specjalnie

AKCJA
Transport bezpłatnie

Szukaj

Pożyteczne połączenie – pomidory i zioła w doniczce 2013-04-15

 

Pożyteczne połączenie -pomidoryi zioław doniczce– spróbujcie też taką kombinację i wyhodujcie sobiesoczyste pomidoryi zioław jednym miejscu

Pożyteczne połączenie – pomidory i zioła w doniczce

Wiosna jest jeszcze daleko a wy napewno się zastanawiacie, jakie sadzonki jeszcze wysiać, aby mógł rozpocząć się prawdziwy sezon ogrodniczy. Jeśli jesteście właścicielami małego parapetu,balkonu,tarasu lub okna, możecie połączyć przyjemne z pożytecznym.Możecie spróbować uprawiać razem zioła z pomidorami.To jest naprawde dobre połączenie. Pomidory swoimi owocamii kolorami zadowolą wszystkich, nawet małych plantatorówa ziołasą całoroczną radością na talerzu. Wysiewajcie zioła i pomidory teraz, żeby można było już w maju przesadzić je do kontenerów lub skrzynek ilatem zbierać ich pyszne owoce.

Wybierz cie odpowiedni pojemnik– co dowielkości trzeba kierować się tym, ileroślinbędziemy sadzić razem.Mamy dla was przydatne wskazówki,które rośliny dobrze do siebie pasują.

Sposób wysiewania

Do większych doniczek, kontenerów możemy wybrać 1 szt. pomidora krzaczastego, który będzie w środku, tworzyć dominantę. Mniej więcej w połowie można siać bazylię i pietruszkę kędzierzawą. Dla większej różnorodności można użyć bazylię z czerwonymi liśćmi. Możecie również dodać rośliny kwitnące - smagliczkę i lobelię. Szczególnie w większych doniczkach - ładnie wypełnią przestrzeń między sadzonkami. Bazylia i pomidory są doskonałymi towarzyszami nie tylko w kuchni. Dopełniją się także podczas wysiewu. Bazylia ma okrągłe świeżo zielone liście przez cały rok, co ładnie kontrastuje z czerwonymi owocami pomidorów. Jeśli wysiewacie pomidory i bazylię razem i będziecie mieli miejsce w doniczce, możecie dodać drobne jastruny, które podkreślają elegancki wygląd całej kompozycji. Małe stokrotki nadają się do cięcia. Jeśli wolicie sadzić pomidory zwisające w kaskady, zostawcie w doniczce przed rośliną troche miejsca dla zwisających gałęzi pomidorów. Jeśli nie chcecie tworzyć kaskadę pędów pomidorów, a lubicie pomidory krzaczaste, możecie je zastąpić np. nasturcją lub groszkiem. To połączenie jest przydatne, jeśli na przykład chcecie rośliną wiszącą okryć brzydsze ściany lub niewykopany pień itp.

Wysiew i uprawianie sadzonek pomidorów można zacząć teraz. Użyjcie pojemnik i podłoże odpowiednie do siewu. Sadzonki uprawiajcie w temperaturze pokojowej. W ciepłym pokoju, wolnym od przeciągów i bezpośredniego światła słonecznego. Młode rośliny, które już przesadzimy do wyznaczonych pojemników ozdobnych powinny być chronione przed zimnem. Te doniczki wynosimy na balkon po 15-tym maja. Młode rośliny należy chronić przed mrozem, ale także przed ostrym słońcem. Nad roślinką możemy zrobić mały daszek z folii lub papieru, który powinien być przepuszczalny żeby  rostlince nie zakłócał dostęp świeżego powietrza.

O doniczkę lub pojemnik trzeba bardzo dbać, żeby rośliny w tej zamkniętej przestrzeni miały odpowiednią ilość  składników odżywczych. Pomidory mają wysokie zapotrzebowanie w składniki odżywcze. Zalecane jest nawożenie co 14 dni, żeby nawet przy uprawianiu w doniczkach doczekać wysokich żniw. Najlepiej jest użyć nawozów w postaci patyczków lub w płynie.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/germinating-tomatos_1365029477.jpghttp://www.rostliny-semena.cz/galerie/tomato-27-days-from-planting-seeds_1365029422.jpg


Nie tylkona grzędzie, ale także w doniczcepomidorkipotrzebują wsparcia.To możecie kupićlubzrobić.Jako wsparcie nadają się gałeże lubbambusowekije. Oporę trzebaumieścićw doniczce już podczassadzenia. Późniejmoże uszkodzićkorzenie rośliny. Roślinę przywiązujcie jak tylko zacznądojrzewaćowoce.Używajcie do tego zwykłysznurek.

Jak postępować przysadzeniu wdużych donicachi pojemnikach?Na spód doniczki dajcieokoło pięciucentymetrówdrenażu zgrubegopiasku. Przykryjcie gowłókniną.Potemwsypcieglebę.Gleba powinnabyćokoło2-3 cmponiżej krawędzipojemnika. To dla tego, żeby podczas podlewania woda nie przeciekała przez krawędź. Jeśliwybraliścido sadzeniaduże i ciężkiepojemniki,umieśćcie je przed wsypaniemglebynamiejsce przeznaczenia.Pojemnik może byćzbyt ciężkido późniejszegomanipulowania. Jeśli wybraliście na śródek kompozycjipomidorki cherry, umieśćcie wsparcie.Inne roślinypowinny być posadzonew odległości10-15 cm od pomidorów. Będą onebliżejkrawędzidoniczki. Dotyłunadaje się umieścić pietruszkę, na przódbazylię. Sadzonkisą kruche,przesadzajcie jeostrożnie. Do kompozycjimożna również dodaćmajeranek (z przodu) iszałwię (z tyłu). Albo inne zioło, które lubicie i często używciew kuchni.


http://www.rostliny-semena.cz/galerie/ra_1365029397.jpg


Pomidor zwyczajny

Keříková rajčata (lat. Solanum lycopersicum), jsou u nás velmi oblíbená pro svou kořenitou chuť a přitažlivý plod. Vůně domácích rajčat patří k létu. Doma vypěstovaná rajčata mají nezaměnitelnou chuť, jinou než je umělá chuť kupovaných uměle vypěstovaných rajčat. Rajčata se v dřívějších dobách pěstovali jako okrasné rostliny, jejichž plod byl považován za jedovatý. 

Pomidor zwyczajny (Solanum lycopersicum L.) jest  w naszym kraju bardzo popularny ze względu na swój pikantny smak i atrakcyjne owoce. Zapach pomidorów połączony jest z latem. Wyhodowane w domu pomidory mają niepowtarzalny smak, zupelnie inny niż smak sztucznie wyhodowanych pomidorów ze sklepu. Pomidory były w dawnych czasach uprawiane jako rośliny ozdobne, których płód uznano za trujący.

Pomidory lubią słoneczne miejsca. Większość odmian może być wysiewana bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Jednak lepiej jest wyhodować sobie sadzonki. Siew wykonujemy w lutym. Do siew użyjcie substrat przeznaczony do tego celu. Zapewni on więcej składników odżywczych młodym roślinom.  Pomidory wysiewamy w glebę bogatą w składniki odżywcze. Sadzonki powinny być wystarczająco silne. Pomidory wysadzone w ciepłym domu stopniowo hartujemy. Przed przesadzaniem możemy zastosować nawóz dla młodych roślin Kristalon Start. Ten nawóz wspomaga wzrost zielonej masy roślin. Na zewnątrz wysadzamy po 15 maja, ponieważ są wrażliwe na przymrozki. Rośliny pomidorów są delikatne, podatne na pękanie. Podczas przesadzania trzeba na roślinki bardzo uważać. Jeśli nie macie sadzonki w doniczkach z torfu, naszykujcie dla nich w doniczce ”bagniste lóźko” i do tego je przesadżcie.  Roślinę ostrożnie  przenieście i delikatnie przyciśnijcie. Na górę nasypcie suszą, aby zapobiec parowaniu. Kiedy roślina zrobi silniejsze korzenie, możemy zacząć ją przywiązywać do wsparcia. Pierwszy raz młode rośliny wiążemy  kiedy mają 3-4 liście. Podczas okresu wegetacyjnego obcinamy boczne pędy i pozostawiamy jeden główny, który przywiązujemy.

Jeśli sadzonki wypuszczą kwiaty jeszcze w domu, wytworzą owoc jeśli temperatura w dzień i noc nie  spadnie poniżej 12 ° C. Pomidory podlewamy i nawozimy  zwłaszcza w godzinach wieczornych, ponieważ rosną w nocy. Po skończeniu wzrostu pomidorów, czyli późnym latem, obetnijcie roślinę nad ostatnim owocującym pędem i zostawcie pomidory, żeby dojrzały. Chłodniejsza jesienna pogoda nie pozwala im na wytworzenia nowych owoców.

Pomidory są bardzo zdrowe i zaliczane sa do antyoksydantów. Zawierają dużą ilość witaminy C, witaminy z grupy B, prowitaminy A (beta-karoten), żelaza, wapnia i fosforu.

Article related products