specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Sałata, najbardziej rozszerzone warzywo liściaste 2013-04-08

 

Sałata jest najbardziej rozpowszechnionym i ulubionym warzywem polskich ogrodów. Łatwa w uprawie, na grzędzie ładnie wygląda i można z niej wyczarować niezliczone dania.  

 

 

Sałata, najbardziej rozszerzone warzywo liściaste

Sałata jest najbardziej rozpowszecznionym i ulubionym warzywem polskich ogrodów. Łatwa w uprawie, na grzędzie ładnie wygląda i można z niego wyczarować niezliczone dania.  

Zasadniczo dzielimy sałatkę do trzech najpowszechniejszych typów:
sałata siewna
sałata lodowa
sałata rzymska


http://www.nazeleno.cz/Files/FckGallery/Listova-zelenina.zip/05.jpg


Sałata siewna (Lactuca sativa L.) - jest jednym z najbardziej popularnych gatunków. Prawdopodobnie została wyhodowana z dzikiego kompasu sałaty. Może rosnąć przez cały rok, jest mrozoodporna. U nas jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Istnieje w wielu wersjach, różniących się kształtem, kolorem i rozmiarem. Może być głowiasta, ale także liściasta, którą można odrywać i używać sekwencyjnie. Możemy ją podzielić też według uprawiania na wczesne, letnie, do sadzenia w szklarniach, szklarniach ogrzewanych, na zewnątrz i inne gatunki.

Sałata lodowa - sztywne, łamliwe liście, główka podobna do kapusty. Jeśli nie uszkodzicie serca sałaty, roślina ponownie obrośnie nowymi liśćmi i można ją tak zbierać kilka razy.

Sałata rzymska - długie smaczne liście zwinięte do szyszek. Uczulona na ciepło, uwielbia wilgotną glebą z dodatkiem próchnicy. Dojrzewa później niż inne odmiany. Może mierzyć do 45 cm i wazić do 3 kg. Istnieje również w wielkości baby. Sałata rzymska może być również stosowana do obróbki cieplnej.

Uprawianie sałaty

Najłatwiej rozmnażamy sałatę nasionami. Kiełkuje szybko. W trakcie kiełkowania zapewniamy dostateczną iłość światła, żeby rośliny były silne i nie wycięgnięte.

W ten sposób możemy wysadzić nasiona prosto na grzędę. Nasiona sadzimy na głębokość ok. 2 cm. Albo wyhodować sobie sadzonki.  Do przesadzania wybieramy mniejsze, kompaktowe rośliny z mocnymi korzeniami, które następnie lepiej rosną. Sadzonki powinny mieć 4-6 prawdziwych liści.

Sadząc sadzonki dotrzymujcie prawidłowe odległości między roślinkami. W gęsto obsadzonych grzędach rośliny wzajemnie sobie przeszkadzają i są o wiele bardziej podatne na szkodniki i choroby.

Sadzonki sadzi się tak głęboko, żeby górna krawędź ich korzeni była lekko zasłonięta glebą. Delikatnie, ale zdecydowanie naciśnijcie glebę wokół roślin. Przy wczesnym sadzeniu młode roślinki nie tolerują zimnych nocy. Do ochrony można użyć cienkiej lekkiej tkaniny.


http://media.salon.com/2010/05/braise_away_the_e_coli_lettuce_recall_blues-460x307.jpg


Sałata może być uprawiana na jednej grzędzie przez cały rok. Musimy ale wybrać odpowiednie odmiany:
Wiosenne odmiany wysiewamy w lutym do przyspieszniku, sadzimy w marcu i zbieramy w czerwcu
Letnie odmiany wysadzamy w kwietniu wprost na grzędę. Zbieramy we wrześniu.
Jesienne odmiany - wysiewamy w sierpniu na grzędę i zbioramy w październiku.
Odmiany zimowe (zimujące) - wysiewamy w październiku i zbieramy w marcu

 

Upewnijcie się, że:

Sałatę i kalarepę (Brassica) nie powinno sadzić głębiej niż były pierwotnie wysadzone.

Sałaty sadzimy troche wyżej, bo kdyby do serduszka dostałasię ziemia, to liście mogłyby zacząć gnić.

Zalecamy sadzenie w słonecznym miejscu w dobrze napowietrzonej glebie gliniastej, gdzie temperatura nie przekracza 25 ° C, sałatka niepotrzebnie wykwitłaby a tego nie chcemy. Regularnie podlewamy. Najlepiej między liniami, nie bezpośrednio na rośliny. Sałatę sadzimy w klamry 20x25 cm, sałate łodową 30x30 cm. Glebę okopujemy. Jeśli uprawiamy w szklarni często wietrzymy, aby zapobiec pleśni.

Sałata nadaje się również do mniejszych ogrodów. Polecamy mieszankę nasion dla kolorowej grzędy - włoska łąka sałatowa.


http://www.owlcreeksupply.com/images/Lettuce-heads.jpg


Dzieci uwielbiają wysiewanie roślin. Ich zainteresowanie możemy wzbogacić praktycznym wysiewem nasion w taśmach. Nasiona są równomiernie rozmieszczone i w taki sposób oszczędzamy czas z późniejszą eliminacją sałatki.

Podczas nawożenia sałaty zwracamy uwagę na ilości azotanu, który może się gromadzić w liściach. Możemy nawozić nawozami gotowymi przeznaczonymi dla warzyw liściastych, np. przeciek z pokrzywy albo możemy użyć 5 l kompostu na m2 grzędy.

Sałatę liściastą zbieramy 7 tygodni od siewu. Sałatę głowistą po 10-11 tygodniach i na sałatę rzymską trzeba czekać tydzień dłużej. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu i zbioru sałaty można również korzystać z miejsca na grzędzie przeznaczonej do sadzenia salaty do szybkiego spożycia, takie jak np. lub sałatka Dubáček i użyć sobie smacznych liści dłużej.

Inne bardziej czy mniej znane gatunki sałaty:

Locika, Lollo Rosso, Lollo bianco, Roszponka, sałata dębolistna, Baranka, Rokietta, Cykoria, czerwona cykoria, Radicchio, , czerwone i kręcone mutacje sałaty.


http://4.bp.blogspot.com/_f0txoWXd054/TCWXhp9KckI/AAAAAAAAAG4/NYqKu8I3s7I/s1600/letuce+iceberg.jpg


Sałataskłada się głównie zwody.Dlatego ma minimum kalorii. Nadaje się do każdej diety. Zawiera witaminę C,witaminy z grupy B, wapń, żelazo, potas, beta karoten i błonnik. Jest zalecana dla kobiet w ciąży. Zawiera kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowymu płodu.

Generalnie sałata nadaje się do mieszanych sałatek, które składają się z kilku rodzajów sałat sosem(jogurtowym, ziołowym). Sałata nadaje się do przygotowania z klasycznym sosem słodkokwaśnym, można dodać osmażony boczek.

Sałatę rzymską możemy poddusić z mięsem, użyć narolki, farsze, dorisotto itp. Bardzo smaczna jest ze świeżym sosem zoliwy z oliwek i octem balsamico.

Article related products