę dodawać do mięs lub makaronów.

Pomidory są ogólnie smacznym dodatkiem do dań smażonych, które równoważą. Możemy sobie przyszykować sałatkę z pomidorów w słodko-kwasznej zalewie. Bardzo lubiana jest sałatka szopska, w której pomidory są ważnym skladnikiem. Możemy przygotować także pomidory nadziewane mieszanką serową, albo zapiekać faszerowane mięsem mielonym. Pomidory też można przetworzyć, odcedzać, przerobić na ketchup domowy. Możemy sobie także naszykować podstawę do sosów włoskich, do zup, makaronu bolońskiego. Każdy lubi sos pomidorowy albo zupę z pomidorków domowych szczególnie słodką i zdrowo kolorową.

Dzieci bardzo lubia cherry pomidorki, drobne kuleczki w czerwonym i żółtym kolorze, które możemy i przy ich pomocy uprawiać na balkonie, jeżeli nie mamy ogródka.

Article related products