specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Zielony nawóz 2013-03-13

 

Zielony nawóz - jest wzmacniającą odżywką dla gleby zubożonej po zimie. Zapobiega erozji gleby i działa ekologicznie. Jeśli używacie nawóz zielony, można śmiało powiedzieć, że wszystko co wyhodujecie jest bio.

 

 

Zielony nawóz

Nawóz zielony poprawia jakość i żyzność gleby. Jeżeli gleba nie jest zakryta, deszcz i wiatr zmywają i suszą jej żyzną warstwę. Nawóz zielony jest ważnym punktem w ochronie zasobów gruntów. Na nawóz zielony wysiewa się głównie rośliny jednoroczne z krótkim sezonem wegetacyjnym. Rośliny z płytkimi korzeniami wzbogacają glebę kiedy je zakopiemy. Gatunki z głębokimi korzeniami (fasola, koniczyna) napowietrzą glebę bardziej niż potrafi to szpadeł. Bób jest rośliną, której bakterie wzbogacają glebę w azot. Zielony nawóz trzeba wysiewać z myślą o tym, co potem będziemy hodować na grzędzie. Gorczycę i rzepak nie wysadzajcie tam, gdzie będą póżniej uprawiane rośliny kapustne. Jeśli zamierzacie hodować rośliny strączkowe, nie wysiewajcie przed nimi wykę, bób lub koniczynę. Najbardziej uniwersalnym zielonym nawozem jest facelia, ona nie ma krewnych wśród najczęściej uprawianych warzyw. Roślina facelia jest również szybka, wystarcza jej tylko 6 tygodni wzrostu, ma bogaty system korzeni, który napowietrza glebę i toleruje suszę. Zielony nawóz naturalnie reguluje fizyczne właściwości gleby. Ciężką glebę napowietrza, suchej poprawia dopływ wody i składników odżywczych.  

Nawóz zielony wysiewamy natychmiast po zbiorach warzyw i innych roślin żyznych. Grzędę nie można zostawiać bez opieki, żeby zapobiec działaniu erozji gleby. Zielony nawóz na grzędzie można kosić i zawsze pozostawić jako ściółkę. Zielony nawóz kosimy w czasie kwitnięcia, kiedy zawiera najwięcej składników odżywczych. Roślinom można pozwolić na co najdłuższy czas kwitnięcia, właśnie dlatego że tak zachęcą jak nawięcej owadów i pszczół. Musimy jednak zapobiec temu, żeby kwiaty dojrzewały do ​​nasion. Rozsypanych nasion nawozu zielonego nie zakopujemy, ale z grzędy usuwamy. Jeśli posiadacie kosiarkę, możemy zielony nawóz w trakcie kosienia rozgnieść co przyspieszy proces wzbogacenia gleby. Rośliny jednoroczne zazwyczaj zgniją i same rozpadną się w grzędzie.

Nawóz zielony możemy w trakcie wysiewu ręcznie wymieszać. Możemy sieć razem np. aksamitkę i nagietek, które zapogiegają pojawianiu się Caenorhabditis elegans, do tego dodać słonecznik i rzepak, którzy napowietrzają glebę, i dodać groch, bób, wykę, fasolę lub koniczynę, które wzbogacą glebę w potrzebny azot.

Kiedy i jaki zielony nawóz wysiewamy

Wiosną - to jest teraz aktualne - wysiewamy rośliny, które są odporne na zimno, owies, groch, bób i wykę. Te rośliny wysiewamy bardzo wcześnią wiosną, kiedy topnieje śnieg. Nawóz zielony wysiewamy na grzędach, na których będziemy następnie hodować paprykę i pomidory.

W lecie – po zbiorze wczesnych warzyw i ziemniaków, wysiewamy na pola słonecznik, facelię, grykę, nagietek, gorczycę, rzepak i rzepik. Lub kombinacje tych różnych roślin użytkowych. Na letni nawóz zielony przyda się także sałata, szpinak, fasola i warzywa kapustne.

Jesień – wysiewamy zimowe gatunky roślin, takie jak np. żyto lub wyka ozima. Rośliny puszczą korzenie do gleby i tym stworzą trwałą pokrywę gleby. Pokrywa glebowa chroni glebę przed erozją. Te rośliny możemy wiosną zakopać w ziemi, lub używać je do pasz.

Rośliny bobowate mogą być wysiewane na grzędzie, gdzie rosną pomidory. Rośliny te mogą być hodowane razem obok siebie a np.bób dodaje pomidorom w trakcie wzrostu wystarczającej ilości azotu do gleby.

Powszechnie stosowany nawóz zielony:
• do ogrodu (groch, facelia, gorczyca, aksamitka, nagietek, gryka)
• w rolnictwie (groch, koniczyna, wyka, gorczyca, rzepak, owies, żyto)


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/zelene-hnojenut_1362785277.jpg


Dlaczego ważne jest wysiewanie nawozu zielonego

• ochrona gleby przed wysychaniem, działaniem wody deszczowej i warunkami pogodowymi
• jest nawozem uniwersalnym, który może zastąpić do 50% nawozów
• ogranicza wzrost chwastów
• napowietrzenie, ukorzenianie gleby, jej orzeźwienie i poprawa struktury
• sprzyja tworzeniu próchnicy
• niszczenie szkodników i chorób grzybowych
• po zakopaniu w ziemi poprawia jej bogactwo w składniki odżywcze
• rośliny bobowate wzbogacają glebę azotem
• w taki sposób uprawiana grzęda przyciąga pożyteczne owady

Dla jakości gleby są korzystne nie tylko naziemne części roślin nawozu zielonego, ale również jej system korzeniowy. Korzenie roślin stosowane na zielony nawóz mają mikroskopijne korzenie, które stopniowo rosną i umierają. Martwe korzenie stają się pokarmem dla organizmów glebowych. Te korzenie i organizmy mają duży udział w powstawaniu próchnicy, a tym samym jej żyzności. Proces ten nazywany jest "włośniki".

Wysiew nawozu zielonego można powtarzać kilka razy w roku. Po zbioru ziemniaków, można siać na grzędę np. gorczycę i jak dorośnie na wysokość 50 cm w kwiecie, można ją zakopać w ziemi i zasiać ponownie. Rośliny nadające się do nawozów zielonych są łatwe do podlewania, są odporne na suszę i kwitną naturalnie. Po zakopaniu możemy podlewać grzędę odciekami roślinnymi, które przyspieszają rozkład (gnicie) nawozu zielonego i dodają  glebie dodatkowe składniki odżywcze.

Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin można siać nawóz zielony także na ozdobną grzędę. Najczęściej jednak na te grzędy używamy torf.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/zelene-hnoj_1362785317.jpg


Może zniechęcą was czas i wysiłek, który będzie poświęcać wysiewaniu nawozu dla jego późniejszego użycia. Weźcie jednak pod uwagę wpływ na środowisko naturalne z roślin rosnących w ogrodzie, na to co jecie, a czym nawozicie rośliny przeznaczone do spożycia. Nawóz zielony jest organiczny, odżywia glebę, a także chroni górną żyzną glebę przed erozją.