specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Bazylia 2013-03-19

               

W Indiach bazylia jest świętą rośliną a w indyjskiej kuchni jej używanie jest zabronione!

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.) - jest ziołem jednorocznym z rodziny Lamiaceae. Jest uprawiana jako roślina aromatyczna, zwłaszcza jako przyprawa. Pesto jest podstawą przypraw i symbolem kuchni włoskiej.
Dorasta do wysokości około 20-60 cm i ma jajowate, lancetowate liście. Mogą być jasne lub ciemno zielone, niektóre odmiany mają również purpurowe liście. Robi małe białe kwiaty. Pochodzi prawdopodobnie z Iranu albo Indii, do Europy dostała się przez Bliski Wschód. Jej nazwę nadano jej w 1753 roku w Grecji. Stopniowo rozprzestrzeniła się w Europie, a także do Ameryki i staje się coraz bardziej popularnym ziołem. W Indiach bazylia jest świętą i nie powinna być używana nawet do gotowania! Występuje tam jako zioło Vyshny, obrońcą światła i Kriszny, Zbawiciela światła.


 


Odmiany bazylii z małymi liściami mają intensywny aromatyczny zapach z nutą owoców cytrusowych. Często używa się go do zup i sosów. Np. Ohre, Genovesse.
Odmiany z większymi liściami przypominają swoim zapachem jaśmin, lukrecję i cytrynę. Te gatunki osiągają tylko około 10 cm wzrostu. Np. Bazylia mix
Odmiany o purpurowych liściach pachną słodkim, lekko pikantnym zapachem. Idealne są do świeżych sałatek. Np. Red Rubin.
Bazylia tajlandska przypomina bardziej miętę lub goździk. W połączeniu z owocami morza nadaje się do zup egzotycznych. Buddyści, szczególnie w Tajlandii, hodują bazylię w pobliżu świątyń. Uważają ja wtedy za świętą.

Do hodowania bazylii jest idealnym ciepły, słoneczny, śródziemnomorski klimat. W strefach umiarkowanych, czyli w naszym kraju, jest uprawiana jako roślina jednoroczna w doniczkach i na grzędach. Wymaga tylko około 5 godzin słonecznych w ciągu dnia, co nie jest dużo. W naszych warunkach można ją hodować wtedy, kiedy temperatura nie spada poniżej 10 ° C. Roślina wymaga dobrze przepuszczalnej gleby, osłoniętej od wiatru. Liście zbiera się zazwyczaj w lipcu lub sierpniu. Używa się je świeże albo można je zamrozić. Przed zamrożeniem, lepiej jest je posiekać.


 


Bazylię najczęściej dodaje się do sałatki z pomidorami, cukinią i sałatą. Ponadto z kurczakiem, czosnkiem, makaronem, oliwą itp. Używa się wyłącznie świeżą, gotowanie niszczy jej charakterystyczny aromatyczny zapach. Bazylia nadaje się zwłaszcza do mieszania z pietruszką, tymiankiem i rozmarynem.
Pesto (Liguria) - to tradycyjny przepis z Włoch północno-zachodnich. Wraz z oliwą, parmezanem, orzechami piniowymi i czosnkiem i dodaje się do sosu śmietankowego. Ten używa się do tradycyjnego  włoskiego makaronu.

W aptece używa się szczytów kwiatowych i liści przy problemach ze wzdęciem i trawieniem. Bazylia działa przeciwskurczowo przy problemach przewodu pokarmowego, również leczy ślepotę. Zawiera substancje odstraszające komary.
Stosuje się ją jako olej podstawowy w farmacji i w napojach. Substancje eteryczne bazylii mają skład podobny do cyneolu lub eugenolu.

W niektórych częściach Afryki używa się bazylię, aby uniknąć katastrof. W średniowieczu w Europie była częścią magii. W starożytności uważano ją za zioło królewskie.
Bazylia z pewnością należy do każdego czasu, a także do każdej kuchni.