specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Kwiaty jednoroczne przeznaczone na taras 2013-03-05

 

Kwiaty jednoroczne przeznaczone na taras – pomożemy wam z wyborem kwiatów jednorocznych na taras. Zróbcie sobie skrzynki i doniczki tak, abyście osiągnely równowagę międzykolorami i kształtami.

 

 

 

Kwiaty jednoroczne przeznaczone na taras

Chętnie wam pomożemy z wyborem kwiatów jednorocznych na taras, ale użycie ich i umieszczenie jest już w waszych rękach. Na tarasie można uprawiać jakikolwiek gatunek kwiatów jednorocznych, wybierzcie dla nich słoneczny kącik i możecie zacząć. Kwiaty jednoroczne można wysadzić do skrzynek, wiszących koszów lub ozdobnej doniczki. Można wybrać tylko jeden gatunek i wysadzić różne jego kolory i rozmiary i w taki sposób zrobić sobie własną kolekcje. Albo zrobić sobie kompozycje z większej ilości gatunków, pnących albo takich, które lepiej wyglądają wiszące.

Jeżeli życzycie sobie wcześnie kwitnące rośliny, to trzeba wysiewać nasiona w mieszkaniu już w marcu. Kiedy sadzonki osiągną wysokości 5 cm, zostawcie tylko te najsilniejsze i pozostałe wyrwijcie. Kiedy osiągną już 10-12 cm trzeba obcinać pędy, żeby roślinki szybczej się rozgałęzialy. Po pierwszych przymrozkach przesadzajcie do wybranych pojemników i umieście na taras.

Jeśli wybierzecie pojemnik do hodowly, który nie będzie miał dziury do odpływu wody, bardzo ostrożnie przebijcie doniczkę, żeby zapobiec podtopieniu roślin. Jeśli będziecie używać starszy pojemnik, umyjcie go bardzo dokładnie gorącą wodą, żeby pozbyć się zarazków grzybów. Na spód pojemnika trzeba wsypać cca 5 cm warstwę piasku gruboziarnistego. Tą warstwę dobrze jest przekryć siatką ogrodzeniową i zasypać glebą. Można użyć już wymieszany substrat według zapotrzebowania roślin, które będziemy wysiewać, albo uniwersalny. Jeśli chodzi o bardzo duży pojemnik, można dodać do substratu nadający się nawóz granulowany. Doniczki z roślinami umieszczamy tak, żeby nie uszkodzić glazury albo drewna na tarasie. Woda wyciekająca z doniczek powoduje usadzanie kamienia na wierzchu. Używania podkładek nie polecamy, bo przy podlewianiu miska zawsze przecieknie.  

Solitery

Na tarasie mogą stać pojedyncze doniczki. W doniczki wysiewamy rośliny w maju. Do doniczek trzeba przygotować odpowiedni substrat wymieszany z nawozem granulowanym, który zapewnia składniki odżywcze na długi czas. Jeśli wybraliście doniczkę z terakoty, przed użyciem zanurzcie ją we wodzie, żeby nasiąkła wilgocią i nie odbierała jej roślinom. Do mniejszych pojemników możemy wysadzić szałwię, kosmosy lub gożdziki. Doniczka nie musi być dominantna z dużym krzewem lub drzewem. Można też wysadzić jastrun lub lilię albo egzotyczną trójsklepkę owłoszoną (Tricyrtis hirta L.) – która pochodzi z Himalajów i dlatego jest w stanie wytrzymać w naszych warunkach klimatycznych. Taras ozdobi i jej wygląd oczaruje nie tylko was ale i każdego, kto do was wpadnie na kawę na tarasie. Swoim wyglądem bardzo przypomina storczyk. Lepiej rośnie na słońcu, ale także w półcieniu i kwaśnej, wilgotnej glebie bogatej w składniki odżywcze. Lepiej jej będzie na zakątku, żeby chronić ją przed wiatrem. Trójsklepka owłosiona jest byliną i lecznicze zioło. W naturze rośnie na skraju lasu. Kwitnie jesiennią, kolorowe kwiaty rosną na łodygach dlugich do 60 cm. W pojemnikach można też uprawiać klasyczne lilie, które ucięte nadają się do wazonów. Szybko i pionowo rosnącym gatunkom kwiatów trzeba zawsze zrobić wsparcie. 


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/tricyrtis-hirta---blossom-top--aka-_1362187374.jpg


Kaskady

Można zasadzić rośliny pojedyncze albo na spodzie np. lobelię, która zrobi perfekcyjny zwisający dywan kwiatów. W górnej części kaskady spróbujcie zasadzić gożdzik. Nadaje się i do cięcia a zrobi dużo ozdoby w wazonie. Ten gożdzik dorasta do wysokości 60 cm, jest średnio wysoką byliną. Lepiej znosi ukryte zakątki, chronione przed wiatrem.

Pojemniki wiszące

Do pojemników wiszących wybierajcie nasiona nasturcji, fuksji i mikołajka. Wiszące kosze bardzo szybko wysychają, szczegółnie kiedy są położone wprost na słońcu. W gorącej pogodzie podlewajcie 2 lub 3 razy dziennie. Przydatne też jest zraszanie listów wcześnie z rana lub wieczorem. Kwiaty w wiszących koszach mają tendencje odwracania się za słońcem. Jeśli będziemy obracać kosz od czasu do czasu, wtedy kwiaty będą rosnąć równomiernie. Mikołajek alpejski (Eringium alpinum L.) jest typowym kwiatem balkonowym. Nadaje się na miejsca słoneczne. Wytrzymuje także letnie południowe słońce. Zachwyci hodowców, którzy uwielbiają kwiaty naturalnego, lecz zauważalnego wyglądu. Ta roślina pochodzi z Alp i Kaukazu. Lubi suchą i piaszczystą glebę. Kwitnie od czerwca do września niebieskimi lub beżowymi kwiatami podobnymi do oseta. Nadaje się do cięcia oraz suszenia. Orzeźwi bukiety kwiatów. Wytrzyma mróz.

Skrzynki

Do skrzynek wybierajcie kwiaty jednoroczne lekko zwisające z bogactwem kwiatów jako np. petunie albo mniej znane, ale z dużą ilością kwiatów portulaki. Portulaka (Portulaca L.) kwitnie od maja do sierpnia mnóstwem białych, żółtych oraz czerwonych kwiatów. Wysokość  rośliny to 10-15 cm. Świetnie nadaje się do misek i skrzynek. Lubi słoneczne miejsce, wytrzyma nawet letni upał. Nadaje się właśnie do miejsc, gdzie większość innych kwiatów cierpi przez ostre słońce. Portulakę wisiewamy w domu do doniczki od marca do kwietnia i trzymamy w ciepłym miejscu. Nasiona portulaki kiełkują na świetle i dlatego nie wolno zasypiwać ich glebą. Portulakę można wysadzić też wprost do skrzynek, ale na razie zostawić w ciepłe. Sadzonki rosną 6-8 tygodni. Portulaka nie jest kwiatkiem do skrzynek samo nawadniających, bo nie lubi zbyt mokrą glebę.

Jeśli do skrynek wsadziliście także wiosenne cebulki, które kwitną dużo wcześniej, wyjmijcie je z pojemnika i przenieście na ukryte miejsce na ogrodzie, gdzie zaciągną liście. I na puste miejsce wysiejcie kwiaty jednoroczne.

TIP: Podstawą do pięknie kwitnących kompozycji jest regularne podlewanie i nawóz dla zwiększenia bogactwa kwiatów. Żeby nie zapominać na nawożenie polecamy kupić nawóz w płynie, który wymieszacie w wodzie, którą podlewacie kwiaty. Od sierpnia już rośliny nie nawozimy. Regularnie odrywamy stare kwiaty szczególnie u pelargonii i fuksji. Rośliny potem mają więcej siły robić nowe kwiaty. Dojrzewanie nasion wyczerpuje roślinę, która potem mniej kwitnie.

Miski

Jeśli uwielbiacie niższe kompozycje a jednocześnie bardziej wam pasują do stylu tarasu, wybierajcie petunie albo fiołki. Na taras do cienia można też umieścić miski z delikatnimi niezapominajkami. Petunie są bardzo lubiane za bogactwo swoich kwiatów. Petunie wysiewamy do doniczek już w styczniu. Sadzonki przesadzami do skrzynek dopiero po majowych przymrozkach.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/maceyika_C_1362186671.jpg


Fiołek (Viola L.) – jest rośliną lubianą przez hodowców – kolekcjonerów, którzy lubią mieć na tarasie tylko jeden gatunek kwiatka, ale w szerokim zakresie kolorów i rozmiarów. Te właśnie rośliny zostały specjalnie wyhodowane. U naszych hodowców są bardzo lubiane. Nowocześni hodowcy rozwineli szeroki wachlarz kolorów i kształtów fiołków. Dlatego fiołki są bardzo często używane do kompozycji w parkach. Fiołki lubią słońce lub półcień. Gleba powinna być dobrze przepustna. Fiołki uprawiamy jako kwiaty jednoroczne. Mają kilka rozmiarów kwiatów, które dzielimy na średnie 4-5 cm, wczesne olbrzymie 5-6 cm, szwajcarskie olbrzymie 6-7 cm i kwedlinburskie olbrzymie 6-8 cm. Przed wysiewem nasionka lekko wymieszamy z piaskem, który uszkodzi ich skorupkę. Nasionka wysiewamy w połowie lipca. Fiołek kwitnie 9 tygodni po wysiewu. Po odkwitnięciu nasiona dojrzewają w kapsułkach. Fiołek, który tak wysiejecie, kwitnie wczesną wiosną. Roślinę lekko podlewajcie też w zimnie. Jeśli fiołka hodujecie jako kwiatek jednoroczny tak nasionka wysiewajcie do szklarni od lutego do kwietnia. Na grzęde wysadzamy fiołki w maju, potem wytrzymają kwitnąć całe lato. Po odkwicie dawamy je do kompostu.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/maceueka_1362186659.jpg


Article related products